„Obtížně hledáme lidi, kteří by zaměstnance v důchodovém věku nahradili. Najít vhodné kandidáty někdy trvá opravdu dlouho. Kvůli specifickému provozu máme také vyšší nároky a požadavky na kvalifikaci u některých profesí. A tito lidé na trhu práce prostě nejsou,“ říká HR manažer Teplárny Otrokovice Robin Čejka. 

Společnost patří k atraktivním zaměstnavatelům, mzdy se zde pohybují nad průměrem ve Zlínském kraji. Zvyšovali jste mzdy i letos?

Naši zaměstnanci jsou pro nás velmi důležití a chceme je finančně motivovat. Letos jsme navýšili nejen mzdy, ale vzrostly také směnové i ostatní příplatky. Zaměstnanci si polepšili také v benefitech: na penzijní připojištění přispíváme měsíčně tisíc korun, zvýšili jsme i příspěvek na sport, kulturu, zdraví či rekreaci.

Nabízíte i další benefity?

Benefitů máme opravdu hodně, například týden dovolené navíc, kratší pracovní dobu, roční odměny, příspěvek na stravování, na dovolenou nebo nabízíme možnost získat bezúročnou půjčku. A letos jsme ještě zavedli novou věrnostní odměnu, kterou zaměstnanci dostávají na základě odpracovaných let v teplárně. 

Jak se vyrovnáváte s nedostatkem lidí na trhu práce?

Především se snažíme vytvořit takové podmínky pro naše zaměstnance, aby neměli důvod odcházet. Podporujeme i jejich další vzdělávání, zvyšování kvalifikace a umožňujeme jim profesní růst. V případě, že se nám uvolní pracovní místo, vždy se nejdříve díváme do vlastních zdrojů, zda nenajdeme vhodného kandidáta. Vedoucí pozice tak většinou obsazujeme vlastními zaměstnanci.

Kde hledáte náhradu za zaměstnance, kteří odchází třeba do důchodu?

Spolupracujeme se středními školami v regionu. Studenti technických oborů k nám přicházejí na odborné stáže a získají potřebnou praxi. Šikovní absolventi pak u nás mohou najít uplatnění.  

Finančně také motivujeme naše zaměstnance, když nám doporučí vhodného kandidáta na volné místo. V případě, že s ním po zkušební době uzavřeme smlouvu, může zaměstnanec získat odměnu až dvacet tisíc korun. Tento způsob hledání nových pracovníků se nám opravdu osvědčil a s lidmi, kteří přišli na doporučení, jsme spokojeni.

Teplárna Otrokovice a.s.
Objízdná 1777, 765 02 Otrokovice, www.tot.cz