Někdo to řeší tak, že parkuje, kde by ho to dřív ani nenapadlo, třeba u paneláku na Sekyře, mezi domy Na Váze nebo ve „Spalovce“. Jenže to zase trápí ty, kteří tam bydlí. Proto s tím v případě, že se nám s kolegy a kolegyněmi z kandidátky Strany svobodných občanů díky hlasům vás voličů podaří v říjnu uspět ve volbách do zastupitelstva, chceme něco začít dělat.

Jedno patro zvýší kapacitu téměř o 100 procent

A chceme se zaměřit jak na centrum, tak třeba právě i na zmíněnou Bendovku i další sídliště. Aut ubývat nebude a víc parkovacích míst ve městě není. A když k tomu přidáte i nesmyslný a podezřele rychle provedený prodej parkoviště vedle Kulturního centra za směšné 3 miliony korun, pod který se podepsala koalice složená z ČSSD, ANO a KSČM, podpořená Zdeňkem Nejdlem z ODS, zjistíte, že parkovací místa naopak ubyla. Proto jsme v širším centru města vybrali dvě místa, kde parkování chceme řešit vybudováním jednopatrových staveb, která kapacitu parkovišť téměř zdvojnásobí. Je to parkoviště za sokolovnou a parkoviště ve Spalově ulici.

V obou případech jde o jednoduché stavby, které mají splnit čtyři účely: 1. Zvýšit počet míst k zaparkování, aniž by se zabírala zeleň 2. Nevyčerpat rozpočet města tolik, jako stavba velkého parkovacího domu 3. Díky nižším nákladům na jejich stavbu mít možnost řešit parkování ve více lokalitách. 4. Vzhledově nezatížit lokalitu jako velký parkovací dům.

Na náměstí parkování zdarma pro ZTP

Ve spojení s výstavbou parkovacích jednopatrových staveb chceme i upravit ceny za parkování na náměstí, kdy krátkodobé parkování (15 min.) může být zdarma. A pakování zdarma bez omezení budeme prosazovat i pro osoby ZTP. Ke střednědobému parkování pak má sloužit právě rozšířené parkoviště za sokolovnou a k celodennímu parkování připravované parkoviště nad autobusovým nádražím.

Spalovka.

Rozšířené parkoviště ve Spalově ulici by mělo sloužit hlavně obyvatelům sousedních bytových domů. Foto:Archiv

Ale jak jsem uvedl, náměstí není jediné, čím se se Svobodnými v rámci zlepšování parkování ve městě chceme zabývat. Vnímáme i problémy na sídlištích. Dlouhodobě kritická je např. situace ve Spalově ulici, to samé platí i o Bendovce.

Řešení pro „Spalovku“ i Bendovku

Ve „Spalovce“ patrové parkoviště umožní poblíž svého domu zaparkovat desítkám lidí, kteří tam bydlí, protože navržené parkoviště by mělo sloužit právě jim. Na Bendovce v horní části zase navrhujeme do ve svahu „ukrýt“ přibližně dvacet garážových stání, která by do pronájmu získali přednostně obyvatelé sídliště. Dvacet nových parkovacích míst v garáži na Bendovce znamená volných dvacet uvolněných míst na ulici pro kohokoliv z Bendovky. Tím chceme pomoci horní části asi největšího rakovnického sídliště. Spolu s obyvateli se ale chceme podílet i na řešení parkování ve spodní části Bendovky, kterou zanedlouho čeká proměna. I tady, pokud obyvatelé této části sídliště budou souhlasit, otevřeme otázku vybudování jednopatrového parkoviště s kamerovým dohledem, které by kapacitu současného parkoviště téměř zdvojnásobilo.

Podní Bendovka.

Řešení na zvýšení počtu parkovacích míst se nabízí ve spodní části Bendovky. Budeme se tamějších obyvatel ptát, zda by jim vyhovovalo. Foto: Archiv

Zejména od zástupců a podporovatelů konkurenčních politických stran a hnutí jsme v poslední době odpovídali na otázku, jestli navržené parkovací stavby nebude stavět firma Loex, kterou vlastním. Tady je moje odpověď jasná a neměnná – už několikrát jsem veřejně slíbil, že v případě úspěchu některého z kandidátů Strany Svobodných občanů se moje firma nebude ucházet o žádné zakázky vypsané rakovnickou radnicí (neucházíme se o ně ani v současnosti). A to jak během následujícího volebního období, tak ani později, pokud půjde o projekty, které se začnou v daném volebním období třeba jen projednávat.

Líbí se vám ty to návrhy? Přijďte nám pomoct je prosadit a dejte v komunálních volbách 5. a 6. října váš hlas Straně svobodných občanů. Stačí přijít a zaškrtnout podporu kandidátce č. 8.

Jan Loder, lídr rakovnických Svobodných