„Podařilo se nám nastartovat mnohé změny a zásadní projekty. Teď je na čase je dotáhnout do konce,“ říká primátor a na mysli má zejména nádraží a rezidentní parkování. „Postavit musíme ale i nové byty pro seniory i mladé rodiny, chceme dotáhnout opravy silnic, Janáčkovo kulturní centrum nebo centrální radnici, která bude skutečně otevřená každému,“ říká čtyřiapadesátiletý otec čtyř dětí z Kníniček.


Před čtyřmi lety ho lidé na ulici ještě míjeli bez povšimnutí. Nikdo ho neznal. Dnes ulicí stěží projde bez toho, aniž by ho někdo nezastavil na kus řeči. „Po čtyřech letech ve funkci jdu do voleb s výhodou i nevýhodou. Dobré je, že si Brňáci mohli ověřit, že nemám ve zvyku mluvit do větru. Splnili jsme drtivou většinu věcí, které jsme si předsevzali. Nepodařilo se nám dotáhnout akorát fotbalový stadion za Lužánkami, ale i tady jsme udělali maximum možného a předložili návrh na směnu městských pozemků zastupitelstvu. To nakonec mělo jiný názor, což mě osobně může mrzet, ale víc s tím nesvedu. Oproti konkurentům ale nemohu slibovat modré z nebe. Že lusknutím prstu vyřešíme kolony, postavíme silnice nebo že okamžitě zprůjezdníme celé město. Podívejte se, jak je to dnes. Stavíme a rekonstruujeme na mnoha místech současně, což dopravě nepomáhá. Ale víceméně jen splácíme daň za laxní přístup předchozích vedení města. Změna není a nebude bezbolestná, ale jsem rád, že jsme začali intenzivně kopat a problémy řešit,“ říká Petr Vokřál.


Těší ho i ocenění města Brna, které se v posledních letech umístilo na předních místech hned v několika zahraničních žebříčcích. „Samozřejmě jsem rád, že se mění vnímání našeho města v České republice i v zahraničí. Centrum Brna bylo ještě nedávno plné nonstopů a tmavých heren, ve kterých se akorát vytvářely podmínky pro problémové jedince a kriminalitu. Dnes je město plné kaváren, koktejlových barů, zahrádek. To je však především zásluha aktivních lidí a komunit, k tomu může město jen přispívat,“ říká Vokřál. 

V příštích čtyřech letech se chce ale mnohem více soustředit na kvalitu života dalších generací a sociálních skupin. „Nejen mladých, ale také starších, handicapovaných nebo sociálně ohrožených,“ dodává. I proto Brno nedávno schválilo strategii rozvoje bydlení do roku 2030. Jejím cílem je zpřístupnit možnosti bydlení všem skupinám a věkovým kategoriím. „Z Brna se stává atraktivní lokalita, což mě jako primátora samozřejmě těší. Na druhé straně ale rostou ceny bytů i nájmů, čemuž město může zabránit jen tím, že samo bude maximálně podporovat výstavbu a zároveň zajišťovat dostupnost bytů pro skupiny, které by na bydlení jen těžko v tržních cenách dosáhly. Schválením strategie jsme se zásadně posunuli. Víme kde, víme jak, víme pro koho. Díky tomu se můžeme naplno vrhnout do práce,“ říká Vokřál.


Všechny úspěchy nejsou ale na první pohled tolik viditelné. Například odkoupení areálu výstaviště zpět do majetku města nebo efektivní hospodaření koncernu městských firem. „V obou případech realita předčila očekávání. Investice do brněnského výstaviště se nám dokonce už ekonomicky vrátila, navíc prostor můžeme libovolně využívat pro naše potřeby. Olympijský festival nebo oslava 100 let Československa RE:PUBLIKA jsou prvními důkazy, že prostor může sloužit k setkávání,“ upozorňuje na výhodu areálu. „A tím, že jsme propojili devět městských firem do jediného koncernu, dokážeme efektivněji hospodařit a přebytky vracet zpátky Brňanům. Třeba tím, že jim zlevňujeme městskou veřejnou dopravu nebo držíme rozumnou cenu za energie,“ uzavírá Petr Vokřál.


O tom, kdo usedne na radnici, rozhodnou Brňané už v pátek 5. a v sobotu 6. října.