Jak se vyvíjí ceny u největších dodavatelů energií

Většina dominantních dodavatelů elektřiny na českém trhu nejpozději od počátku letošního roku zvedla svoje ceny. Vzhledem k dlouhodobým kontraktům se změna projevuje sice až nyní, o to větší skok to ale je. E.ON zdražoval už vloni dokonce dvakrát. A další vlna zdražování se chystá od letošního jara: zvýšit cenu plánuje i největší tuzemský dodavatel ČEZ, zvýšení avizovala Bohemia Energy i někteří menší dodavatelé, například Energie ČS.

Nejhlouběji budou muset sáhnout do peněženky ti, kteří elektřinou topí. Podle odhadu se jim elektřina ročně prodraží až o dva tisíce korun. Na druhé straně existují dodavatelé elektřiny, jako je SPP, u nichž si stále můžete sjednat elektřinu za výhodné ceny roku 2019 a dokonce si jejich platnost si pojistit na další rok, dva nebo i tři.

Srovnejte si nabídky za elektřinu u konkurence

Porovnejte se svým současným dodavatelem, a pokud si ověříte, že pro vás máme lepší nabídku, pak je určitě ideální čas změnu a na fixaci ceny," doporučuje Juraj Ondris z SPP. Srovnávačů cen energií najdete na internetu sice mnoho, ale buďte opatrní. I když to nemusí být na první pohled jasné, řada z nich je „nakloněno“ některému z dodavatelů, který si připlatil za reklamu…

Zdroj: www.spp.cz

Některé srovnávače pracují s neplatnými nebo zastaralými údaji. Nejjistější je proto zvolit osvědčenou kalkulačku online, která pracuje se současnými cenami elektřiny. Zjistíte tak sice orientační, ale přesto docela přesnou úsporu, což může být první krok ke změně.

Proč někdo platí za elektřinu méně?

Jak je vůbec možné, že u každého dodavatele platíte za elektřinu různou cenu? Cena elektřiny je totiž složená ze dvou částí. Jedna je regulovaná státem a ta je pro všechny stejná. (Mimochodem, i ta se nyní nepatrně zvyšuje.)

Tu druhou část, si však stanoví samotní dodavatelé. Část celkové ceny za spotřebovaný plyn, jehož cenu určují samotné firmy, se pohybuje zhruba kolem 60 %. Což je důvod, proč se ceny elektřiny na tuzemském trhu od sebe často až výrazně liší. A proto se také vyplatí porovnávat mezi jednotlivými dodavateli.

Změna dodavatele energií je snadná formalita

Pokud tedy zjistíte, že podmínky jinde budou výhodnější, pak není nic složitého vašeho současného dodavatele vyměnit a odebírat elektřinu od někoho jiného. Vyplníte smlouvu a váš nový dodavatel elektřiny už vše dokončí za vás. Nenechte se zastrašit třeba tím, že budete muset s novým dodavatelem měnit elektroměr nebo řešit nějaké technické úpravy. Nic takového není potřeba a ani korunu nezaplatíte za zprostředkování a administrativu spojenou se změnou dodavatele, která je ze zákona zdarma.

Zdroj: www.spp.cz

Změnu dodavatele navíc můžete provést kdykoliv během roku. Pozorně si však předtím přečtěte vaši dosavadní smlouvu a pohlídejte si případné sankce. „Myslete také na výpovědní lhůtu. Ta bývá nejčastější čtvrtletní. Takže když si teď vše porovnáte a rozhodnete se pro změnu, na příští topné sezóně vlastně můžete s elektřinou z SPP vydělat, protože ušetříte," dodává Juraj Ondris z SPP.