Den statutárního města Třince
Třinec se zařadil mezi statutární města České republiky a tuto historickou událost chce náležitě oslavit. Při této příležitosti vás zveme v neděli 16. září 2018 na náměstí Svobody, kde bude  od 12:00 do 18:30 probíhat Den statutárního města Třince. Na společné oslavě vystoupí od 13:30 třinecké hvězdy jako Markéta Konvičková, kapela Legendy se vrací, Albert Černý s Lake Malawi a chybět nebudou ani místní folklorní soubory a talentovaní žáci ze základní umělecké školy.
Ve stejný den v 11:00 hodin zasadí vedení města společně s představiteli Třineckých železáren, zástupci církví a dalšími hosty lípu v parku mezi základní uměleckou školou a hvězdárnou. Strom bude památkou na historické zařazení Třince mezi statutární města a zároveň připomínkou 100. výročí samostatného československého státu.

Evropský týden mobility
Třincem bude proudit energie i v dalších dnech. Město se ve spolupráci s Moravskoslezským krajem připojí formou nejrůznějších aktivit, soutěží, výstav, přednášek a koncertů ke kampani Evropský týden mobility. Společným jmenovatelem všech akcí bude čistá doprava, inovativní řešení a alternativní způsoby přepravy. Třídenní šňůra akcí plná zábavy i poučení, během níž si přijdou na své děti i senioři, proběhne od 18. do 20. září 2018. Během tří dnů se budete moci přesvědčit, že automobily opravdu nejsou jediným dopravním prostředkem.
V rámci Evropského týdne mobility proběhne např. výstava elektromobilů, elektrokol a dalších vozítek na elektrický pohon, na programu budou i besedy se studenty a přednáška pro seniory, děti si budou moci na náměstí užít malování se Šimonem Hrubcem a senioři se vydají na zájezd elektrobusem do partnerského města Žilina. Třinec navštíví v rámci Evropského týdne mobility také představitelé vlády a Moravskoslezského kraje, za jejichž přítomnosti bude slavnostně zahájena stavba cyklostezky Třinec – Konská a spuštěn provoz nových elektronabíječek.

Podrobný program s časovým harmonogramem najdete níže.

 

Zdroj: Zadavatel.

 

Zdroj: Zadavatel.


Přijďte si zavzpomínat na zmizelou krásu!

Statutární město Třinec společně s Muzeem Těšínska připravilo v prostorách Knihovny Třinec ojedinělou výstavu s názvem Gutský kostel ve vzpomínkách, která připomene bohatou minulost a hodnotu dřevěného kostelíku, jenž se stal v loňském roce obětí cíleného žhářského útoku.
Výstavu, kterou zahájí slavnostní vernisáž ve čtvrtek 13. září 2018 v 17:00 představí slovem, obrazem i prostřednictvím autentických předmětů čtyři a půl staletí trvající historii jedné z nejstarších a nejvýznamnějších sakrálních staveb na Těšínsku. Mezi exponáty nebudou chybět barokní dřevořezby z původního mobiliáře, nálezy z archeologického výzkumu či umělecká díla zobrazující kostelík. Výstavu si můžete v Knihovně Třinec přijít prohlédnout až do 3. listopadu.
„Gutský kostelík je pro nás srdeční záležitost. Ze všech sil napomáháme k tomu, aby jeho obnova proběhla co nejdříve. I když půjde o repliku, věřím, že si do něj najdou cestu nejen věřící, ale i turisté,“ uvedla starostka Třince Věra Palkovská.
Město Třinec bezprostředně po nešťastné události vyhlásilo veřejnou sbírku, jejíž výtěžek bude použit na obnovu interiéru kostela a pořízení nového mobiliáře. Na obnovu kostela budou moci lidé přispět rovněž během benefičního koncertu Srdce Evropy.

Zdroj: Zadavatel.

Koncert Srdce Evropy potěší i pomůže
V neděli 30. září 2018 rozezní náměstí Svobody v Třinci tradiční benefiční koncert Srdce Evropy, který v sobě každoročně spojuje dobročinnost, kvalitní muziku a skvělou zábavu. Finanční dary od sponzorů spolu s výtěžkem z prodeje symbolických srdíček poputují jako každý rok na dobročinné účely a podpoří záslužnou činnost místních neziskových a příspěvkových organizací. Jak už bylo zmíněno, výtěžek z letošního ročníku koncertu bude znovu pamatovat i na obnovu dřevěného kostela Božího Těla v Gutech.
Program na náměstí Svobody odstartuje ve 14:30 a i letos si přijde na své celá rodina. Nejmladší posluchače zabaví Maxim Turbulenc se svým programem pro děti, v 16:00 se můžete těšit na vystoupení letošní SuperStar Terezy Maškové, v 17:30 vystoupí skupina MIRAI a závěr bude patřit kapele Special.

Zdroj: Zadavatel.

Současně s koncertem bude 30. září a následně i 1. října probíhat na náměstí Svobody preventivní akce pořádaná Ligou proti rakovině s názvem Každý svého zdraví strůjcem. Zájemci si budou moci nechat vyšetřit mateřská znaménka, nechat si změřit základní zdravotní ukazatele, ale zároveň se mohou pobavit putovní výstavou Labyrint zdraví s vtipy známých českých ilustrátorů. Neváhejte a přijďte podpořit dobrou věc!

Zdroj: Zadavatel.