Keramika se v Bechyni vyrábí již od 16. století, v polovině 19. století do lázeňského města zavítali i odborníci specializující se na hrnčířství a kamnářství. Kvalitní místní zdroje, dlouholetá tradice a zájem o rozvoj tohoto řemesla logicky vedl k založení odborné školy keramické. Slavnostní otevření se konalo 18. března 1884 a prvním vyučovaným oborem bylo právě kamnářství.

Letos střední škola oslavila již 135. výročí. Za ty roky se mnoho událo. Studium určené výhradě mužům, bylo v roce 1910 povoleno i něžnému pohlaví. Postupně přibývaly další a další obory. Škola ustála i tlak na uzavření a prokázala svou životaschopnost. Dočkala se několika výrazných přístaveb, nových pecí, laboratoří i dílen. Za svou existenci vystřídala také 14 ředitelů, téměř 250 vyučujících a na svém kontě má na 4 200 absolventů. Mezi nimi jsou i významné osobnosti, například Otto Gutfreund, zakladatel českého kubistického a expresivního sochařství, herec a režisér Jan Kačer, herec Karel Roden, písničkáři Karel Kryl a Miki Ryvola, zpěvák Viktor Sodoma a mnoho dalších keramiků, sochařů a výtvarných umělců, kteří se prosadili i v jiných oborech, než keramických.

V současnosti nabízí studium ve čtyřech čtyřletých oborech s maturitní zkouškou. Konkrétně to jsou multimediální tvorba, keramický, průmyslový a grafický design. Součástí je i souvislá praxe, kterou si studenti vybírají sami. Jejím hlavním cílem je posílení samostatnosti žáka. Jedinou podmínkou je, že práce musí být blízká jeho oboru a dostatečně odborná. Uchazeči o studium skládají talentové zkoušky z kreslení podle skutečnosti, malby z představy a kompoziční cvičení. Zohledňován je i prospěch ze základní školy.

Otevřen je i dvouletý pomaturitní obor technologie silikátů. Jedná se o studium dálkovou formou
a je určeno pro absolventy gymnázií a škol technického zaměření. K přihlášce se dokládá kopie maturitního vysvědčení.

Přihlásit se ke studiu výtvarných oborů je možné do 30. listopadu 2019 (konají se pouze talentové zkoušky, zkoušky z českého jazyka a matematiky se nekonají), na obor technologie keramiky do 15. března následujícího roku.

Do konce listopadu je možné si v prvním patře školy v Galerii Na chodbě prohlédnout výstavu Keramické věže 2013 - 2018 od absolventa Jana Bendy a v přízemí výstavu absolventů z let 1962 - 2019 Spojeni školou, obě výstavy jsou součástí oslav 135. výročí školy. Kromě dnů otevřených dveří je možné školu navštívit kdykoli od pondělí do čtvrtka od 8 do 16 hodin, v pátek od 8 do 11.30 hodin.

Od čtvrtka 7. do pátku 8. listopadu se navíc ve škole koná již 23. ročník středoškolské točířské soutěže. Pozváno je 11 škol z celé České republiky, 3 výtvarné školy ze Slovenska a také keramické školy z rakouského Stoobu a bavorského Landshutu. Předsedou hodnoticí komise bude designér a bývalý absolvent Petr Novague. Letošní ročník obohatí vložená soutěž, tentokráte nazvaná Slepý točíř, v níž půjde o vytočení co nejširší misky se zavázanýma očima. Součástí soutěže je i doprovodný program - tradičně beseda s předsedou hodnoticí komise a společenský večer, na němž budou hrát a zpívat absolventi SUPŠ a jejich hosté.

Střední uměleckoprůmyslová škola, Bechyně, Písecká 203, https://www.supsbechyne.cz/