Na webu zindex.cz poměřili všechny jejich zakázky za poslední tři roky. Mezi městskými částmi a městskými obvody se o prvenství dělí Ostrava-Jih s Prahou 20 - Horními Počernicemi.

Mezi velkými městy si cenu v podobě sochy „Neplejtváka“ těsně vybojoval Děčín. Malá města ovládla Aš.  Co získané vysvědčení v praxi veřejných zakázek říká? Že je městský obvod Ostrava-Jih dobrý zadavatel, zakázky nevyhrává úzký okruh firem a podporujeme konkurenci prodlouženými lhůtami k podání nabídek.

„Cítím radost a zadostiučinění z republikového vítězství v hodnocení zadavatelů veřejných zakázek mezi městskými obvody a městskými částmi. Podařilo se nám změnit předchozí, občas slušně řečeno podivná pravidla pro udělování zakázek v našem obvodu a být transparentní a féroví. Sjednat pořádek nebylo jednoduché. Na Jihu  padla v minulosti řada obvinění a dokonce i trestní rozsudky s uznáním viny. Kvůli zavádění transparentních pravidel se nám vyhrožovalo, ale nedali jsme se a nyní jsme dáváni za vzor, jak to dělat správně. Velké díky a uznání patří našim pracovníkům z oddělení veřejných zakázek, kteří odvádějí skvělou práci," uvedl starosta Martin Bednář.

Žebříček zIndex.cz s pomocí tzv. tvrdých dat o zakázkách z posledních tří let porovnával 250 největších měst, obcí, městských částí a městských obvodů. Zaměřil se na větší zakázky v režimu zákona, kde lze města férově srovnat: kolik jich zadala z ruky, jak často je musela měnit či rušit, zda se neporušoval zákon a podobně. Na základě devíti indikátorů, například počtu nabídek, koncentrace dodavatelů, pochybení dle ÚOHS, kvalitě dat ve věstníku či konzistentního jednání pak vystavil městům komplexní vysvědčení a udělil jednu průměrnou známku: zIndex.

„Veřejnost to nemá možnost detailně sledovat, ale ve spoustě měst se opravdu nekrade, ani neplýtvá. zIndex to dělá za ní - dává občanovi hrubý obrázek, jak si jeho radnice v uplynulém volebním období vedla. Zda se zakázky nerušily, nezadávaly z ruky, jestli se o ně dostatečně soutěžilo. To jsou z hlediska utrácení veřejných peněz mnohem podstatnější otázky, než samotná korupce. Město, kde jsou rizika plýtvání nejnižší, od nás dostane sošku Neplejtváka“ vysvětluje záměr spoluautor projektu Jiří Skuhrovec. Detailní výsledky každého města jsou k dispozici na www.zindex.cz. Informace k veřejným zakázkám v městském obvodu Ostrava-Jih jsou k dispozici na zakazky.ovajih.cz.