Co nás na oční prohlídce čeká?

Jedná se o řadu velice jednoduchých, bezbolestných a rychlých testů, které nám pomůžou vyhodnotit zdraví očí a kvalitu vidění z mnoha hledisek. Čeká Vás například měření dioptrií, které je důležité pro správné zkorigovaní oční vady, neboť nesprávně korigovaná oční vada může způsobit únavu, bolest hlavy, pálení očí a spoustu dalších potíží. Důležité je také měření nitroočního tlaku, který může být – pokud je vysoký – indikátorem zeleného zákalu neboli glaukomu. „Toto onemocnění nijak nebolí a vyvíjí se pozvolna, takže ho pacient mnohdy vůbec nezaznamená. Projevuje se však nevratnými výpadky zorného pole a může vést až k úplné ztrátě zraku. Proto se glaukomu také často říká tichý zloděj zraku,“ uvádí docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

ilustrační foto

Docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize Brno provádí preventivní prohlídku.
Autor: archiv/Neovize

Nejčastější oční vady

Krátkozrakost – mínusové dioptrie. Člověk špatně vidí na dálku. Mžourá nebo mhouří oči. Špatně rozeznává vzdálené předměty, citlivě vnímá oslnění při práci s výpočetní technikou či řízení vozidel a strojů. Při krátkozrakosti je obraz vytvářen před sítnicí, a proto dochází k neostrosti obrazu. Řešením jsou brýle, kontaktní čočky nebo laserová či nitrooční operace.

Dalekozrakost – plusové dioptrie. Při této oční vadě špatně člověk špatně zaostřuje na blízko umístěné předměty. Slabšího stupně si vůbec nemusí všimnout, protože oko automaticky doostří (akomoduje). Permanentní akomodace oka však může už při stupni +0,5 dioptrie způsobit bolest hlavy, migrény, ospalost či nesoustředěnost. Dalekozrakost je možné korigovat brýlemi nebo kontaktními čočkami. K úplnému odstranění dalekozrakosti jsou vhodné laserové či nitrooční refrakční zákroky.

Astigmatismus – cylindrické dioptrie. Vada, která jde většinou ruku v ruce s krátkozrakostí či dalekozrakostí. Přestože vzniká většinou v prvním roce života, může být diagnostikována i v dospělosti. Nejčastěji v souvislosti s úrazy, operacemi rohovky a při některých očních onemocněních. Řada lidí ani neví, že tuto vadu má. Astigmatismus se koriguje speciálními brýlovými skly a kontaktními čočkami, ale také laserovou či nitrooční operací.

Vetchozrakost (presbyopie)  –  dioptrie na čtení. Po 40. roku naše oční čočky začínají ztrácet svou pružnost a tím i schopnost zaostřit na blízké předměty. Začne se projevovat potřebou oddalovat text, až jednoho dne zjistíme, že jsou naše ruce příliš „krátké.“ Pokud to neřešíme, trpíme bolestmi hlavy, pálením očí či nadměrným slzením. Moderním řešením je nitrooční zákrok PRELEX, při němž je do oka implantována speciální nitrooční čočka, která koriguje vidění na blízko, na střední vzdálenost (např. na počítač) i do dálky.

Šedý zákal – neboli katarakta patří mezi nejčastější oční onemocnění seniorů. Oční čočka se vlivem stárnutí postupně zakaluje natolik, že se vidění stává neostrým a zamlženým. Neléčený šedý zákal může vést až k oslepnutí. V počátcích se onemocnění nemusí nijak projevovat, patrné je až v pokročilé fázi a většinou postihuje osoby starší 65 let. „Kataraktu je možné odstranit pouze operací, která se provádí ambulantně, trvá asi 15 minut a je zcela bezbolestná. Pacient může zvolit i operaci asistovanou laserem LenSx, tedy bez použití skalpelu,“ vysvětluje oční mikrochirurg pražské Oční kliniky Duovize, MUDr. Lubomír Továrek.

ilustrační foto

Oční mikrochirurg MUDr. Lubomír Továrek při operaci šedého zákalu.
Autor: archiv/Neovize

Co našim očím hrozí v zimě?

V zimních měsících je důležité o oči nadměrně pečovat, protože trávíme většinu času v přetopených prostorách, zakouřených místnostech anebo venku, kde jsme zase vystaveni silnému větru.  „Všechny tyto nepříznivé podmínky mohou mít za následek syndrom suchého oka. Jedná se o velmi časté onemocnění, které se projevuje nepříjemnými pocity jako pálení, svědění a řezání očí, tlak v očích, únava očí, světloplachost, zhoršené vidění či bolesti hlavy,“ vysvětluje docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

Jak syndrom suchého oka léčit?

Lehčí formy této nemoci se léčí pomocí tzv. umělých slz – očních kapek, jež oko zvlhčují a chrání. Někdy se používají také oční gely a masti, které se aplikují na noc. V těžších případech se přistupuje k operaci, která dočasně nebo trvale blokuje odtokové kanálky či k chirurgickému řešení problému s očními víčky. „Nejnovější metodou, jak se zbavit suchého oka, jsou takzvané plugy. Jde o zavedení ucpávky do slzných kanálků. Implantovaný plug v kanálku následně zvětší svůj objem a vytvoří jakousi zátku. Díky tomu se v oku udržuje vyšší vlhkost tam, kde je to zapotřebí,“ popisuje primářka Oční kliniky DuoVize, MUDr. Lucie Valešová.   

DuoVize

NeoVize