Hned ten první den se navíc ukázal jako fakt osudový, protože jsem ve městě potkal svou budoucí ženu. A to už v životě každého chlapa něco znamená. Časem jsem pak do Teplic začal dojíždět pravidelně a za necelý měsíc se do města přestěhoval a rozhodl se zde žít. Určitě mě sem už od začátku táhlo i to, že sám pocházím ze Sudet. Sice ze Šumperku, tedy ze severu Moravy, jenže Sudety jsou prostě Sudety. Mají v sobě něco společného i výjimečného všude. 

I když jsem se při studiích věnoval hlavně ekonomice, Evropské unii a mezinárodním vztahům, začal jsem pracovat v oblasti komunikace, státní správy a prostředí pražského magistrátu. Díky tomu jsem získal cenné pracovní zkušenosti v klíčové městské společnosti s víc než 11 tisíci zaměstnanci, která má na starosti veřejnou dopravu v celé Praze a denně přepraví přes 3 miliony cestujících. 

Řešení krizových situací a komunikace s vedením hlavního města, komunálními politiky, novináři a hlavně veřejností se tak staly mojí prací. Přiznávám, že ne vždy to bylo snadné. Byl jsem vždy první na ráně, kdo musel veřejnosti vysvětlovat naše chyby nebo obhajovat velké veřejné projekty. Časem jsem si ale na tuhle každodenní konfrontaci s realitou zvykl a dokonce mě i začala bavit. Práce pro veřejnost totiž člověka nutí, aby se pořád zlepšoval. Lidé vám nikdy nic neodpustí. 

A právě tahle zkušenost mě přivedla ke kandidatuře tady v Teplicích. Každé město musí aktivně komunikovat se všemi svými obyvateli a snažit se, aby se jim v něm žilo co nejlíp. Jinak jeho vedení prostě nedělá svou práci. Moje politická vize je proto celkem jednoduchá: chci z Teplic udělat nejlepší místo pro život. Místo, kde se nejlíp žije místním. A kam se taky chtějí stěhovat i ostatní lidé. Stejně jako jsem se sem kdysi přestěhoval já. 

„Máme rádi Teplice a chceme, aby byly nejlepším městem pro život.“ Chci proto hlavně zvýšit bezpečnost ve městě, právě ji vidím jako klíčovou. Někteří to možná nevědí, ale Teplice jsou nejstarší lázně ve střední Evropě. A lázeňské město si představuju jako poklidné místo s odpočinkovou atmosférou, krásnými lázeňskými domy, kulturními akcemi a celkově příjemným prostředím. Prostě pohoda. 

To všechno určitě v Teplicích existuje. Taky tu, ale máme přímo v blízkosti lázeňských částí i dost problematických míst. Z řady ohlasů lidí i vlastní zkušenosti vidím horší podmínky pro spokojený život třeba v Trnovanech. Trnovany opakovaně přitahují pozornost policie kvůli problémům s drogami a podivnými individui, co vás obtěžují cestou touto čtvrtí. A také všudypřítomným hlukem, veřejným popíjením alkoholu a nepořádkem. Jsou smutnou částí našeho jinak krásného lázeňského města. Přitom by se tady dala udělat spousta změn, které i z této čtvrti rychle udělají bezpečnou a příjemnou součást lázeňského města. 

Začneme navýšením počtu pouličních kamer na místech, která musíme mít pod bedlivějším dozorem. Za první republiky měla každá městská čtvrť svého četníka, který ji stále procházel a znal ji jako své boty. Chceme proto, aby Trnovany i ostatní městské části měly takového svého městského strážníka. Ten bude svůj rajon i jeho obyvatele dobře znát a lidé k němu budou mít důvěru. 

U městské policie a v městských čtvrtích zavedeme tzv. „communitypolicing,“ který se skvěle osvědčil jinde v Česku. Strážníci se věnují hlavně obchůzkové činnosti, jsou na očích a lidé se je proto nebojí kontaktovat. Navýšíme kvůli tomu počet strážníků městské policie, jíž dlouhodobě chybí lidé. Nové uchazeče o tuhle práci motivujeme nejen finančně, ale i perspektivou kariéry a společenským postavením. Strážník městské policie musí znovu mít respekt i důvěru veřejnosti. Jako kdysi. 

Teplice jsou lázeňské město a do něj přece nepatří ani popíjení alkoholu na veřejnosti. V rámci prevence to na některých problematických místech zakážeme. To ale samozřejmě neznamená, že lidem nedovolíme, aby si své město co nejvíc užili. Naopak. Proč nevybudovat veřejné „oddechové zóny,“ kde si lidé klidně můžou rozdělat oheň, grilovat a posedět venku s přáteli, rodinou a známými? I to přece patří k životu ve městě. Taková místa ale nebudou narušovat život Tepličanů a budou taky dobře dostupná. Chceme je případně vybudovat po dohodě s občany města.   

Tepličané jsou na své město právem hrdí. Jeho tradiční architekturu i kolorit ale bohužel narušily nejen necitlivé zásahy, ale i opuštěné budovy a plochy. Mezi nejhorší příklady obojího patří desítky let rozestavěný a chátrající objekt pod nově zrekonstruovanou obchodní školou nebo dlouhodobě nevyužívaná historická chátrající budova u Zámeckého náměstí. Všechny nás to bije do očí, současné vedení města s tím ale nic nedělá. Proč? My chceme rázně vstoupit do komunikace s majiteli těchto objektů a klidně i soudy dosáhnout vyřešení situace. 

Nejsem proti tomu, aby Teplice některé tyto objekty vykoupily s pomocí evropských fondů nebo soukromých investorů. V lázeňském městě můžou takové projekty dobře fungovat. Ostatně právě město musí tento problém aktivně a ve spolupráci s občany řešit. Teplice konečně potřebují jasný územní plán, který jim umožní budoucí rozvoj i dopravní dostupnost. Potřebujeme i revizi a novou vizi městské hromadné dopravy, která se musí mnohem víc přizpůsobit současným potřebám obyvatel. MHD musíme zefektivnit a taky líp napojit na hůře dostupné části města i jeho okolí. A ušetřené peníze pak můžeme využít na další veřejné služby. 

Politici dnes rádi mluví o „smartifikaci“ měst. I já si samozřejmě přeju, aby Teplice byly „chytrým městem“. Ne však za každou cenu. Měli bychom platit jen za takové technologie, které nám pomůžou zlepšit život ve městě. Jsem určitě pro veřejnou wifi v okolí autobusových zastávek. A taky zastávky, co vám ukážou aktuální čas příjezdu vašeho spoje. To je jasné. Chytře se ale musí chovat i vedení města a využít moderní technologie na co nejefektivnější řešení potřeb svých obyvatel. A v tom mají Teplice velké rezervy.

Podívejte se třeba na městskou dopravní infrastrukturu. Pořád neumí chytře zkombinovat potřeby MHD, řidičů, cyklistů i chodců. Proč, když na to máme chytré technologie? A proč v našem městě pořád bloudí nejen turisté? Ano, turismus vůbec je velké téma. Teplice jsou známé i početnou turistickou klientelou z arabských zemí, což vyvolalo i řadu diskuzí. To je jistě dobře, právě diskuse zlepšují život. Teplice podle mě udělaly velkou chybu, když se pohodlně spolehly jen na určitou klientelu. A právě to chci změnit a použít při tom své zkušenosti s komunikací. Město se prostě musí mnohem líp a chytřeji prezentovat v celém světě.

Hlavně ale musí řešit připomínky svých vlastních obyvatel, ti musí být prioritou jeho vedení. Musíme konečně rozhodnout, co s prostorem v Zámecké zahradě, kde bývalo koupaliště. Neustálá otázka je, zda obnovit koupaliště tam nebo najít jiné místo. Bylo by skvělé, aby si k tomu své řekli občané, kteří to koneckonců budou využívat. A taky potřebujeme najít prostor pro multifunkční atletické sportoviště pro děti. Chci taky pomoct našim seniorům, protože jim to všichni dlužíme. Starali se o nás a teď se o ně musíme postarat my. Pojďme motivovat i mladé lidi, aby místo vysedávání s mobilem v nákupních centrech občas pomohli těm starším. I oni přece budou jednou potřebovat pomoct.

 Všichni někdy sníme. A já sním o Teplicích, které jsou zase tím poklidným, bezpečným, bohatým a taky kulturním lázeňským městem, kde lidé prostě rádi žijí. Vidím Teplice jako idylické město v podhůří Krušných hor a jen kousek od Českého středohoří, které má všem co nabídnout. Teplice musí v následujících čtyřech letech znovu oživit své staré dobré jméno a stát se synonymem moderního lázeňského města. To ale dokáže jen nové politické vedení. A proto kandiduju.

 Zadavatel: ANO 2011; zpracovatel: Production team s.r.o., Vltava Labe Media a.s.