Město Šopron se nachází v těsné blízkosti rakouských hranic na západě Maďarska. S Rakouskem je historie města velmi významně spjatá. Z toho důvodu je město dvojjazyčné — domluvíte se zde jak německy, tak maďarsky. Kromě toho, že je dvojjazyčné, je město Šopron také velmi hrdé. Po rozpadu Rakouska-Uherska se mělo město podle domluvy připojit k Rakousku, místní obyvatelé se ale vzepřeli a zachovali svou věrnost Maďarsku. Z toho důvodu je Sopron nazýván „civitas fidelissima“, tedy nejvěrnější město.

Město plné památek

Historie města Sopron je ale zajímavá už od počátku. Osídlení bylo v místě dnešního Šopronu již za dob Římské říše. Na místě dnešního hlavního náměstí se nacházelo velkolepé fórum. Tuto významnou stavbu již bohužel při pobytu v Šopronu neuvidíte, ale centrum je plné památek z pozdějších dob. Při pobytu v Šopronu najdete v centru více než 115 historicky cenných památek a 240 památkově chráněných domů. I přes to, že město zachvátil v roce 1676 ničivý požár, najdete zde pozůstatky gotických staveb a především pozdější barokní skvosty, které vznikly při obnově města.

Co v Šopronu podniknout?

Dominantou města je tzv. Požární věž, která stojí na hlavním náměstí Fő tér. Je více než 60 metrů vysoká a je z ní nádherný rozhled do okolí. Prohlédnout si můžete jak starobylou zástavbu městského centra, tak i Löverské vrchy v blízkém okolí a za dobrého počasí i Alpy.  Za vidění stojí i Kozí kostel a nebo Stará synagoga, která je jednou z nejstarších v Evropě. Pokud vás památky příliš  nelákají, můžete se usadit třeba v některé z vináren s výhledem na Požární věž. Místní specialitou je kvalitní červené víno Kékfrankos. Vinice, kde se hrozny pěstují najdete všude v okolí města a rozhodně stojí za to si během pobytu v kraji Győr-Moson-Sopron, udělat si do přilehlé vinařské oblasti výlet.

Zdroj: www.hotely.cz

Dovolená v Maďarsku je skvělá volba

Ubytování v Šopronu najdete jak v historickém centru, tak v okolí města. Pobyt si můžete zpestřit cykloprojížďkou kolem města, případně výletem do Rakouska k jezeru Neusiedler See. Dovolená v Maďarsku může být zajímavou pro všechny, kteří se chtějí vyhnout přeplněným plážím a turisticky exponovaným místům. Navštivte Šopron a užijte si poklidnou dovolenou na jednom z nejkrásnějších míst v Maďarsku! Podívejte se na Hotely.cz na recenze hostů, kteří již Šopron navštívili.