Jak jste prožíval sčítání hlasů a co říkáte na výsledek?

Sobota pro mne byla pochopitelně psychicky velmi náročným dnem. Napjatě jsem sledoval každý nově sečtený okrsek a musím uznat, že dosavadní souboj s Liborem Nazarčukem byl do poslední chvíle velmi napínavý. Ještě dnes je pro mě tento úspěch stěží uvěřitelný. Je však nutné se rychle probrat z euforie, uctivě poděkovat voličům, ale i proti kandidátům za férový souboj, a s elánem mně vlastním jít naplno do druhého kola. Co se týká výsledků… jelikož jsme všichni začínali ve stejné startovní pozici a nikdo neobhajoval post senátora, šlo jen velmi těžko odhadnout nějaké preference. I proto jsem neměl žádnou uchopitelnou představu o výsledku. O to více pro mne bylo dosavadní vítězství překvapující a nervy i euforie okolo něj se nedají popsat.

Máte promyšlenou strategii do druhého kola?

Hlavní strategií je aktivizovat voliče a požádat je, aby mne podpořili i ve druhém kole. To je můj úkol na následující čtyři dny. Pochopitelně rád zopakuji mé názory a zkušenosti voličům, kteří nyní váhají, koho volit v dalším kole. Jelikož však své kandidatuře věnuji dost času, je přede mnou několik dní usilovné práce. S kampaní mi pomáhá pouze pár přátel a malý tým dobrovolníků. Nevyužívám tedy služeb žádné reklamní agentury apod. I o to více mě výsledek prvního kola těší. Úspěch ve volbách bývá zpravidla přímo úměrný prostředkům, které se do voleb investují. Nejvíce prostředků pro kampaň má pochopitelně ANO a jsem rád, že jsem schopen konkurovat i s výrazně omezeným rozpočtem.

Co podle Vás můžete Břeclavsku v Senátu nabídnout?

Můj program se z velké části točí kolem zemědělství, sucha a vinařství. Právě to jsou oblasti, v nichž dominuji. Vinařství se věnuji celý život a původní profesí jsem závlahář. Věřím tedy, že k těmto tématům mám co říci a rovněž jsem schopen je profesionálně řešit. Dalším, i když, přiznávám, problematickým bodem, jsou dlouho očekávané a nezbytné dopravní stavby na jižní Moravě. Skutečně jde o záležitost, která se vleče již velmi dlouho. Uznávám, úkol to není snadný, ale jsem si jistý, že cesta k realizaci existuje. Se svou lví povahou bych toho mohl dosáhnout. Kdo mne zná osobně, nebo viděl mou práci v Mikulově, jistě uzná, že určitou cílevědomost a schopnost jít přes překážky mi nelze upřít. V politice se pohybuji již velmi dlouho a to jak na komunální, tak krajské úrovní. I to je určitě obrovskou výhodou. Mimo programové body však nabízím i vhodný politický a životní přístup. Jak všichni dobře vědí, jsem členem ODS, a podle toho lze odhadnout, jakým směrem se chci ubírat. Jsme stranou konzervativní, která se snaží chránit tradiční hodnoty a podporovat rodiny. Zároveň jsme pro maximální svobodu všech občanů, nižší daně, lepší podmínky pro podnikání, která chápe, kam je třeba investovat. Rozhodně chci podpořit školství, vědu, kulturu a rozvoj regionu. Nejsme stranou, kterou by sžíral populismus, a do každých voleb by šla s aktuálním programem, snažíme se nahlížet na věci jinak a s dlouhodobou vizí. Nelíbí se mi současná politika, kdy komunisté podporují vládu trestně stíhaného premiéra a rozhodně se v Senátu chci postavit proti tomuto spojení. Nejdůležitější však je, že jsem takzvaně „srdcař“. Tedy nehynoucí patriot Břeclavského regionu a jsem si jistý, že bych mu, jakožto senátor, mohl být v mnoha ohledech ku prospěchu.

Pane Koštiale, co byste závěrem sdělil voličům?

Především bych rád všem znovu srdečně poděkoval za podporu a hlasy. Neskutečně si Vaší důvěry vážím. Závěrem bych pak rád voliče vyzval k účasti na volbách. Senát je opravdu důležitou institucí, která zlepšuje legislativní proces a zároveň je pojistkou, či pilířem demokracie. Nebuďte prosím lhostejní k tomu, kdo v něm bude sedět. Jděte do druhého kola a pomozte Vašemu favoritovi.