Město Braga se nachází v severní částí Portugalska, s více než dvou tisíciletou historií. Je to třetí největší městská oblast v zemi, která se nachází v srdci regionu Minho, mezi horami, lesy a zelenými poli. Jeho mírné klima je podporováno vlivem Atlantiku.

Kouzlo starého města spočívá hlavně v kostelích, přepychových palácích z 18. století a také půvabných zahradách, které jsou průběžně udržované, jak jsme zjistili dále.

Město, za Římanů známé jako Bracara Augusta, je již odedávna centrem náboženství a obchodu. Ve 12. století se stalo sídlem portugalských arcibiskupů a tím i církve, čímž je s několika přestávkami stále.

Cílem naší pracovní cesty je rozvoj řemeslných a odborných zručností našich studentů v portugalských firmách. Jejich jazykové dovednosti byly základní podmínkou k účasti na této stáži. Nejmladšímu je 16 let, nejstarším studentům nástavbového oboru Elektrotechnika 21 let. Jsou rozděleni do šesti místních elektrotechnických firem podle svých doposud získaných vědomostí. Jan Chovanec a Marek Lepík pracují ve firmě Proword, zabývající se prodejem a montáží bezpečnostních systémů a čidel v širokém okolí města včetně Porta. Zbyněk Žák a dva Vojtové, Kajzar a Matějka jsou po tři týdny součástí firmy Electrojad, zabývající se prodejem náhradních dílů pro elektrospotřebiče a souběžným servisem. Viktor Demel a Mirek Mokriš ve firmě Plasma Electrónica vypomáhají s opravou televizorů, Nikola Horáček, Tomáš Phillip a Daniel Figa ve firmě Braga LBS mají ve své pracovní náplni demontáž a likvidaci praček a dalších elektrotechnických zařízení. Další tři, Pavel Juroš, Dominik Mraček a Mojmír Závada, jsou ve firmě Komel a věnují se prodeji a servisu elektro přístrojů a zařízení. Poslední a nejmladší účastník naší stáže, Antonín Zápalka, je sám v malé firmě Electroreparadora, umístěné nedaleko našeho hotelu, věnující se opravám zařízení v domácnostech i firmách na území města.

Hlavním sídlem a místem pobytu naší skupiny je hotel Axis, nacházející se v těsné blízkosti vlakového nádraží Braga. Jsou ubytováni ve dvoulůžkových pokojích s kompletním vybavením včetně televize a internetu. Ten využívají jak ke komunikaci s domovem, tak i k dalšímu studiu anglického jazyka v podobě kurzu, který je součástí projektu Erasmus+. V hotelu mají studenti zajištěno celodenní stravování, u vzdálenějších firem jim obědy zajišťují jejich zaměstnavatelé během dvouhodinové polední přestávky. Portugalská strava je pro naše strávníky překvapivá. Snídaně podávané formou švédského stolu jsou spíše formou sladkého pečiva, zde velmi oblíbeného, doplněné zdravou formou stravování a klasickou šunkou a plátkovým sýrem. Již první týden postrádáme klasickou českou kuchyni, hlavně pak vejce v jakékoliv podobě. Večeře mají obvykle tři chody – polévka, hlavní jídlo a moučník. Polévka je stále stejná, krémová, lišící se pouze v ní plovoucí zeleninovou natí nebo zelenými fazolky. Hlavní jídlo je pak každodenním překvapením, hlavně pak kombinacemi příloh, jako rýže s fazolemi v omáčce, hranolky s rýží, smažené ryby s těstovinou. Již nyní, někteří méně odolní strávnici, mají střevní potíže a těší se domů.

Nejen práci a jídlo mají účastníci na programu. Pořádající firma Braga mob, zajišťující kompletní servis projektu včetně dopravy studentů do zaměstnání, pořádá pro účastníky víkendové výlety. Druhý den po příjezdu nás Leandro Borges provedl historickou částí města Braga, po obědě nás dopravil autobusem na blízká poutní místa Bragy, Svatyni Panny Marie ze Sameiru, která je jedním z nejnavštěvovanějších míst v mariánském kultu v Portugalsku.  Dalším místem je Bom Jesus do Monte, portugalská svatyně v Tenões, jeho jméno znamená Dobrý Ježíš na hoře. Svatyně je pozoruhodným příkladem poutního místa s monumentálním, barokním schodištěm, které překonává výšku 116 metrů. Je to důležitá turistická atrakce Bragy.

Ten druhý jsme absolvovali vlakem do Porta spolu s dalšími studenty evropských zemí, Slovenska, Slovinska, Maďarska, Litvy, Řecka, Malty a Turecka. Celkem 68 účastníků spolu s dvěma průvodci po příjezdu do města a prohlídce překrásné nádražní budovy vyzdobené Azujelos – malovanými keramickými dlaždicemi vyráží do ulic. První zastávka v historickém jádru města pak byla u nejstarší městské knihovny. Historická část Porta je specifická tím, že se zde nachází velké množství památek většiny stavebních slohů. Pro tuto svou hodnotu, zachycující stavební vývoj minulého tisíciletí v Portugalsku, byla tato část města zapsána roku 1996 na seznam světového dědictví UNESCO.

Centrum města se nachází ve čtvrtích Sé, Sau Nicolau a Vitória. Nejrušnějšími místy v Portu jsou nábřeží Cais da Ribeira u mostu Ludvíka I. (Ponte Luis I), náměstí Praca da Liberdade s třídou Avenida dos Aliados, která je zakončena budovou radnice Camara Municipal do Porto a pěší zóna Rua de Santa Catarina, jedna z hlavních nákupních ulic ve městě. Jelikož nám ale prší, zastavujeme se v kostele Karmelitánů z 18. století. Jedna část kostela byla určena pro chudé, druhá pro bohaté. Při prvním pohledu tento rozdíl nebyl příliš zřetelný, při podrobnějším studiu byl rozdíl v obložení zdí mramorem, dále pak tím, že u bohatých jsme nesměli fotografovat.

Další zastávka našeho pochodu a hromadné skupinové foto je u věže a kostela Igréja e Torre dos Clérigos, barokního kostela z let 1732–1748 s 76 m vysokou věží vystavěnou v letech 1754–1763, nejvyšší kostelní věží v Portugalsku.

 

Přestává pršet a tak pokračujeme na druhý břeh řeky Douro. Jdeme po horní části dvoupatrového mostu Ludvíka I., o výšce 45 m, jehož stavbu řídil Eiffelův kolega Théophile Seyrig. Vystavěn byl v letech 1881—1886. Horní patro v současnosti využívá linka D portského „metra“, vede jím také chodník pro pěší. Dále pokračujeme dolů k řece, po společném obědě mnozí vyrážejí na plavbu po řece a na ochutnávku Portského vína.

A to již nastává čas návratu do Bragy, proto přecházíme zpět po mostě do historické části města a po 238 schodech vystupujeme nahoru k nádražní budově.

Máme za sebou polovinu pracovní stáže ve městě Braga a před sebou poslední týden pobytu. První týden jsme měli překrásné, skoro letní počasí s teplotami kolem 20°C, pak se vrátilo tradiční podzimní období dešťů. Ale ani to nám nezabrání k poznávání historických památek Portugalska, protože v neděli máme v plánu návštěvu hlavního města Lisabonu a mnoha dalších míst, jako je Aveiro - portugalské Benátky a další. A samozřejmě se již všichni těšíme domů.

Jaroslav Matula, učitel odborných předmětů SŠ řemesel Frýdek – Místek, Braga, Portugalsko

Prohlídka školy je možná kdykoliv po domluvě:

Vladimír Švidrnoch

tel.:728 979 399 

www.ssremesel.cz