Samozřejmě nesmíme zapomenout na lyžařská střediska v naší destinaci.  V samém srdci přírody se totiž nachází sjezdovky všech náročností, moderní lanovky, výborně vybavené snowparky, ale také adrenalinové zážitky a netradiční zimní akce. To vše čeká právě na vás a vaše přátele či rodinu, pokud se rozhodnete strávit příjemný víkend nebo i celou zimní dovolenou u nás v Orlických horách a Podorlicku. Stačí jen přijet a vše si naplno vychutnat.

Divoká Orlice na zemské bráně

Lyžování uprostřed přírody

Přestože je Deštné v Orlických horách jedním z nejnavštěvovanějších zimních turistických center, nabízí klid, pohodu, krásnou přírodu i příjemné ceny. Milovníci zimních radovánek mohou ve Skicentru Deštné využít sjezdové tratě s různou obtížností a nově i čtyřsedačkovou lanovku. Vyznavači freestyle lyžování a snowboardu mohou vyzkoušet nepřehlédnutelný „Your park“, ve kterém si užijí dostatečnou dávku adrenalinu.

Orlické hory

Krásným zákoutím jsou i Říčky v Orlických horách, které objevili lyžaři z Ústí nad Orlicí již v roce 1936. Z úsilí a nadšení několika generací vzniklo sportovní lyžařské středisko s neopakovatelnou atmosférou, které má v současné době co nabídnout. Díky své nadmořské výšce, modernímu vybavení střediska a délce sjezdových tratí jsou Říčky nejlepším střediskem sjezdového lyžování v Orlických horách a jedním z předních středisek v České Republice. Návštěvu vám zpříjemní nejen sportovní vyžití, ale zároveň vás po celou dobu obklopuje pravá krása přírody Orlických hor.

Soldiers

Skvělý tip pro rodiny s dětmi je dozajista Skipark Červená Voda, který je součástí Skiresortu Buková hora. Ten vznikl propojením již zmiňovaného skiparku Červená Voda a Čenkovice. I ti nejmenší mají v resortu vynikající podmínky pro lyžování. Pro úplné začátečníky zde mají Kidpark, kde si vaše ratolesti vyzkouší své první krůčky na lyžích a na Modré rodinné sjezdovce, která je nejdelší sjezdovkou Orlických hor, mohou nadále zdokonalovat své lyžařské schopnosti. Rodinné prostředí, upravované sjezdovky, domácí kuchyně a široká nabídka služeb oceníte také ve Ski areálu Orlické Záhoří a Ski areálu Hartman Olešnice v Orlických horách. Ve Sportareálu České Petrovice také můžete vyzkoušet zimní adrenalin a to ve Snowparku s několika zábradlími, bednami, butter boxy, cornery a ostatními překážkami. 

Ski bar České Petrovice

 

Neobjevený ráj zážitků

Klid, pohoda a nádherná příroda na vás čeká v zatím neobjeveném ráji všech běžkařů až s 250 kilometry upravovaných stop nejen pro klasické lyžaře, ale i pro ty, kteří na sněhu raději bruslí. Jen si představte modrou oblohu, sluníčko, ideální trasy na hřebenech i v podhůří, útulné horské chaty nebo jedinečné akce, které byste si skutečně neměli nechat ujít. Nepropásněte zážitky z jízdy psích spřežení na tradiční akci Orlických hor, jako je Šediváčkův long v Deštném, zažijte zábavný den s rodinou na Mezinárodní soutěži v jízdě na saních rohatých v Orlickém Záhoří, nebo se zúčastněte Orlického maratonu, kde mají na výběr z několika obtížností tras.

Šediváčkův longSáně rohatéKunstatska kaple

Poznejte krásu klenotu orlických tras na Jiráskově hřebenovce. Měří 30 km a za slunečného počasí na vás čekají úchvatné výhledy do české kotliny, na sousední hory i do polského Kladska. Ve vánici pocítíte ryzí dotek přírody a hory vám dají jasně poznat, kdo je tady pánem, a to pak přijde vhod krásně prohřátá horská chata s občerstvením, například ta nejvyhledávanější – Masarykova na Šerlichu, přes kterou vede i nenáročná pětikilometrová trasa přes prales Bukačka na Vrchmezí. Naopak nejnáročnějším běžkařům můžeme doporučit trasu přes Velkou Deštnou na tradiční Pěticestí nebo až na Tvrz Haničku. Zpět se pak nemusíte vracet stejnou cestou, ale upravenými okruhy třeba přes Orlické Záhoří.

Hanička

Nesmíme však zapomenout na novinku z minulého roku - nejdelší osvětlenou běžkařskou trasu v České Republice - SKIARÉNU, která se nachází v obci Orlické Záhoří a vede mezi místními částmi od Bedřichovky do Jadrné. Okruh je dlouhý celých 4,5 kilometru, vedený v obou směrech, vhodný pro klasické běžkaře i pro bruslící techniku.

Skiresort Bukova hora

Nechte se hýčkat bohatou nabídkou služeb

Celodenní sportování je velmi náročné, a tak ve volných chvilkách neváhejte využít odpočinku. Nejen v hotelech jako je Hotel Studánka a April hotel Panorama v Rychnově nad Kněžnou, Tvrz Orlice v Letohradě, či Alfa Resort v Deštném v Orlických horách vám nabídnou bohaté wellness služby. Sauny, vířivky, páry, masáže a zábaly můžete totiž vyzkoušet i v pravých horských chatách nebo penzionech, a abyste opravdu plně načerpali síly, můžete vyzkoušet místní gastronomické umění a příjemné ubytování. Vyzkoušejte například Penzion Kozí chlívek v Deštném v Orl. h., kde si v restauraci pochutnáte na receptech našich babiček stejně tak v Hostinci U Hubálků v Kostelecké Lhotě, nebo okuste příjemnou horskou atmosféru s bohatou nabídkou pro mlsné jazýčky, které pro vás připravuje Kramářova chata na Suchém vrchu.

Hotel Panorama  Bazén Alfa resort

A jestliže hledáte tip na jednodenní zábavu pro celou rodinu, co takhle si zadovádět v krytých bazénech? Odvážlivci mohou vyzkoušet skokanskou věž o výšce 4 metry v Dobrušce, tobogán či divokou řeku v krytém bazénu v Rychnově nad Kněžnou, nebo můžete navštívit bazén v Ústí nad Orlicí, kde mají slanou vodu, a tak si budete připadat téměř jako na dovolené u moře. Děti se zde mohou projet na 84 metrů dlouhém tobogánu a rodiče jistě ocení relaxační centrum s vyhřívaným bazénem a saunou.

Wellness Kozí chlívek

Cestou necestou zimní krajinou v podhůří i na horách

Krásné toulky zimní krajinou na vás čekají takřka na každém kroku, ať už při výletu po horách či příjemné procházce v zámeckých parcích v podhůří. I v zimě si totiž můžete udělat výlet za zvířátky do zámeckého zvěřince zámku Častolovice, který je otevřen celoročně. Procházka rozlehlým parkem až k oboře s bílými daňky a krmení zvířátek v již zmiňovaném zvěřinci si jistě užijí děti i rodiče.

Zámek Častolovice

Další příjemné procházky zažijete i v nedalekém anglickém parku v areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, nebo v menším, přesto krásném parku zámku Kvasiny, kdy budete moci příjemnou procházku spojit se zajímavou výstavou loutkářství.

Neobvyklým tipem na výlet je jistě procházka kolem vojenského opevnění. Jeden z hlavních pilířů obranného postavení budovaného na hřebenech Orlických hor tvořila tvrz Hanička. Dále k jihu obranná linie pokračuje přes soutěsku Divoké Orlice Zemskou bránu až k tvrzi Adam, která je i nadále v držení Armády ČR a poté přechází přes tvrz Boudu v pásmo Králické pevnostní oblasti. V oblasti romantického údolí Zemské brány navíc můžete projít naučnou stezkou, kde vás uchvátí jedinečné skalní útvary kolem řeky Divoké Orlice.

Zámecký park Častolovice

A kdyby vám zbyla ještě špetka času, neváhejte ho věnovat tradičnímu bruslení na zimních stadionech, či na přírodních vodních plochách. Navštivte třeba zimní stadion v Rychnově nad Kněžnou, kde každou sobotu večer pořádají Disco bruslení s hudebním doprovodem, nekrytý zimní stadion v Žamberku nebo zkuste bruslení na přírodní ploše zamrzlého rybníka Broumar v Opočně.

Stále nám nevěříte, že u nás v Orlických horách a Podorlicku na vás opravdu čekají jedinečné zážitky? Tak neváhejte přijet a přesvědčte se sami!