Nechat si dovézt potraviny či kancelářské potřeby objednané několika kliky na internetu se pro nás stává samozřejmostí. Distribuční služby, které šetří drahocenný čas, dnes mohou využít i podnikatelé z mnoha oborů podnikání. Čerstvé ryby pro restaurace, papír do kanceláří nebo čisticí potřeby pro úklidové agentury. Kdo jsou lidé, kteří objednané zboží vybírají ve velkých skladech a jsou pro mnohé zákazníky téměř neviditelní?

Moderní technologie

„O výběr zboží a zkompletování objednávky se u nás starají tzv. pickeři," vysvětluje Jiří Škutík, ředitel brněnské prodejny MAKRO. „V distribučním centru v Brně pracuje 45 pickerů, kteří denně zvládnou až 400 objednávek. Nejčastěji se jedná o potraviny pro restaurace, hotely nebo kavárny." Pokud objednané zboží na skladě není, nabídne zákazníkovi náhradní variantu. Tyto situace se ale podle Jiřího Škutíka v brněnské prodejně MAKRO snaží minimalizovat: „Denně upravujeme nabídku v objednávkovém systému, abychom se náhradním nabídkám nebo rušení objednávek vyvarovali."

Jak obchod zajistí, aby picker nevybral například špatný druh nebo barvu zboží? „Každý picker má seznam zboží a scanner připevněný na ruce, který snímá čárové kódy každého vybraného produktu," popisuje Jiří Škutík. Přestože je díky tomu práce poměrně snadná, vyžaduje zodpovědný přístup a rychlost. Mezi objednávkou a doručením je rozdíl jen 12-18 hodin. „Někteří zákazníci, například restaurace nebo hotely, mají smluvené opakované objednávky, které jsou každý týden stejné nebo velmi podobné," dodává Jiří Škutík.

Byznys budoucnosti

Distribuční platforma MAKRO v Brně je rozlohou největší, tržbami pak druhou největší po prodejně MAKRO Černý Most v Praze. „Meziročně jsme zaznamenali 25% nárůst. Aktuálně máme 75 zaměstnanců a 22 aut. Naši zákazníci jsou převážně z Brna a blízkého okolí, ale i ze 120 km vzdálených provozů," říká Jiří Škutík a dodává, že brněnská platforma stále přijímá zaměstnance na pozice pickerů. „Zájem našich zákazníků o doplňkové služby včetně distribuce stále roste, a proto hledáme nové kolegy. Věříme, že právě proto má práce v této oblasti budoucnost."