Díky festivalu Industry Open, který v polovině června otevře průmyslové areály v Plzeňském kraji, se návštěvníci budou moci dozvědět nejen zajímavosti z historie technických památek, ale zároveň nahlédnout i do výroby a provozu některých firem. Jedním z takových míst je spalovna komunálního odpadu ZEVO Plzeň, která se do programu zapojí komentovanými prohlídkami svého návštěvnického centra. Chotíkovská spalovna patří k nejmodernějším zařízením svého druhu. Z bezpečnostních důvodů se návštěvníci samozřejmě nedostanou přímo do provozu spalovny, nicméně prostřednictvím interaktivní expozice tam mohou virtuálně nahlédnout a díky simulátoru si vyzkoušet, jak se spalovna obsluhuje. Dozvědí se, co se s odpady po odvozu do spalovny děje, a hlavně, že energie, která vzniká jejich spalováním, je dále efektivně využita. Místní návštěvnické centrum bylo otevřeno před necelými dvěma lety. „Díky interaktivnímu obsluhovacímu pultu spalovny si návštěvníci mohou vyzkoušet třídění odpadu a další procesy spojené s jeho spalováním včetně čištění spalin. Jako zaměstnanec obsluhy budete muset učinit celou řadu rozhodnutí - například to, zda je z hlediska výhřevnosti daného materiálu třeba přiložit anebo ne. Součástí expozice jsou kromě vzdělávacích panelů a filmů z provozu spalovny také různé hry. Zkusit můžete třeba kvíz, který prověří vaše znalosti z chemie,“ vysvětluje Iveta Čížková z návštěvnického centra spalovny.

 

Komentované prohlídky návštěvnického centra:

pátek – neděle 14.6.– 16.6. každý den v 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 hodin

Omezená kapacita, vstupenky v prodeji od 20. května na webu www.industryopen.cz a v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky 41 v Plzni.

 

Do festivalu Industry Open se zapojí také Vodárna Plzeň

Co všechno se musí stát s vodou z vaší domácnosti, než se může vrátit zpět do řeky, se díky festivalu Industry Open dozvíte na komentované prohlídce čistírny odpadních vod v Jateční ulici v Plzni.

Co všechno se musí stát s vodou z vaší domácnosti, než se může vrátit zpět do řeky, se díky festivalu Industry Open dozvíte na komentované prohlídce čistírny odpadních vod v Jateční ulici v Plzni.

Jak se voda z řeky stane pitnou? A co všechno se stane s vodou z domácností, než se smí vrátit do řeky?

To zjistí návštěvníci festivalu Industry Open při komentovaných prohlídkách rozsáhlého areálu čistírny odpadních vod v Jateční ulici a nedávno zrekonstruované a modernizované úpravny vody v Plzni na Homolce. V úpravně lidé uvidí starou tzv. Chabalovu filtraci z dvacátých let minulého století i současnou špičkovou technologii. V čistírně odpadních vod zase budou moci sledovat celé čištění od zachycení nečistot na česlech po vypouštění vyčištěné vody zpět do Berounky. „V obou areálech promítneme také atraktivní videa o vodě s Antonínem Procházkou. Krátký film z úpravny vody začíná u pramene Úhlavy a snímek z čistírny odpadních vod na toaletě. I když videa pobaví, jsou velmi poučná. Nudit se nikdo nebude,“ míní mluvčí Vodárny Plzeň Dana Veselá. Připomíná, že každý Plzeňan denně spotřebuje v průměru asi 98 litrů vody. Z toho cca 60 % použije na osobní hygienu, koupele, sprchování a splachování toalety. Zbylých 40 % se dělí stejným dílem na praní a úklid a pak na přípravu jídla, mytí nádobí, rukou a tak dále. Vodárna Plzeň má nyní zhruba 43 tisíc odběrných míst, k největším odběratelům vody patří Plzeňská energetika, Plzeňský Prazdroj, Stock Plzeň-Božkov a Fakultní nemocnice Plzeň.

Komentované prohlídky úpravny vody a čistírny odpadních vod:

pátek 14.6. ve 13:00 a 15:00 hodin, sobota 15.6. v 9:00 a 11:00 hodin

Omezená kapacita, vstupenky v prodeji od 20. května na webu www.industryopen.cz a v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky 41 v Plzni.

Tip na výlet: Na dobrou kávu i za kulturou

Kavárna a bar v industriálních prostorách Papírny. Foto: Studio Petrohrad

Kavárna a bar v industriálních prostorách bývalé papírny. Foto: Studio Petrohrad

Po celém kraji přibývá míst s průmyslovou minulostí, kterým se podařilo vdechnout nový život. V Plzni jich najdete hned několik. Řada slouží jako kulturní centra nebo kavárny. Na dvě, DEPO2015 a Papírnu, narazíte, pokud se z historického centra Plzně vydáte procházkou proti proudu řeky Radbuzy. Další se skrývají v bývalých nádražních budovách. Jaký je jejich příběh? Výroba papíru byla v Plzni zastavena v 90. letech. Část areálu se pronajímá k různým účelům. Mnohem zajímavější však je, že v budově bývalé třídírny papíru, nyní památkově chráněné, vzniklo kulturní centrum Papírna. Vydat se sem můžete na dobrou kávu, koncerty, přednášky a další zajímavé akce. Už zvenku vás přiláká příjemné posezení na zahrádce. Na druhém břehu řeky najdete areál bývalých garáží dopravních podniků. Ještě nedávno tu parkovaly trolejbusy a autobusy. Během pár let se DEPO2015 proměnilo v místo, kde se konají nejrůznější akce, výstavy a festivaly. Stejně jako v Papírně si interiér bývalého depa ponechal industriální ráz. Pravidelný kulturní program a příjemné posezení v překrásně zrekonstruované nádražní budově na Jižním Předměstí nabízí Moving Station. Pokud půjdete kolem, určitě se tu zastavte. Díky povedené rekonstrukci si snadno představíte, jak to na místě mohlo vypadat před více než sto lety.