Trápí vás ploténka, tlak, zánět, cukrovka, deprese, alergie, nebo jen "pouhá" nespavost? Zřídkakdy to bývá jen jedna choroba… Najednou člověk začne přemýšlet o tom, co s čím souvisí, nakolik jedno ovlivňuje druhé a komu se vlastně dostane do rukou.

Většinou je první v řadě praktický lékař - s přeplněnou ordinací a několika minutami pozornosti placené pojišťovnou. Bývá pro pacienta rozcestníkem, kam dál. Ale ani on, ani další specialisté většinou nemají čas vyslechnout příběh, který poodhalí souvislosti. Natož pak nad ním přemýšlet. Sedíte v čekárnách, úpíte ve spárech systému, který sice umí do několika minut poslat rychlou pomoc, ale s vleklými chorobami si moc rady neví. Co teď?  Hodil by se takový doktor House, ale těch v českých ordinacích mnoho nepotkáte. A tak zkoušíte tu zdravotní detektivku rozlousknout sami…

Porozumění tělu jako prevence i základ léčby

Každý jsme jiný, ale pochopit fungování vlastního těla je první krok k uzdravení.

Jednou z cest k porozumění svému zdraví jsou knihy MUDr. Tomáše Lebenharta.  Dlouholetý praktický lékař, pediatr a neurolog před sebou vidí člověka s jeho příběhem a vlastnostmi, zvyky, zájmy i frustracemi, ukazuje, jak nemoc vzniká i jak jí předcházet.

Popisuje různé typy osobností a na příkladech z praxe ukazuje, na co si dát pozor a jak v souvislostech léčit, když už choroba přišla. Právě příběhy pomáhají čtenáři pochopit, v čem dělá chybu a co vše může ovlivnit jeho zdraví či léčení. Než se rozhodnete, jakým směrem se vydat, začtěte se do čtyř knih, které mohou změnit život váš či vašich blízkých.

Zkušený praktik Lebenhart apeluje na naši osobní odpovědnost za stav vlastního těla i duše. Připomíná, že zdraví člověka je výslednici harmonického chování k sobě i okolí.

Svlékl jsem bílý plášť

Učebnice konstituční homeopatie, ajurvédy, čínské medicíny a autopatie. Tato kniha je pro ty, kdo se rozhodli vzít kvalitu svého života do svých rukou - pro samostatně myslící jedince, kteří chtějí naslouchat svému vlastnímu rozumu i intuici.
Publikace je unikátním souborem zkušeností starých mistrů a živého praktikujícího lékaře. Lékaře, který má prokazatelné výsledky, který nejen "léčí", ale umí i uzdravit. Který neléčí "nemoc", ale celého člověka, s jeho tělem i duší.

Kniha je určena zdravým i nemocným. Čtenář zde najde rady, jak se udržet v kondici, objeví zajímavé souvislosti mezi psychikou a tělesným zdravím. Může také zjistit, jaká je jeho konstituce, a podle toho zvolit stravu, cvičení a další pravidla chování, která jeho konstituci posilují. Nemocný zde může odhalit pravděpodobné příčiny svého onemocnění a najít klíč k uzdravení.
Součástí knihy jsou i fotonávody pro cvičení a další návody k práci s vlastním tělem i psychikou.
Svými mezioborovými přesahy kniha dává základní orientaci v pojetí zdraví a nemoci v několika systémech: spojuje ayurvédu s homeopatií, s přírodní léčbou i čínskou medicínou - a přitom neopomíjí ani nejmodernější trendy klasické medicíny.

Bez pláště

Druhá kniha MUDr. Lebenharta je drsně upřímnou zpovědí lékaře, který  bez sebelítosti, s velkou potřebou nalézt správné a fungující řešení pro sebe i své pacienty ukazuje svůj život v průběhu několika let v plné nahotě: boj s depresí, závislost na lécích na spaní, pobyt na detoxikačním oddělení psychiatrie i vítěznou cestu k vlastnímu uzdravení.

MUDr. Tomáš Lebenhart zde "bez pláště" předkládá osobní zkušenost s chorobami, o kterých se ve společnosti nemluví příliš nahlas a na které moderní medicína nenalézá účinný lék. Na vlastní kůži prošel dlouhým léčebným procesem se všemi jeho úskalími až k vítěznému konci. Je jedním z mála lékařů, který má odvahu promluvit o procesu uzdravování i z pohledu pacienta. Kniha přináší inspiraci a naději - pacientům i jejich blízkým.

Příběhy nejen z ordinace

Třetí kniha MUDr. Tomáše Lebenharta vychází vstříc častým přáním čtenářů - číst reálné příběhy, které popisují případy z jeho ordinace. Nejde ale jen o čistou kazuistiku, příběhy jsou literárně (a často vtipně) zpracovány, s osobními poznámkami, které dokreslují, že lékař je také člověk.
Mnohé z příběhů mají přesah do běžného života, dávají nahlédnout, jak nemoc vzniká i odchází. Autor zde bez obalu mluví o svých myšlenkách při léčení, pochybnostech i boji se zavedeným systémem a s pasivním přístupem pacienta k vlastnímu zdraví. Dodává odvahu těm, kteří se rozhodnou jít vlastní cestou, jakkoli je nelehká.
Výběr je doplněn historkami, které dokreslují autorův profesní i osobní život.
Zatímco Lebenhartova první kniha měla edukativní charakter a druhá popisovala jeho vlastní boj s jednou z nejtěžších chorob - depresí, třetí je psána lehkou rukou vypravěče příběhů.
A možná právě tato kniha nejsnáze najde cestu k srdci čtenáře, neboť dobře odvyprávěná historka umí pobavit i inspirovat.

Příběhy nejen z ordinace II.

Čtvrtá Lebenhartova kniha slibuje pohled do ordinace i mysli lékaře celostní medicíny. Čtenářům bez obalu servíruje veselé i smutné příběhy pacientů, které spojuje častý střet selského rozumu se zdravotnickou mašinérií a farmakoprůmyslem. Mnohé z příběhů dávají nahlédnout, jak nemoc vzniká i odchází. Humor a odlehčení nabízí vyprávění z cest i ze Šumavy. Můžeme tak s autorem ochutnávat jídlo v oblíbených hospůdkách a sdílet jeho denní radosti i strasti. Lebenhartovým příběhům nechybí vtip a jiskra, v mnohých najdeme originální pohled na svět či sebeironii. Pacientova odpovědnost za vlastní zdraví je základním stavebním kamenem těchto příběhů.

Všemi příběhy a úvahami se ale prolíná zkušenost lékaře, jehož pestrá profesní praxe pediatra, neurologa i lékaře na záchrance nakonec vyvrcholila založením vlastní ordinace, kde již řadu let uzdravuje své pacienty pomocí ajurvédy, homeopatie, čínské medicíny a autopatie.

Publikace jsou vhodným dárkem pro každého milovníka celostní medicíny či člověka hledajícího zdroj nemoci.
Objednat lze přímo u vydavatele Grafia jednotlivé tituly či zvýhodněné balíčky po dvou či čtyřech knihách. Akce trvá do 15. 12. 2019.

MUDr. Tomáš Lebenhart je poctivý k sobě i ke svým pacientům. Hledá kořen nemoci, který často spočívá v destrukčním chování nemocného, a nalézá cesty, vedoucí přes homeopatii, ayurvédu, čínskou medicínu až k autopatii. Jako lékař nejen léčí, ale především vede k uzdravení. Je praktikem, který "bez pláště" předkládá vlastní názor na svět zdravotnictví, který za léta praxe v Praze i na Šumavě dokonale poznal. To, s jakou otevřeností mluví a píše, svědčí o velké osobní odvaze i schopnosti sebereflexe.