Plzeňské městské dopravní podniky, a.s., dále jen PMDP, jsou provozovatelem městské veřejné dopravy osob na území města Plzně a jeho přilehlém okolí.

Historie podniku začala již v roce 1899, kdy v Plzni vyjela první elektrická tramvaj. Dnes zajišťují spolu s tramvajemi dopravu po Plzni také trolejbusy a autobusy. Všechny tři trakce ročně přepraví téměř 125 milionů cestujících.

Městská doprava v Plzni se vyznačuje svojí kvalitou, v mnoha technologiích jsou PMDP průkopníkem a jedničkou v rámci celé ČR. Plzeň byla například prvním městem, kde si cestující mohli zakoupit ve všech vozech městské veřejné dopravy jízdenku pomocí bezkontaktní bankovní karty. Odbavení je mimo jiné možné také pomocí mobilní aplikace Virtuální karta, která také umožňuje dobíjení předplatného na městskou veřejnou dopravu přímo do mobilu nebo na bankovní kartu.

V předešlých letech PMDP postupně převzaly provozování městského parkovacího systému, veřejného osvětlení a správy světelné signalizace. S cílem ulevit dopravě ve městě a zároveň rozšířit dopravní služby pro obyvatele města spustil dopravní podnik na podzim roku 2018 službu sdílených aut, carsharing Karkulka. Již řadu let PMDP také provozuje službu Senior Expres, určenou pro občany starší 70 let nebo pro držitele průkazu ZTP.

PMDP má ve své sbírce více než deset zrenovovaných historických vozů, které nabízí k pronájmu i veřejnosti. Každý rok vyjíždí do plzeňských ulic speciálně vyzdobené vozy při příležitosti Mikuláše a Tří králové sbírky a po celý prosinec také Vánoční tramvaj, která v mezinárodní soutěži o nejhezčí vánoční tramvaj skončila na druhém místě a v České republice byla dokonce první.

Plzeňské městské dopravní podniky
Denisovo nábřeží 920/12
301 00 Plzeň - Východní Předměstí

Infolinka PMDP, a.s.: 371 655 600

e-mail: pmdp@pmdp.cz