Fotbalový stadion SK Slavia Eden Praha, ČVUT Praha, Žižkovská věž v Praze, Nové divadlo v Plzni, zámky ve Štiříně nebo Borovanech, to je jen velmi krátký výčet komplexů, které jsou vybaveny klimatizačními jednotkami firmy Rosenberg s.r.o. z Klenčí pod Čerchovem. Společnost, která vznikla jako produkční závod mateřské firmy Rosenberg GmbH, právě letos slaví 25. výročí svého vzniku.
„Byly chvíle, kdy jsme byli na výsluní, ale i okamžiky, kdy se nám tolik nedařilo. Právě v takových momentech se ukázalo, že nejdůležitější ze všeho je mít sehraný tým spolupracovníků, kteří se nebojí překážek, umí táhnout za jeden provaz a mohou se spolehnout jeden na druhého. Jsem velmi rád, že takový tým máme,“ říká jednatel a ředitel Karel Šnour, který stojí v čele společnosti od jejího samého začátku.

Karel Šnour, jednatel a ředitel Společnosti Rosenberg 
Karel Šnour - jednatel a ředitel společnosti Rosenberg

V roce 1994 jste začínali se šesti lidmi na ploše 60 metrů čtverečních se zaměřením na komplexní výrobu a montáž elektromotorů, oběžných kol pro radiální ventilátory a kovotlačení komponentů pro vzduchotechnická zařízení. V současnosti patříte mezi přední dodavatele klimatizačních jednotek v České republice. Můžete popsat rozvoj firmy?

V roce 1999 jsme rozšířili výrobní program o produkci kompaktních a sestavných klimatizačních jednotek, o potrubní, střešní a kanálové ventilátory, včetně příslušenství. A už v roce 1997 se začala společnost prosazovat na českém trhu i po stránce obchodní jako autorizovaný dodavatel a prodejce ventilátorů, vzduchotechnických komponentů a klimatizačních jednotek Rosenberg. V září roku 2004 jsme otevřeli obchodní kancelář v Praze, která postupně převzala veškeré činnosti našeho obchodního oddělení. V roce 2009 jsme posílili obchodní aktivity na Moravě, nejprve zahájilo činnost obchodní zastoupení Morava ve Zlíně, později jsme otevřeli obchodní kancelář v Ostravě a v Brně. A rozšiřovat se hodláme i do budoucna.

Společnost Rosenberg 

Jste součástí německé skupiny Rosenberg – Gruppe, která má více než 50 zastoupení po celém světě od Austrálie po Peru či Kanadu a 13 výrobních závodů. Jak si stojíte v konkurenci dalších „dcer“ firmy?

Celá firma má obrat 150 milionů eur ročně a zaměstnává celkem 1600 lidí. My jsme jejím největším výrobním závodem, dokonce větším než německá „matka“. Patříme k pobočkám s největším obratem, začínali jsme na 100 tisících korunách a teď je to 700 milionů korun. Máme také nejvíce výrobní plochy, která činí přes 20 tisíc metrů čtverečních, a největší portfolio výrobků, 65 až 70 procent z celé společnosti se jich vyrábí právě u nás. A také zaměstnáváme největší počet pracovníků. 

Kolik vás je?

V současné době, kdy je pro výrobu klimatizačních zařízení vrcholná sezona, je nás zhruba 320 v deseti výrobních halách. Naši zaměstnanci pracují na nejmodernějších strojích s nejmodernějšími technologiemi přes CNC obráběcí stroje až po lasery. A jak už jsem řekl, lidé jsou tím nejcennějším, co společnost má. Chtěl bych proto svým spolupracovníkům moc poděkovat, zejména těm, kteří jsou tu od začátků nebo už dlouhá léta a jsou schopni to se mnou vydržet. Patří mezi ně zejména vedoucí Petr Novák, Pavel Smazal, Radek Mach, Robin Kaňjak, Zdeněk Anders, Šárka Vašíčková, Hana Kolářová a má asistentka Dagmar Čechová. A určitě jsem na mnoho lidí zapomněl, věřím, že mi to odpustí. Jednoduše řečeno, dobrý kolektiv a vedoucí zaměstnanci, kteří se nestřídají jako na běžícím pásu, jsou podstatou úspěchu naší společnosti.

 Společnost Rosenberg

Říkáte to tak idylicky, jako by se vás, respektive společnosti, nedotknul současný nedostatek pracovních sil ve výrobě.

To tedy opravdu žádná idyla není, máme potíže se získáním a udržením dobrých zaměstnanců podobně jako řada dalších českých firem. Sice máme v regionu nadprůměrné mzdy, 25 dní dovolené, vánoční odměny a další bonusy včetně závodního stravování a výjezdu dobrých pracovníků do poboček firmy v Itálii, Francii nebo Německu, ale lidí máme pořád málo. Někteří zaměstnanci totiž, když se u nás naučí zacházet s už zmiňovanými nejmodernějšími přístroji a technologiemi a jsou
dobří, odcházejí za prací do Německa, kde jsou platy logicky vyšší než u nás. Pokud bychom ale v České republice dávali takové platy jako třeba v Německu, zahraniční majitelé by neměli důvod mít firmy v České republice. 

Mohl by vám v něčem situaci usnadnit český stát?

Česká republika podle mých zkušeností patří k těm nejlepším zemím ve světě. Navštívil jsem mnoho vyspělých zemí a tam nám naši životní úroveň závidějí. Roste tu kupní síla, je tu množství pracovních příležitostí, kdo pracuje, má se dobře. Stát to ale podnikatelům vůbec neusnadňuje, nedělá pro společnosti, které mu odvádějí daně a zajišťují jeho prosperitu, téměř nic. Například naše společnost zaměstnává prostřednictvím agentur zhruba 50 pracovníků z Ukrajiny, bez nich bychom nemohli výrobu v takovém rozsahu udržet. A sotva se u nás zaučí, musí skončit a na jejich místa přijdou noví. Dostanou totiž pracovní povolení jen na tři měsíce. V sousedním Německu je začali dávat na celý rok, takže o zaškolené ukrajinské dělníky přicházíme.

 letecký snímek

Snažíte se získávat i mladé lidi po studiích? Spolupracujete třeba se středními školami v regionu?

Pochopitelně, že ano. Pořádáme pro učně a studenty posledních ročníků strojírenských oborů, jako je kovoobrábění nebo pro zámečníky a další podobné profese, exkurze, představujeme náš výrobní program a možnosti přímo ve školách. Říkáme, jaké tady mají mladí lidé příležitosti naučit se pracovat třeba s už zmíněnými CNC roboty nebo lasery. Umožňujeme mladým i brigády, je o ně takový zájem, že máme dlouho před prázdninami zaplněné pořadníky a brigády jsou u nás pro každého zájemce na pouhých 14 dnů. Prostě připravujeme si pevnou půdu pro získání dalších zaměstnanců do firmy. Ale pořád to nestačí.
 
Vraťme se ještě k vašemu výročí. Plánujete velkou oslavu?

Slavili jsme 10, 15 i 20 let a 25. výročí si oslavu rozhodně zaslouží. A hlavně tak chceme poděkovat všem našim zaměstnancům bez jakékoli výjimky. Slavit se bude už tento pátek, sobotu a neděli. Do Klenčí přijedou firmy naší skupiny z celého světa v čele s jejím majitelem, panem Karlem Rosenbergem, charismatickým člověkem, který je mi oporou a vzorem a dokáže mě svou energií a optimismem skvěle motivovat k tvůrčí práci. Za to mu patří můj veliký dík. Pětadvacetileté narozeniny společnosti s námi oslaví zhruba 60 hostů z ciziny a 20 z České republiky. Hosté a všichni naši zaměstnanci se mohou těšit na hudební a kulturní show, skvělé občerstvení a velký půlnoční ohňostroj, kterým oslavy vyvrcholí.