Bohatá historie a lahodné víno

Daří se zde Ryzlinku rýnskému, Rulandskému bílému, ale i Pálavě či Sauvignonu, ale nejen tato vína jsou důvodem k návštěvě. Vinice láká na svou dokonalou polohu, nachází se totiž v jihovýchodním cípu Národního parku Podyjí, kde řeka Dyje dokonale meandruje kopcovitou krajinou. Právě tato lokalita na skalnatém ostrohu měla velkou oblibu už v historických dobách. Byla totiž ideální k osídlení, jelikož je chráněná řekou ze tří stran. A tak zde své stopy zanechali Keltové, Římané a nakonec zde zůstali Slované.

V roce 2015 proběhl archeologický průzkum spodní části vinice. Potvrdilo se, že Šobes je malý archeologický ráj nálezů převážně z doby 1500 - 1800 př. n. l.. Zajímavostí jsou i naleziště jantaru a vltavínu, ale určitě se můžeme těšit i na další unikáty, protože průzkum stále pokračuje.

Pří návštěvě vinice neváhejte a zavítejte i do Národního parku Podyjí, který je nejmladším a zároveň nejmenším parkem v Česku. To mu však vůbec neubírá na kráse, ba naopak!

Zdroj: Vinařský fond

Jak se sem dostat?

K vinici Šobes se můžete dostat například po Znojemské vinařské stezce. Výchozím bodem 30km cyklistického okruhu je Moravský sklípek v Šatově, odtud vede trasa do Znojma. Dále pokračuje přes Konice po okraji Národního parku Podyjí až k vinici Šobes, pak přes Hnanice zpět do Šatova. Trasu lze projet za víkend, stejně jako za týden – to závisí na tom, kolik času věnujete pamětihodnostem nebo ochutnávání jedinečných vín zdejšího regionu. Podrobnosti a tipy najdete na www.vinarske.stezky.cz.

Nenechejte výběr ubytování na poslední chvíli!

Po celodenním výletu i u vína čas utíká rychle, proto je dobré předem myslet na to, kam večer složit hlavu. Jižní Morava je plná příjemných penzionů a hotýlků v různých cenových úrovních. Pokud byste si nebyli jisti, podle čeho vybírat, klíčem pro vás může být systém certifikovaných vinařských turistických zařízení. Jejich přehled a rozsah poskytovaných služeb najdete na www.vinazmoravy.cz/certifikace.