O víkendu 14. – 16. června se chystá premiérový ročník festivalu Industry Open. Během tří dnů se na více než dvaceti místech uskuteční desítky komentovaných prohlídek, projížděk historickými vozy a dalších akcí. V programu nechybí ani výstavy či koncerty. Festivalová místa nenajdete pouze v Plzni, ale také v Nevřeni, Plasích, Chlumčanech nebo Stříbře. Veškeré informace k programu najdete na webu www.industryopen.cz.
Do programu se komentovanými prohlídkami zapojila celá řada míst a firem. Zatímco na projížďky kolejovým depem Českých drah nebo na komentované prohlídky spalovny v Chotíkově, úpravny vody na Homolce, výroby interiérů do letadel ve firmě Safran nebo výrobního závodu LASSELSBERGER v Chlumčanech už vstupenky pravděpodobně neseženete, na řadu dalších míst se pořád ještě podívat můžete.

Během festivalu Industry Open se můžete zúčastnit i komentované prohlídky čističky odpadních vod.

Už v pátek se můžete vydat na komentované prohlídky výzkumných center Západočeské univerzity, která vám ve svých laboratořích ukážou nejmodernější přístroje i vědecké postupy. V pátek a v sobotu můžete využít také jedinečné příležitosti prohlédnout si laboratoře Výzkumného a zkušebního ústavu Plzeň. Pár volných míst zbývá také na prohlídky čističky odpadních vod v Jateční ulici, dronového centra SITMP či DEPO2015. Zatímco sobotní komentované vyjížďky historickým autobusem za historií těžby na severním Plzeňsku jsou již vyprodané, na neděli jízdenky pořád ještě dostanete. V neděli dopoledne se koná také architektonická procházka po historii průmyslových budov v Doudlevcích. Stejně tak se můžete v neděli zúčastnit speciální festivalové prohlídky pivovaru a za zvýhodněnou cenu 50 korun také na některou z řady prohlídek Loosových interiérů, které se konají po celý víkend.
Veškeré informace k programu najdete na webu www.industryopen.cz. Vstupenky je možné zakoupit v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky vedle radnice nebo prostřednictvím portálu Plzeňská vstupenka.

 

Plzeňský prazdroj na celý víkend připravil prohlídky po místech, kam se v pivovaru běžně dostanou jen zaměstnanci.

Festivalová místa, na která nepotřebujete vstupenky

Škoda Transportation
Areál jednoho z nejvýznamnějších následovníků původních Škodových závodů se v sobotu 15. června  po pěti letech otevře veřejnosti. Škoda Transportation připravila pestrý program, ve kterém si své najde každý. K vidění budou nejmodernější tramvaje, vlaky a lokomotivy. U infostánků se budete moci zeptat na vše, co vás napadne. Nebude chybět projížďka parním vlakem areálem Škodovky, soutěže a zábava pro děti. Po celý den můžete využít také zvýhodněné vstupné do Techmania Science Center.

120. narozeniny PMDP
Velkolepou narozeninovou oslavu 120 let veřejné dopravy v Plzni připravily Plzeňské městské dopravní podniky. Pro návštěvníky v sobotu 15. června otevřou depo na Karlově i vozovnu na Slovanech. Na obou místech vás čeká bohatý program, moderní i historické vozy a spousta dalších akcí. Těšit se můžete na jízdy historickými vozy po celý víkend.

Kaolinový důl v Nevřeni
Necelých 15 kilometrů od Plzně se v obci Nevřeň nachází hlubinný kaolinový důl. Během festivalového víkendu se vůbec poprvé otevře návštěvníkům. V sobotu i v neděli se můžete vydat na komentované prohlídky. Vstupenky budou k dostání na místě. V Centru Caolionum Nevřeň bude připraven doprovodný program, díky kterému si můžete případné čekání na prohlídku zkrátit. Třeba koncertem, prohlídkou výstavy či místního infocentra, které se věnuje historii těžby kaolinu.

Hornický skanzen Stříbro
Pokud se vydáte v sobotu či v neděli do Stříbra, nebudete litovat. V místním hornickém skanzenu uvidíte důlní vozy, vrtací kladiva, hydraulický a mechanický výklopník nebo důlní nakladač. V replice štoly se dozvíte, jak se tato technika používala při těžbě. Vrcholem návštěvy je pak prohlídka 700 metrů dlouhého úseku královské dědičné štoly Prokop, návštěva kamenné galerie a projížďka důlním vláčkem. Čeká vás i další program. V kovářské a mincovní dílně si budou moci děti vyzkoušet středověká řemesla. Návštěvníkům se také zdarma zpřístupní kompletně vybavený bunkr válečného opevnění v těsné blízkosti areálu.