Podstatou self-scanningu je skenování položek zákazníkem přímo na prodejní ploše v průběhu nákupu. Díky tomu dochází k minimalizaci manipulace se zbožím, které si zákazník již po jeho naskenování může ukládat do svých nákupních tašek.

Dokončení nákupu probíhá u vyhrazených pokladen v tzv. platební zóně Self-scan a platba probíhá obdobně jako u samoobslužných pokladen.

„Po několika dnech provozu se ukazuje, že o tento způsob nakupování je mezi zákazníky poměrně velký zájem. Nejzásadnějším důvodem, proč Self scan zákazníci využívají, je urychlení celého nákupu tím, že nemusejí zboží vykládat na pokladní pás, následně jej ukládat zpět do nákupního košíku a posléze do tašky. Benefitem pro zákazníky je i zobrazení průběžné hodnoty nákupu a případně zobrazení finanční úspory při nákupu akčních položek přímo na ručním skeneru. K případné kontrole nákupu vybírá systém zákazníky náhodně a probíhá v platební zóně. V příštím roce plánujeme rozšíření tohoto moderního způsobu nakupování na další supermarkety řetězce TERNO a případně rozšířit Self scan o možnost využívání formou aplikace do mobilního telefonu,“ vysvětluje Ing. Tomáš Glaser, ředitel IT JEDNOTA, spotřební družstvo České Budějovice.

Zdroj: Terno