Evropský týden mobility se koná pod taktovkou Evropské komise a nabádá veřejnost zkusit si udržitelnou a aktivní přepravu, jako je právě chůze nebo jízda na kole. Je to příležitost vystoupit z komfortní zóny vlastního auta a díky tomu snížit emise škodlivých látek v ovzduší, hladinu hluku a učinit tak hlavní město příjemnější pro život i práci. V neposlední řadě také pomohou lidé i svému zdraví. Mnohdy je pak tento typ mobility rychlejší, levnější, pohodlnější a spolehlivější.

Letošní ročník Evropského týdne mobility nabízí celou řadu akcí a doprovodných aktivit. Určitě stojí za to přijít v pondělí 16. září v 11:00 hodin do Zítkových sadů v Praze 2, kde odstartuje Evropská jízda bezpečnosti projektu EDWARD. V úterý se pak můžete těšit na 2. ročník vzdělávacího Dne bez bariér v Evropském domě, kde se návštěvníci dozví mnoho informací od předních expertů na bezbariérové užívání veřejného prostoru v Praze. Pro ty, kdo dojíždí do Prahy vlakem, čeká ve čtvrtek 19. září od 6:30 do 9:00 hodin na zastávkách Čakovice, Kbely, Satalice a Kyje snídaně na peróně. Lidé by neměli opomenout ani Přístav 18600 na Rohanském ostrově, kde si mohou od pondělí do pátku nechat zdarma umýt kolo v mobilní cyklomyčce. Kino Ponrepo bude v pátek 20. září hostit jednodenní filmový festival pražského Auto*Matu s názvem Městem. A na závěr týdne se v neděli 22. září mohou Praze volně projít po Podolském nábřeží mezi ulicemi Jeremenkova a Podolská – v místech, kde se obvykle prohání pouze auta, budou mít nyní přednost chodci a cyklisté.

V sobotu 21. září se bude konat již tradiční Den bez aut. Letos poprvé hned ve čtyřech lokalitách v Praze – místem pro zábavu a odpočinek se promění Mariánské náměstí v Praze 1, celá městská část Újezd u Průhonic, ulice Žacléřská v Praze 19 a Dolnoměcholupská v Dolních Měcholupech. Kromě toho tradiční hvězdicovitá jízda Pražského cyklozvonění svede své účastníky ze všech koutů města k areálu Zoo Praha v Troji, kde bude připraven další program. V rámci tohoto dne můžete také navštívit sousedské slavnosti Zažít město jinak v dalších 85 lokalitách.

Evropský týden mobility 2019 se uskuteční v různých částech Prahy a navštívit můžete celkem 25 akcí. Podrobný program o všech aktivitách naleznete na www.etm.praha.eu.