Špilberk žije! Největší tradiční akce Muzea města Brna už po šesté otevírá celý hrad Špilberk. Lidé si prohlédnou všechny hradní prostory a zákoutí a užijí si spoustu zábavy s celou rodinou. Špilberk se naladí na atmosféru první republiky – vždyť právě letos si připomínáme 100 let od vzniku Československa. Akce se koná o víkendu 8. a 9. září.

Co vše se chystá? Třeba velká hra „Případ legionářské čepice“, jejíž stanoviště provedou návštěvníky celým hradem. Hráči zažijí všechna úskalí detektivního pátrání, díky čemuž odhalí příběh skutečného legionáře a uvidí jeho čepici. Návštěvníci akce přivítají prezidenta T. G. Masaryka, potkají hradní posádku i četníky, uvidí nádhernou dobovou módu první republiky a zhlédnou několik divadelních představení pro malé i velké. Děti si dokonce zasoutěží o drobné ceny.

Chystá se i pestré občerstvení: stánky, hospůdka i zmrzlina. K poslechu zahraje flašinetář, kapela Nešlapeto a další. Lidé si pouze o tomto víkendu budou moci prohlédnout celý hrad Špilberk za zvýhodněné vstupné. Kromě bohatého programu budou také otevřené stálé expozice i aktuální výstavy Rok 1918 – co nám válka vzala a dala… a Rok 1968 v Brně očima cenzora. V plánu jsou i speciální komentované prohlídky Jihozápadního bastionu, výjimečně se otevře východní křídlo hradu nebo Letní scéna na východním opevnění. Více na www.spilberk.cz.