Vášně opadly a návštěvu delegace, kterou vedl na Tchaj-wan předseda Senátu Miloš Vystrčil, můžeme konečně vyhodnotit s nadhledem. Protože jsem se jí jako místopředseda senátního Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu osobně zúčastnil, vím, že přes mnohé výhrady, bude cesta prospěšná pro Českou republiku i pro vztahy s Tchaj-wanem. A možná i s Čínou, která tak hlasitě proti ní protestovala.

Jaké konkrétní výsledky tedy můžeme očekávat a o cesta skutečně přinesla?

Intenzivně se pracuje na rozšíření kulturní a vědecké spolupráce, podařilo se dohodnout více stipendií pro české studenty na Tchaj-wanu, prohloubí se i kontakty na akademickém poli.

Zájem založit pobočku v Česku deklarovala asociace TEEMA (Taiwan Electrical and Electronic Manufacturers Association), která patří mezi osm největších průmyslových uskupení na Tchaj-wanu. Podnikat v Česku chce i velká finanční instituce Taiwan Cooperative Bank. Rovněž české a tchajwanské firmy, jejichž zástupci se při naší cestě setkali v Tchaj-peji, plánují konkrétní spolupráci ve výrobě či v provozování služeb.

Tchaj-wan také nabídl Česku několik výrobních linek na produkci zdravotnických roušek a respirátorů, které tolik potřebujeme při koronavirové pandemii a budeme je potřebovat i v budoucnosti. Ostrov také patří mezi země, které vůbec nejlépe zvládly pandemii koronaviru. A to díky chytré karanténě, včasným opatřením a proto, že tamní politici zachovali klid, aby nezničili ekonomiku. Je škoda, že si z toho nebereme příklad i v Česku.

Při cestě na Tchaj-wan byly v programu jednání s mnoha ministry či se zástupci vědy a výzkumu. Tento asijský vyspělý ostrov je totiž významným investorem v České republice a tchajwanské firmy u nás již vytvořily kolem 24 tisíc pracovních míst. Bylo by dobré, aby v tom pokračovaly, a to byl také jedním z důvodů cesty na ostrov. Mohlo by to nahradit prezidentem Zemanem halasně slibované miliardové investice z Číny, které jsou bůhví kde.   

Česká republika dokázala léta dobře spolupracovat jak s Čínou, tak s Tchaj-wanem. Mělo by tomu tak být i nadále. V posledních letech se to ale změnilo kvůli pročínské politice Miloše Zemana a některých dalších politiků. Dnes jsme se naší cestou na Tchaj-wan vrátili k tomu, co bylo.

Lumír Aschenbrenner

Autor je senátorem Parlamentu ČR a starostou městského obvodu Plzeň-Slovany

Zadavatel/Zpracovatel: Koalice pro Plzeň