Program festivalu Industry Open, který se od 14. do 16. června uskuteční v Plzni a na dalších místech regionu, láká i na zajímavá výročí. Na narozeninovou oslavu zvou Plzeňské městské dopravní podniky.

Tramvajová doprava v Plzni byla zavedena před 120 lety. U zrodu veřejné dopravy v Plzni nestál nikdo jiný než slavný český vynálezce a průkopník moderních technologií František Křižík. Vybudoval tu elektrickou dráhu a elektrárnu, a v Plzni tak vznikl první systém městské veřejné dopravy.

Hlavní část oslav se uskuteční v sobotu 15. června v depu na Karlově, kde bude připraven bohatý program pro děti i dospělé. „Návštěvníci se mohou těšit na výstavu historických i moderních autobusů a trolejbusů i prohlídky vozovny. Nahlédnou také do jejího zázemí, kde se mimo jiné seznámí i s prací dispečinku. Tramvajoví veteráni i moderní vozy budou k vidění také ve vozovně na Slovanech, kde budou mít zájemci jednu z posledních příležitostí absolvovat prohlídku před chystanou rekonstrukcí,“ vysvětluje René Vávro, tiskový mluvčí PMDP.

Milovníci nablýskaných historických vozů se mohou těšit na okružní jízdy. Tramvají Ringhoffer  zapůjčenou pražským dopravním podnikem se budou moci svézt ze Slovan ke Zvonu a zpět. Trolejbusem Škoda 8 Tr. se budou moci vydat z vozovny na Karlově k Mrakodrapu a zpět. Obě linky budou jezdit v pětadvacetiminutových intervalech.  Místenky bude v den oslav možné si vyzvednout v informačním stánku ve vozovně na Slovanech a na Karlově.

Mezi oběma vozovnami budou zdarma v intervalu 20 minut jezdit historické autobusy i nové bateriové trolejbusy. Trasa povede mimo jiné přes zastávky Techmania, U Prazdroje a Vodárna, kde bude probíhat další festivalový program.

V programu oslav 120 let veřejné dopravy v Plzni nemohou chybět jízdy historickými vozy.

Nevšední zážitek nabídnou také sobotní večerní jízdy historickými vozy Škoda 706 RTO, Jelcz 272 a ŠM 11. Trasa bude začínat U Zvonu, odkud se přes Čechurov a Bolevec vydají zpět na náměstí Republiky. Součástí jízdy budou i fotopauzy. Vzhledem k omezené kapacitě je nutné si jízdenky na večerní jízdy rezervovat předem přes formulář na webu PMDP, který bude k dispozici 14 dnů před konáním akce. Program v neděli doplní ještě historické jízdy tramvají Ringhoffer a trolejbusem Škoda 8Tr. Podrobné informace najdete na festivalovém webu www.industryopen.cz a webu dopravních podniků www.pmdp.cz.

Kaolinový důl v Nevřeni se poprvé otevře návštěvníkům

Festival Industry Open se nebude konat pouze v Plzni. Festivalová místa najdeme také v regionu. Jedinečný program chystá Centrum Caolinum v Nevřeni, kterému se podařilo získat svolení báňského úřadu a uvést do provozu jedinou návštěvnickou trasu v kaolinovém dole v Česku. První návštěvníky z řad veřejnosti přivítá právě v sobotu 15. a v neděli 16. června. Poté bude důl veřejnosti otevřen pravidelně.

Bývalý kaolinový důl v Nevřeni o festivalovém víkendu přivítá úplně první návštěvníky.

„Těžba kaolinu v Nevřeni probíhala od roku 1870 nejprve povrchově, poté se přešlo na hlubinnou. Důl byl v provozu pouhých 27 let, nicméně i za tak krátkou dobu prokopali horníci úžasný labyrint chodeb. Některé chodby jsou vysoké až 12 metrů a široké 6 metrů. Do dnešní doby jsou dobře viditelné stopy po ručním hloubení i černé skvrny, které vznikly na stropě od karbidových lamp. Chodby posloužily také jako kulisy pekla při natáčení pohádky Čertí brko,“ říká Adéla Honomichlová, ředitelka Centra Caolinum Nevřeň.

Bývalý kaolinový důl v Nevřeni o festivalovém víkendu přivítá úplně první návštěvníky.

Samotné Centrum Caolinum Nevřeň bylo ve vesničce nacházející se necelých 15 kilometrů od Plzně otevřeno v roce 2014. Od té doby provozuje multimediální expozici zaměřenou na dobývání a zpracovávání kaolinu a historii dolu. Konají se zde také různé kulturní akce. Zpřístupnit důl pro návštěvníky se podařilo až nyní. Kromě slavnostního otevření prohlídkové trasy bude o festivalovém víkendu připraven pro návštěvníky bohatý doprovodný program.

Program festivalu Industry Open Celodenní program v sobotu 15. a v neděli 16. 6.

· Komentované prohlídky Centra Caolinum Nevřeň

· Komentované prohlídky dolu

· Výstava fotografií s industriální tématikou německé fotografky Rose Heuberger

· Výstava zaměřovacích přístrojů a důlních nástrojů

· Dílničky pro malé i velké, skákací hrad, jarmark, občerstvení