Jak na povolenku?

Nejdřív si musíte osvojit základní teorii a obstát ve vstupní zkoušce k získání rybářského lístku. Potom vás čeká:

  • Návštěva rybářského svazu a podání přihlášky,
  • nabytí členství v rybářském svazu,
  • koupě povolenky o určité délce platnosti (celorepublikové nebo jen na dané území).

Na tzv. soukromých revírech můžete lovit, aniž byste byli členy svazu. Avšak povolenka vás přijde podstatně dráž.

Povinná výbava aneb kupte rybářské potřeby na Alza.cz

Ze zákona musíte mít kromě povolenky a rybářského lístku také řádně vyplněnou evidenci docházky a úlovků. Tu jednou ročně předkládáte místní organizaci rybářského svazu.

Zákon navíc definuje i rybářské potřeby, které jsou pro rybáře povinné. Jde o podběráky, vezírky, peány a metry. Brzy ale přijdete na to, že kromě základní výbavy toho budete potřebovat mnohem víc. Je libo rybářské křeslo, bivak, kilometry vlasce, tunu háčků nebo tucet nástrah? Dnes už vše pohodlně nakoupíte na Alze.

Jak vybrat vhodný rybářský prut

Prut na ryby vybírejte podle ryb, které se vyskytují ve vašem revíru. Kaprové pruty kromě lovu kaprů využijete i na jiné těžší ryby, jelikož jsou odolné a pevné. Na ještě větší macky pak dobře poslouží sumcové pruty, na menší zase třeba feederové, přívlačové nebo pruty na plavanou.

Pruty se dále dělí na teleskopické a dělené. Zatímco teleskop se vysunuje, dělený prut je z několika dílů, ze kterých se prut složí. Začátečníkům ale doporučujeme sáhnout po teleskopech, jelikož jsou nejuniverzálnější a poskytují dobrý poměr ceny a kvality.

Prut na ryby už mám, co dál?

Pokud nekoupíte už rovnou hotový set, což mimochodem začínajícím rybářům vřele doporučujeme, omrkněte rybářské navijáky. Mezi nejpoužívanější typy patří navijáky s přední brzdou, u kterých snadno nastavíte míru brzdného odporu. Zvládnete s nimi lov kaprů, ale i větších macků.

Kromě navijáku se neobejdete i bez dalších rybářských potřeb jako jsou vlasce, háčky a olůvka, které se liší velikostí, průměrem a hmotností. Vše závisí na rybolovné technice a druhu ryb, na které máte spadeno.

Nepodceňte správný výběr návnady a nástrahy

Nakonec už stačí jen pořídit vhodné návnady na ryby nebo nástrahy. Každá ryba má v oblibě něco jiného, takže se neobejdete bez nějaké té teorie. Například kapr obvykle nepohrdne kukuřicí či vychuceným boilies.

Dravci zase berou na různobarevné gumové nástrahy i na začátečníky preferovanými woblery, které imitují pohyb živých ryb. A pokud jste alespoň trochu šikovní, časem si je vyrobíte i doma.