Zdroj: BIGGEST

Mýto, Rokycany, Plzeň – Pracovitost, energie, cílevědomost a alespoň špetka toho pověstného štěstíčka. To jsou podle rokycanského rodáka Roberta Beneše ingredience potřebné k tomu stát se úspěšným podnikatelem.

Charismatický muž s pevným stiskem pravice, jehož jméno stojí za známou a vyhledávanou firmou Biggest, za pobočkami společnosti Recykláč.cz a nově také za padesátihektarovou rezervací pro zubry u Rokycan, nám odvyprávěl příběh, jak to celé začalo.

 „No, v devatenácti letech mi dal strýc bagr na splátky. A zatímco kamarádi chodili o víkendu za holkama, na pivo, nebo na koupaliště, já v tom horku seděl v bagru,“ vzpomíná na začátky svého podnikání muž, který dnes dává práci zhruba stovce lidí.

Když pak s kolegou založili firmu Biggest, neměl ji původně tento zvučný a výrazný název předurčovat k tomu, být největší na trhu. „Nebyli jsme ani jeden angličtináři, a tak název měl původně vlastně značit něco jiného – velké gesto. Ani nám nedošlo, že jsme tím názvem Biggest dali sebevědomě do názvu: Největší. No, ale když už to tak je, musím přece naplnit ten cíl,“ směje se Beneš.

Zdroj: BIGGEST

Zdroj: BIGGEST

Biggest, který je opravdu velký a disponuje více než dvoustovkou strojů včetně opravdu těžké techniky, je dobře vidět z dálnice D5. Jeden z největších areálů, kde má Robert Beneš zaparkovanou svou těžkou strojní techniku, sídlí hned vedle sjezdu na Mýto. Nejprve se společnost zaměřovala jen na obchod se stroji. Od roku 2008, kdy byla krize, se ale situace změnila. „To nás donutilo k tomu, abychom začali stroje a vybavení nejen půjčovat, ale také se věnovat stavebním činnostem. Takže provádíme zemní práce, budování inženýrských sítí, demolice… Zkrátka všechno, co je v zemi. To je dnes podstata firmy. Jinak pronajímáme stavební stroje od ručního nářadí až po padesátitunové stroje,“ upřesňuje Beneš. Společnost Biggest kromě toho zajišťuje i servis a přepravu velkých stavebních strojů.

Sám majitel této velké firmy si dobře uvědomuje, že bez kvalitních zaměstnanců by to v tak velkém objemu dělat nešlo. „Mám velké štěstí, že mám kolem sebe tým opravdu šikovných lidí. Ať už jde o fachmany nebo zaměstnance tady v kancelářích. Díky tomu už dneska nemusím řešit každou drobnost, jako že nějaký řidič něco vysypal, nebo někdo zaspal a přišel pozdě do práce. V začátcích, když je firma menší, je to vlastně těžší. To jsem byl stavbyvedoucí, obchodní zástupce, mechanik a někdy, když bylo potřeba, i řidič bagru v jedné osobě,“ ohlíží se zpět s tím, že je ale dobré, když si šéf prošel všemi posty anebo dokáže zastat práci většiny svých podřízených. „Teď už jsem ve fázi, kdy vím, že tu mám pár lidí, kteří jsou v daném oboru lepší než já a mají potřebné vzdělání. Dneska už s klidem mohu říct, že nejsem nezastupitelný,“ dodává skromně.

Aktuální nabídku volných pracovních míst najdete na stránkách www.biggest.cz

 RECYKLÁČ.CZ

Zdroj: BIGGEST

Přesto, že jde o úspěšného podnikatele, uvědomuje si Robert Beneš i druhou stranu svého byznysu, a tak se rozhodl řešit i nakládání s odpadovým materiálem, který jeho podnikání vyprodukuje. „Protože děláme demoliční práce, vzniká spoustu stavebního odpadu. Řešili jsme, co s tím, a proto jsme založili dvě recyklační střediska: v Plzni a v Rokycanech, a také máme úzkou vazbu i v Praze. Název je Recykláč.cz    a produkty, které se vyrobí, pak zase dál využíváme. Recykláty se používají třeba pod vozovky, chodníky, cesty a tím se šetří nároky na těžbu přírodního kamene a přepravní vzdálenosti.

ZUBŘI U ROKYCAN

Zdroj: BIGGEST

Zdroj: BIGGEST

Zdroj: BIGGEST

Aby ještě více vyrovnal pomyslné misky vah, rozhodl se Robert Beneš investovat nemalé prostředky do přírody a zřídil padesátihektarový výběh pro divoká zvířata, včetně zubří rodiny. „Koupil jsem velký pozemek od armády a napadlo mě tam udělat přírodní rezervaci pro zvířata. Můžeme říkat, že je to taková protiváha k té činnosti, kterou my děláme. Přestože se snažíme demolice a stavby dělat co nejšetrněji a nejekologičtěji včetně recyklace, tak prostě je to činnost, kdy zasahujeme do země, přepravujeme mnoho zeminy z místa na místo a v mých očích to prostě zásah do přírody je. Vybudování přírodní oázy klidu je takový můj revanš přírodě. A navíc musím říct, že mě osobně to moc baví. Vždycky jsem měl rád zvířata, přírodu a její principy,“ zamýšlí se Beneš.

         Poté, co koupil padesátihektarový pozemek, udělal svými stroji z Biggestu potřebné zásahy a terénní úpravy dle doporučení a rad ochránců přírody, včetně série tůní. Pak výběh pořádně oplotil a mohla přijet zvířata. „Máme v rezervaci tři samice zubra, jednoho samce, a teď se nám už narodilo i tele. Dále šestici divokých koní, patnáct daňků a asi osm jelenů,“ upřesňuje počty zvířat Beneš.

         Do budoucna by prý rád přírodní rezervaci ještě více vylepšil a rozšířil její potenciál. „Teď jsme nově za podpory města vybudovali lávku, kdy lidé mohou procházet mezi dvěma pastvinami. Pro známé nebo třeba mateřské školky občas dělám soukromě prohlídku. Ale nechci to rozšiřovat, protože bych nerad, aby se z toho stala nějaká komerční záležitost. Rozhodně není mým cílem na tom vydělávat. Jak jsem říkal. Baví mě to, naplňuje, uklidňuje zároveň a jsem rád, že to lidi, včetně dětí zajímá a chválí si ten počin,“ dodává Beneš. Oslovil proto město Rokycany s tím, že by jim rád pomohl se zřízením podobného projektu na jejich sousedních pozemcích, které jsou také evropsky významnou lokalitou. „Akorát s rozdílem, že by plocha mohla být přístupná veřejnosti i vojenské technice,“ vysvětluje.

CO DÁL? PENZION, RESTAURACE I FITKO

Zdroj: BIGGEST

Nabízí se otázka, zda má tento materiálně zajištěný a celkově evidentně spokojený a pozitivně smýšlející úspěšný muž v nejlepších letech ještě vůbec nějaký další cíl? „Koupil jsem starou historickou budovu v Rokycanech a rád bych tam vybudoval kvalitní restauraci, penzion a fitness. Do tohoto projektu teď směřuji mou energii,“ odhaluje plány Beneš s tím, že další jeho vizí je také rozvoj technologií v Recykláči.cz, kde by se chtěl věnovat novému sortimentu – betonu z recyklátu.

Závěrem bych chtěl říct, že většina lidí spíše kritizuje dění kolem sebe, jako vztahy, veřejný prostor, přírodu, ale pro zlepšení neudělají téměř nic a někteří nejsou schopni začít ani u sebe,“ uzavírá rozhovor životním moudrem Robert Beneš.

 

BIGGEST
Provozovna Mýto
Plzeňská 639
338 05 Mýto
Provozní doba: pondělí – pátek od 9:00 do 17:00 hodin

Provozovna Plzeň
Domažlická 121
318 00 Plzeň – Skvrňany
Provozní doba: pondělí – pátek od 7:00 do 17:00 hodin

Kontakt: info@biggest.cz