Plzeňský kraj – „Kam jít po základce?“

I u Vás doma je nyní tato otázka v kurzu? Tušíte, že by pro Vašeho potomka byl vhodný technický obor, nejlépe s maturitou, ale stále si nejste jisti, jaký vybrat? Právě teď je správný čas začít školu a obor hledat, proto se zkuste zaměřit na webový portál www.technikaaremeslo.cz, který je zřízen Plzeňským krajem. 

„Tento portál by měl být pomocníkem žákům 9. tříd základních škol při výběru střední školy, kam nejpozději do 1. března 2019 musí odevzdat přihlášku,“ vysvětluje Jaroslava Havlíčková, vedoucí odboru školství mládeže a sportu. 

Na webovém portálu je možné přehledně nalézt seznam škol, kde je možné získat maturitu v technickém oboru v Plzeňském kraji a také kompletní přehled oborů, ve kterých je možné získat maturitní vysvědčení technického charakteru. Budoucí student si tak udělá představu o náplni studia, včetně možností dalšího uplatnění na trhu práce po úspěšném absolvování studia.

Pokud návštěvník webu zvolí záložku „školy“, zjistí, jaké technické obory se na dané střední škole vyučují. V rubrice „obory“ jsou zase informace o náplni jednotlivého oboru včetně možností uplatnění na trhu práce a o druhu výstupního certifikátu, jako je například maturitní vysvědčení. Web dále poskytuje informace o významných zaměstnavatelích, kteří často se školami úzce spolupracují.  Na přehledné mapě lze vybrat školu, která je k domovu uchazeče nejblíže, nebo do které bude mít nejlepší vlakové či autobusové spojení. 

„U jednotlivých oborů jsou taktéž uvedeny kódy oborů, z kterého zjistíte, zda daný maturitní obor patří do skupiny M či L. Rozdíl spočívá v počtu hodin odborného výcviku, což může být pro některé uchazeče podstatná informace. Obory s označením L mívají odborný výcvik rozsáhlejšího charakteru“, dodává Havlíčková.

V současné době je poptávka na pracovním trhu v podstatě po všech technicky zaměřených profesích ze stran zaměstnavatelů. Největší zájem je pak po „maturantech“ strojírenských a elektrotechnických oborů, což souvisí s rozvojem automatizace a robotizace výrobních linek u firem. Takto vzdělaní lidé mohou dosáhnout na opravdu zajímavé finanční ohodnocení své práce, což platí v dnešní době a to více to bude platit v blízké budoucnosti.