Spárované ponožky v šuplíku, košile pověšené na ramínku, sezónní boty uložené v popsaných krabicích, vybavení na hory v garáži zavěšené pod stropem… Každý z nás má ve věcech svůj systém, nastavený podle prostorových možností i podle osobních potřeb a zvyklostí. Někomu stačí ledabylý pořádek, jiný musí mít vše vyskládané jako na vojně. Zajetými pravidly, svým řádem se více méně řídíme všichni. Proč? Protože život dává smysl, když je vše na svém místě! Stejně jako třídit recyklovatelný odpad do barevných kontejnerů a zbytkový do černých popelnic.

Možná si říkáte, proč byste právě vy, měli dodržovat nějaká pravidla, k čemu jsou dobrá? Jsme přece svobodní a chceme se tak chovat! Ale už jste někdy přemýšleli, jak by vypadal svět bez pravidel, bez řádu? Jak by asi vypadal váš domov, kdyby v něm nepanoval řád? Nejspíš si to nechcete raději ani představit – pravděpodobně by ve vaší domácnosti zavládl nekontrolovatelný chaos. Zkrátka, aniž si to uvědomujeme, vše má v životě své místo. Stejně jako odpad – ten vytříděný v barevných kontejnerech, zbytkový pak v černých popelnicích.

Naše životy bývají protkané různými konvencemi, pravidly a my jsme na ně více méně zvyklí. Když máme chuť na dobrou večeři ve dvou nebo chceme s rodinou oslavit nějakou významnou událost, často sázíme na jistotu v podobě oblíbené restaurace. Výborné jídlo, milí lidé, příjemná obsluha. Jenže ejhle, tentokrát tu něco „nehraje" – něco sem nepatří, není na svém místě. Jak to asi může vypadat, když místo toho sympatického číšníka pobíhá mezi hosty ošetřovatel zvířat ze zoo?! Podobně zmateně se nejspíš cítí i pasažéři v letadle, které neobsluhují pohledné stevardky, ale popeláři ve svých typických mundůrech. Tyto nevšední scénáře života bez pravidel zobrazují i nové spoty, které vznikly na podporu třídění odpadů v ČR. Kromě televizních obrazovek je ale naleznete i na http://www.samosebou.cz/extra/situacni-rekomedie/ spolu s dalšími videi s nečekanými situacemi.

Třídění odpadů a systematický pořádek jdou totiž ruku v ruce. Když třídíme odpad, udržujeme vlastně pořádek a minimalizujeme tím množství odpadu, který by skončil bez dalšího využití na skládkách. Třídit správně ale znamená dodržovat zásady správného třídění, jednoduše řečeno – vědět co a v jaké podobě můžeme do jednotlivých barevných kontejnerů vytřídit. Jedině tak dává třídění smysl, stejně jako dává smysl, když je vše na svém místě. Díky poctivému třídění a recyklaci odpadů jsme za posledních už společně zachránili přes 280 km2 přírody, zhruba 25 km2 každý rok.
Mnoho dalších užitečných informací o třídění a recyklaci v ČR najdete i na www.jaktridit.cz.