Před návštěvou obchodu je důležité zvážit své možnosti. A to jak finanční, tak prostorové. Ne každému se totiž do obýváku vejde čtyřmetrová jedle. “Cena se odvíjí většinou podle velikosti, ale také podle kvality a hustoty jehličí. Například v naší nabídce najdete stromky od 280 do 2500 korun,” přiblížil Petr Novák, manažer nákupu zahradního centra Bauhaus.

Zkontrolujte větve

Odborníci doporučují vyrazit k obchodníkům, kteří stromky prodávají venku nebo v nevytápěných halách. Pro rostliny je to přirozenější prostředí než přehřáté prodejny. “Lidé by si neměli nechat vnutit předem zabalené stromky. Je totiž důležité zkontrolovat, zda rostlina nemá polámané větve, opadané nebo suché jehličí. Kvalitní stromky se poznají podle sytě zeleného, pevného porostu,” popsal Novák.

Zdroj: Asset Media

Mezi nejkrásnější vánoční stromky, které mají zároveň i dlouhou životnost, patří jedle. Pokud jedle pochází z kvalitní plantáže, vydrží dlouho svěží a ani v teplém prostředí téměř neopadává. 

Stromky vonící jehličím, ne chemií

Mezi zákazníky je dlouhodobě nejoblíbenější dánská jedle Nordmann. “Ty naše jsou vypěstované na ekologických plantážích, kde nepoužívají chemické postřiky proti plevelům a škůdcům. Zákazníci tak mají jistotu, že si domů přinesou čisté, přírodou vonící dřevo bez jakýchkoliv škodlivých látek,” řekl o původu stromů nabízených v Bauhaus zahradník.

Zdroj: Asset Media

Dodal, že lidé si mohou vybrat ze čtyř typů dánské jedle. Rozdíl je v hustotě a pravidelnosti zavětvení a také ve výšce stromů. “Nabízíme stromky od jednoho až do čtyř metrů. Všechny zdarma zabalíme a seřízneme kmen tak, aby vešel do stojanu. Navíc od nás zákazníci mohou dostat poukázku až 200 korun na nákup v našich prodejnách,” uvedl prodejce.

Péče prodlouží životnost

Pokud si lidé vyberou kvalitního prodejce, nemusí s nákupem čekat až do 23. prosince. Při správné péči vydrží zdravé stromky doma i několik týdnů. “Důležité je nechat si od prodejce nebo doma seříznout asi dva centimetry z kmínku, na kterém je často smola. Ta totiž zabraňuje přívodu živin do těla stromu. Po seříznutí doporučuji dát ho do nádoby s vodou. Stromky ocení, když budou co nejdéle venku nebo v tmavé a chladné místnosti,” popsal správnou péči odborník ze zahradního oddělení Bauhaus.

Až přijde čas stromek nazdobit, je vhodné ho umístit do kvalitního stojanu. Ideální jsou stojany, do kterých se dá dolévat voda. Díky pravidelné zálivce totiž stromy vydrží čerstvé mnohem déle. “Stromek vypije až půl litru vody denně. V místnosti by měl stát co nejdál od topení, chráněný od přímého světla. Po dodržení těchto rad, bude lidem dělat radost i několik týdnů,” dodal Novák.

Zdroj: Asset Media'
Cena od 599 Kč

Teď už zbývá jen vybrat ty správné vánoční ozdoby.