Ať už chce nevěsta ve svůj svatební den působit jako pohádková princezna, lesní víla nebo elegantní dáma, úkolem ženicha je vytvořit se svou nevěstou sladěný pár ve stejném stylu.

 Základem všeho je správně a vkusně vybraný padnoucí oblek, košile a doplňky.

 

Připravili jsme pro vás několik základních rad, se kterými uděláte dojem dokonalého páru:

 1/ Zvolte jednotný styl
Chcete honosnou svatbu, princeznovské šaty pro nevěstu, pak je ideální oděv pro ženicha žaket, frak nebo elegantní velmi tmavý oblek s elegantními doplňky.

Moderní styly svateb, jako jsou vintage, retro, ve vesnickém stylu apod., dovolují ženichovi stylové doplňky, odložit kravatu, mít shrnuté rukávy či sladit dřevěného motýlka nebo šle. Pozor! Nevěsta v tomto případě nemůže s ženichem tvořit pár v širokých princeznovských šatech, které vyžadují ženicha v kompletním obleku s kravatou či motýlkem.

2/ Zvolte vhodnou variantu obleku dle postavy

Pánské obleky mohou být ušity ve třech variantách podle náročnosti a postavy ženicha:

- Bespoke - ručně šitý oblek na míru, to nej, co je možné si již déle než 100 let dopřát. Tři detailní zkoušky dovolují vhodně tvarovat každou část saka či kalhot tak, jak stavba těla potřebuje. Ručním šitím na míru je možné skrýt nechtěné a podtrhnout vhodné k dokonalému vzhledu bez kompromisů. Volíte si barvu a druh materiálu, střih, barevné detaily, barvy podšívky, monogram a mnoho dalšího. Ušití trvá cca čtyři týdny a doporučují se minimálně tři osobní setkání.

- Měřenky dnes také M2M neboli Made to measure - strojové šití na míru, je forma kompromisu mezi konfekčním oblekem a ručně šitým. Oblek si navolíte se stejnými možnostmi barev materiálu a střihu. Oblek není šit postupně podle vašich měr ale upravuje se nejbližší vhodná velikost do vhodných šířek a délek přímo na vás. Výhodou je dostupnější cena, méně zkoušek ale stále možnost volného výběru látek, podšívek, střihu a dalších detailů.

- Konfekce - konfekcí označujeme hotové obleky na prodej. Pokud nemá muž bříško, vypracované tělo, dlouhé končetiny nebo naopak malý vzrůst, je možné najít a zakoupit ihned vhodný oblek. Pozor! Kvalitní obchod s pánskými obleky vám vždy dovolí kombinovat rozdílné velikosti kalhot a saka, má v nabídce vlněné obleky, poskytuje možnosti úpravy délek. Mezi kvalitní výběr skutečně nepatří umělé, lesklé polyesterové obleky, ve kterých se ženich neprodyšností potí, neobsahují vlnu a např. nemají funkční knoflíky na rukávech.

3/ Zvolte vhodný materiál a barvu obleku

Kvalitu látky obleku neurčuje mačkavost, ale obsah vlny. Tuto informaci vždy najdete na štítku obleku či materiálu. Lesk není přidáván umělým vláknem, ale např. příměsí kašmíru či hedvábí, které dodává obleku nádech luxusu.
Barva ženichova obleku nemá nic společného s barvou svatební výzdoby. Ženich je sladěn pouze s nevěstou např. jen detaily nikoli barvou obleku. Pozor na barevný typ muže. U tmavých odstínů šedé, modré či černé barvy nešlápnete zpravidla nikdy vedle. Naopak světlé, béžové či bílé obleky nejsou vhodné pro každého muže. Světlovlasí muži s růžovou pletí by se měli této volbě vyhnout, aby v obleku nezanikli. Správný odstín modré může tohoto muže zvýraznit. Světlou barvu nevěstiných šatů můžete ideálně sladit s ženichovými doplňky (kapesníček, kravata či askot nebo motýlek).

 4/ Střih obleku - bývá dán tvarem fazony, počtem knoflíků případně počtem rozparků.

Moderní variantou je jednořadý oblek se dvěma knoflíky (spodní se nikdy nezapíná) s libovolným počtem rozparků dle postavy a zajímavou šálovou nebo klasickou fazonou. Rozparky nikdy nesmí trčet a otevírat se. Obleky se třemi knoflíky jsou dnes vhodné jen na muže opravdu vysoké postavy.

10 ZNAKŮ, ŽE JSTE VYBRALI SPRÁVNÝ OBLEK:

Šířka ramen - hlavní znak zda oblek sedí nebo ne. Ramena se nesmí protlačovat přes rukáv ani se ztrácet hluboko v něm.

Délka rukávů - při výběru svatebního obleku mějte vždy oblečenou košili, podle které se určí délka rukávů. Manžety košile by měly být cca dva cm delší než rukáv obleku.

Délka nohavic - měla by se volit podle typu postavy. Základní pravidlo je mít kalhoty ukončené cca dva cm nad podrážkou na patě. Nad šněrováním obuvi by se měla látka kalhot zalomit pouze jednou. U moderních kratších kalhot k zalomení nedochází a kalhoty končí u kotníků – POZOR u této varianty volte vhodné, vysoké a sladěné ponožky.

Délka saka - je módní záležitostí avšak, je vhodné, aby délka saka vždy opticky překryla zapínání kalhot.

Hladká záda - látka obleku se nesmí ani zařezávat ani nesmí vytvářet vlny mezi lopatkami.

Klopa - ať už je úzká, špičatá či šálová, vždy musí ležet na hrudi, nesmí odstávat ani se otevírat.

Prostor kolem pasu - aby oblek krásně seděl i během přirozeného pohybu, zatahejte za zapnutý vrchní knoflík saka a ujistěte se, že máte uvnitř prostor min. pro dva prsty.

Šířka kalhot v pase - kalhoty musí perfektně sedět kolem pasu, bez rezervy, která při zapnutí pásku zvlní pas do varhánků a zničí celkový dojem z obleku.

Funkční rozepínací knoflíky - jsou základním vybavením kvalitního obleku.

Funkční kapsy - nekompromisní součástí obleku jsou také funkční vnější i vnitřní kapsy. Do vnější kapsy na hrudi patří vhodně sladěný hedvábný kapesníček.

 

 

Zkouška BESPOKE - ručně šitého obleku

 

Výběrem obleku ještě nemáte vyhráno!

Svatební košile - k padnoucímu a správně vybranému obleku patří světlá košile z bavlny ideálně v odstínu sladěném k nevěstiným šatům nebo doplňkům. Krátký rukáv košile je na svatbu zcela nevhodný. Pokud máte svatbu ve volnějším stylu, zvolte košili, u které si ženich stylově rukávy zahne.

TIP: pokud máte svatbu v letních měsících, mějte svatební košile minimálně dvě, abyste se mohl převléknout po stresu z obřadu a cítit se opět svěže a čistě během tohoto výjimečného dne.

TREND: krásnou vzpomínkou mohou být manžetové knoflíčky vyrobeny na míru s iniciály snoubenců a např. s datem svatby.

Svatební obuv – dotváří celý dojem ženicha. K obleku patří vždy kožené boty na šněrování. Barva obuvi je opět módní záležitostí, přesto doporučujeme obuv černou případně s vysokým leskem. U hnědé barvy nezapomeňte barevně sladit minimálně obuv s páskem. Ať zvolíte barvu jakoukoliv, vždy si boty udržujte čisté a naleštěné.

Bez servisu ani ránu!

Ať už navštívíte kvalitní prodejnu obleků nebo krejčovství, nedílnou součástí musí být kvalitní servis. Pokud prodejce ručí za kvalitu svého zboží, vždy vám nabídne jak potřebné úpravy (např. zkracování délek) tak profesionální poradenství. Pokud si nejste jistí výběrem střihu, materiálem nebo barvou, ptejte se. Profesionální personál pouze neprodává, ale dokáže poradit a zhodnotit, zda je volba pro vás správná.

 

www.royaltailor.cz

Biskupská 1

702 00 Ostrava