Novodobé automobily začaly psát svoji historii v roce 1885. Tehdy Karl Benz patentoval tříkolku vybavenou spalovacím motorem.

 Od té doby se automobily proměnily do podoby, kterou všichni známe ze současnosti. Ať už hovoříme o technických parametrech, bezpečnosti, nebo komfortu, které dnešní auta nabízí, ve všech oblastech došlo k významným změnám. Co se však na první pohled nezměnilo jsou kola. Ta na autech zůstala a určitě také zůstanou.

Je ale zajímavé sledovat, jak se mění jejich design. Kola tvoří celkový vzhled auta a mnohdy o nich můžeme říci, že jsou jakýmsi pomyslným módním doplňkem, proto je na trhu nepřeberný výběr různých designů od mnoha výrobců.

 SPOLEČNOST RONAL

Mezi největší výrobce hliníkových kol se řadí firma Ronal. Společnost Ronal založil v roce 1969 Karl Wirth v Německu – příští rok tedy firma oslaví 50 let od svého založení. Tento podnikatel a jezdec formule V zaregistroval poptávku po hliníkových kolech a stal se tak průkopníkem na celosvětovém trhu kol z lehkých kovů.

V roce 1978 byl ve Francii otevřen první výrobní závod společnosti. Dnes má společnost Ronal výrobní závody v Polsku, Německu, Itálii, ve Španělsku, Portugalsku, Tchaj-wanu, Mexiku a Austrálii. Stranou není ani Česká republika.

Společnost Ronal zaměstnává přes 8000 lidí a celková výrobní kapacita všech závodů je 21 milionů kol ročně. Společnost Ronal si sama vyvíjí a vyrábí své výrobní nástroje. Ty vznikají na dvou pracovištích: v Cantanhede v Portugalsku a v Härkingenu ve Švýcarsku. Disponuje také vlastním výzkumným a vývojovým střediskem.

K výrobě kol je využívána moderní technologie s vysokou úrovní automatizace a robotizace výrobních procesů lití, obrábění a lakování. V kombinaci moderní technologie výroby a vlastního výzkumného a vývojového centra společnost Ronal dosahuje vysoké kvality produktu a zájmu odběratelů o něj.

 RONAL U NÁS

V České republice působí firma Ronal od roku 1993. Dne 26. srpna 1993 byl založen společný podnik lucemburské holdingové společnosti Société de Développment Technique et Industriel SA a jičínské firmy Agrostroj a. s. na výrobu automobilových hliníkových disků pod značkou Ronal CR.

Po roce 1997 prošel podnik rozsáhlým dlouhodobým investičním rozvojem, který vyvrcholil otevřením druhého výrobního závodu v Pardubicích v roce 2006.

Společnost Ronal CR je součástí kocernu RonalGroup, jehož centrála sídlí ve švýcarském Härkingenu. Na evropském trhu je RonalGroup podílem 26 % vedoucím výrobcem v oboru. Hlavními odběrateli jsou firmy Mercedes, Audi, VW, BMW, Škoda a nově Kia a Hyundai.

Každé čtvrté hliníkové kolo v Evropě je tedy z Ronalu. Možná, že i vy máte na svém autě kola od společnosti Ronal. Až bude měnit zimní a letní pneumatiky, podívejte se na zadní stranu ráfku, třeba tam najdete právě naše logo Ronal.

 Ing. Pavel Flégl,

ředitel závodu Pardubice