Proč je zrovna dnes tak zásadní rozhodnout o poloze brněnského nádraží?

Zásadní je to dlouhodobě a stále více. Současné nádraží nevyhovuje dnešním potřebám rychlé železniční přepravy. Brněnští i krajští politici neustále volají po rozhodnutí "odborníků", ti už ale se ale jasně a dlouhodobě přiklánějí k modernizaci nádraží v centru. Brno ani kraj přesto nejednají - proto je na místě dát hlas veřejnosti, aby rozhodla v legitimním referendu.

Referendum o poloze nádraží se koná 7. a 8. října 2016 ve stejných budovách, jako krajské volby. Znění otázek referenda naleznete na www.otazkyreferendum.cz

Jak moc ovlivňuje staré nádraží ekonomický rozvoj kraje?

Dopravní infrastruktura je jedním z nejdůležitějších parametrů, který posuzuje každý podnikatel nebo investor. Polohu uprostřed Evropy máme výbornou, ztrácíme ale body neřešením hlavních silničních tepen, kvůli problému letiště, které je sice majetkem kraje, ale zcela mimo jeho kontrolu, a právě tak i kvůli zastaralosti železniční dopravy včetně brněnského nádraží. To činí železniční dopravu neatraktivní, a jedním z důsledků je pochopitelně zvýšený automobilový provoz se všemi negativními dopady na lidské zdraví a komfort.

A co tvrzení, že jedině odsun nádraží mimo centrum pomůže rozvoji Brna a přiláká investice?

Toto jasně zodpověděli renomovaní urbanisté: mezinárodní urbanistická soutěž Budoucnost centra Brna, kterou vypsalo město Brno v tomto roce, ukázala, že největší potenciál rozvoje má město s modernizovaným nádražím v centru. A neméně důležitý rozvoj jižních částí Brna lze daleko pružněji řešit bez nutnosti jeho propojení s železničním uzlem. Argument, že bez nádraží se jižní části města nerozvinou, je zcela bez logiky.

Kdo všechno může v referendu o nádraží hlasovat?

Jenom Brňané. A to je na tom asi nejvíc absurdní, protože 80 procent cestujících jsou dojíždějící Jihomoravané. Zejména pro ně je centrální poloha nedocenitelnou devizou - pár kroků po vystoupení z vlaku stojíte na největším brněnském uzlu tramvajové a autobusové dopravy. Za pár minut jste kdekoli v Brně - to z jiného místa není možné. Kraj bohužel - zda zlým úmyslem nebo nedopatřením, to neposoudím - neumožnil Jihomoravanům o nádraží v referendu rozhodovat. Brňané tedy volí nejen za sebe, ale za celý kraj.