Bolest zad představuje pro člověka výraznou fyzickou zátěž, která dlouhodobým působením může vést k narušení psychické rovnováhy a doslova k „vyřazení ze života“. Včasné zahájení cílené specializované léčby znamená nejen efektivnější výsledek, ale i odstranění nebo oddálení návratu zdravotních obtíží v pozdějším období.

Značka EuroPainClinics reprezentuje síť nezávislých klinických pracovišť miniinvazivní a endoskopické léčby zad, která působí v České republice, na Slovensku a v dalších evropských zemích. V současnosti je již v úspěšném provozu Klinika miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics v Praze. V Brně najdou pacienti pracoviště EuroPainClinics v prostorách Polikliniky Starý Lískovec. Obě pracoviště jsou svým zaměřením jediné tohoto typu v České republice. Léčbu zajišťují lékaři s prestižní mezinárodní certifikací FIPP (Fellow of Interventional Pain Practice), kterou uděluje světová organizace World Institut of Pain pro oblast intervenční léčby bolesti.

Otevřením nového pracoviště v Brně zpřístupňujeme pacientům špičkovou léčbu, která vychází z poznatků medicíny založené na důkazech, tzv. evidence-based medicine, a řídí se mezinárodními standardy SIS (Spine Intervention Society). Cílem léčby je dosažení dlouhodobé úlevy od bolesti jejím odstraněním či výrazným snížením její intenzity,“ uvádí MUDr. Miroslav Buriánek, MBA, předseda představenstva společnosti EPC Health Invest SE, která zastřešuje pracoviště EuroPainClinics, a dodává: „Hlavním přínosem pracoviště je ucelený systém péče – od ambulantního ošetření po operační výkon, což šetří čas pacienta a urychluje léčebný proces. V rámci léčebného plánu poskytujeme precizní diagnostiku bolesti zad a terapeutické výkony za podpory speciálních funkčních stabilizačních cvičení a včetně režimových opatření po zákroku. Pacient má po celou dobu léčby „svého“ lékaře a není nucen vyhledávat jiné specialisty nebo zdravotnická zařízení.“

Bolest bederní páteře a kořenový syndrom

Léčba na Klinice miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics v Brně se úzce zaměřuje na jednu z nejčastějších chronických bolestí zad, tzv. kořenový syndrom, který je jen v ČR příčinou hospitalizace okolo 40 000 pacientů ročně. Jeho hlavní příčinou je zejména výhřez ploténky, který tlačí na nervový kořen, přičemž až v 90 % všech kořenových syndromů je postižena bederní část páteře. Typickým projevem je jednostranná tupá, ostrá, pulzující, pálivá či bodavá bolest šířící se do dolní končetiny, kterou provází ztráta síly a ochablost končetiny, mravenčení, brnění, pacient není např. schopen stoupnout si na špičky, na paty, zvednout nohu na schod apod. Další častou příčinou kořenového syndromu je přetrvávající nebo nově vzniklá bolest po operaci zad spojená s tzv. syndromem selhání operační léčby (FBSS – failed back surgery syndrom).
Pacienti, u nichž se chronická bolest zad projevuje, patří nejčastěji do věkové skupiny 30 a 40 let výše, výjimkou však nejsou ani mladší lidé okolo 18 či 20 let, které již trápí vyhřezlé ploténky.

S endoskopickou kamerou přesně a bezpečně

Miniinvazivní výkony se provádí pod přesnou, cílenou a bezpečnou kontrolou RTG mobilního C- ramene, endoskopické výkony navíc pod kontrolou speciální videokamery. V čem jsou tyto výkony odlišné?
„Na rozdíl od klasické chirurgie se zde vytváří pouze jeden operační otvor o velikosti 8 až 10 mm, kterým se zavádí do epidurálního prostoru endoskop a další pracovní nástroje. Endoskop přenáší obraz na monitor a umožňuje operatérovi přesně a bezpečně pracovat pod kontrolou videa, podobně jako například při artroskopii kolena. Řez se po ukončení zákroku zašije jedním nebo dvěma stehy,“ vysvětluje MUDr. Róbert Rapčan, Ph.D, MBA, FIPP, medicínský ředitel EuroPainClinics. Pacient je v průběhu zákroku v lokální, lehké, zřídka v celkové anestezii a doba trvání výkonů se pohybuje podle typu od 30 do 90 minut. Výkony se provádí v režimu jednodenní chirurgie, což znamená, že se pacient po zákroku a doporučené době zhruba dvouhodinového odpočinku vrací domů.

Proč zvolit miniinvazivní a endoskopickou léčbu

Předností výkonů je zejména šetrnost k pacientovi, kratší délka trvání zákroku a menší riziko pooperačních komplikací. Nedochází k poškození svalů podél páteře, které mohou být u klasického přístupu narušeny. Kromě klinických benefitů jako menší chirurgický řez, menší riziko infekce a krvácení či menší tvorba epidurální fibrózy (vazivových srůstů) má i další výhody: není potřeba hospitalizace, k úlevě od bolesti může dojít prakticky ihned po zákroku, zkracuje se doba rekonvalescence, návrat do aktivního života je rychlejší.
„Miniinvazivní a endoskopická léčba je ideální volbou pro všechny pacienty, kteří nechtějí být bolestí ve svém životě, v zaměstnání či při volnočasových aktivitách dále omezováni a přejí si rychlé, šetrné a účinné řešení svých zdravotních obtíží,“ uvádí MUDr. Buriánek.

Jak se objednat

Zájemci o léčbu se mohou objednat telefonicky (tel. 792 336 946) nebo využít bezplatnou online službu E-konzultace, jejímž prostřednictvím pacient může se specialisty konzultovat online svůj aktuální zdravotní stav ještě před samotnou návštěvou pracoviště a získat doporučení dalších kroků pro optimální zdravotní péči. Služba je dostupná z webových stránek, mobilních telefonů a aplikací na https://www.europainclinics.cz/e-konzultace/.
Zdravotní péče je v současnosti na Klinice miniinvazivní a endoskopické léčby zad v Brně plně hrazena pojišťovnou VZP.

Kontakt:
Klinika miniinvazivní a endoskopické léčby zad
EuroPainClinics Brno
(Poliklinika Starý Lískovec - 1. patro)
U Pošty 402/14
625 00 Brno-Starý Lískovec
Tel. 792 336 946
E-mail: brno@europainclinics.cz
www.europainclinics.cz