Úspěšný první ročník

Historicky první Mechathon byl velmi úspěšný a studenti o něj projevili velký zájem. Celkem 37 studentů a studentek technických oborů, strojních fakult a fanoušků robotiky pracovalo v týmech na řešení úkolu nepřetržitě téměř 30 hodin.

Studenti měli za úkol naprogramovat autonomního robota, který je schopen zavést vozidla zaměstnanců velkého výrobního závodu na myčku či benzinovou stanici, zatímco jsou jejich majitelé v práci. Pro stavbu robotů posloužila programovatelná robotická stavebnice LEGO® Mindstorms a část herních komponentů byla vytištěna na 3D tiskárně.

Většina týmů nejprve několik hodin přemýšlela, jakým způsobem úkol vyřešit. Počáteční rozpaky vystřídaly hodiny sestavování a zkoušení robotů. Některé týmy musely dokonce několikrát předělávat celkovou konstrukci. I přes mnohá úskalí se však většině účastníků povedlo zadaný úkol splnit.

Studentům pomáhají zkušení mentoři

Rady všem týmům během akce poskytovali zkušení mentoři z Bosch Group, kteří se danému tématu věnují v praxi. „Osobně jsem byl velmi mile překvapen neuvěřitelným nasazením a snahou studentů zadání vyřešit. Mnoho týmů ani nešlo spát, ostatní pouze na několik hodin," přiblížil atmosféru jeden z mentorů Mechathonu Radek Havel. „Celý víkend provázela úžasná atmosféra, kterou jsem si užil. Tento projekt předčil má očekávání a považuji ho za velmi úspěšný," doplnil mentor, který se zabývá prediktivními systémy v Bosch Group.

Mechathon je určen nejen pro strojaře, programátory či kreativce, ale zejména pro nadšence do mechatroniky. „Naším cílem je vytvořit akci pro mladé nadějné talenty z oblasti strojírenství, zejména pro fanoušky robotiky," říká Milan Šlachta, generální ředitel Bosch Group. Tato soutěž není výhradně mužským tématem, prvního ročníku se zúčastnilo hned několik studentek, které se významně podílí na finálním řešení úkolu.

Samotné zadání vymýšlí všichni mentoři dohromady formou brainstormingu. „Chceme vytvořit zajímavý úkol, který je propojený s realitou a budoucím očekáváním zákazníků Bosch Group. Snažíme se, aby studenti zadání vyřešili lépe než je třeba dosud zvykem," vysvětlil Radek Havel, jenž se podílí na výběru úkolu.

Součástí druhého ročníku soutěže Mechathon budou tematické workshopy a přednášky týkající se analýzy dat ve výrobě, 3D tisku či rozšířené a virtuální reality ve výrobní praxi. Nejúspěšnější týmy zároveň obdrží hodnotné ceny jako dron, virtuální brýle či 3D pero.

Studenti a studentky se budou moci do soutěže hlásit od poloviny ledna prostřednictvím stránky
www.mechathon.cz.