S nejznámějším výrobcem a dodavatelem zdravotnických a hygienických výrobků, společností Hartmann-Rico, jste se mohli seznámit v naší reportáži (zveřejněné v jihomoravských Denících) z jeho závodu ve Veverské Bítýšce, kde kompletují balíčky pro operační sály. V závodě v Havlíčkově Brodě, kam jsem zavítala s reportáží tentokrát, se věnují pouze výrobě operačních roušek. Že je to práce nejen zodpovědná, ale z větší části i manuální, jsem zjistila až na místě.

„Vyrábíme na 1 700 druhů roušek pro rozličné typy operací v nemocnicích. Přitom zhruba dvoustovka  ze zmíněného počtu patří k nejběžněji poptávaným druhům ze strany nemocnic a zdravotnických zařízení,“ představil mi sortiment produktů vedoucí výroby Miroslav Gottfried. Ve třísměnném provozu, který zde běží pět dní v týdnu, pracuje 230 zaměstnanců.

Ženy v kolektivu převažují

Převážnou většinu kolektivu, více než 95 procent, tvoří ženy. Důvody nastínila HR  Recruiter Blanka Otradovská: „Převaha žen je u nás evidentní, neboť práce na linkách vyžaduje především zručnost a přesnost, což je práce, která bývá bližší právě ženám.“ Muži zde pracují ve výrobě zejména jako manipulanti, seřizovači strojů a logistici.

Většina zaměstnanců jsou Češi z města a jeho okolí. Menší část jsou cizinci – například Slováci a Maďaři. „Spolupracujeme i s pracovníky ze zahraničí přes agentury práce, vykrýváme tak částečný nedostatek zdejší pracovní síly,“ objasnila Otradovská.

Za jejího doprovodu a doprovodu vedoucího výroby Miroslava Gottfrieda jsem se vypravila na exkurzi do zdejší nové výrobní haly. V ní je provoz rozdělen na dvě části. První část zahrnuje poloautomatické skládání operačních roušek na dvou linkách. Druhá část zahrnuje čistě manuální skládání roušek, probíhá ve čtyřech patrech haly na celkem deseti výrobních linkách.

Ve druhé části provozu procházíme postupně všechny výrobní linky. Obdiv zasluhuje sehranost kolektivů, neboť jde o práci, při níž je potřebný postřeh a současně přesnost. Která z manuálních prací je nejnáročnější?

„Skládání velké roušky do takzvaných varhánků, které vytváří dvě ženy proti sobě synchronně. Tam hraje obrovskou roli sehranost dvojice,“ tvrdila předačka Dominika Schovancová.

Nejen skládání ve dvojici vyžaduje zručnost. Některé z prací jsem si vyzkoušela na lince osobně. A musím říci, že kupříkladu trefit se přesně s pruhem papírové pásky s lepidlem na okraj výřezu roušky tak, aby okraj lepidla „nepřečuhoval“ směrem ven, je nutno chvíli trénovat. Zvláště pak, má-li práce probíhat v patřičném tempu.

Po chvilce nácviku už jsem ale zvládala přikládat pásku mnohem přesněji. Pro mne, coby nezkušeného začátečníka, byla zajímavá i práce s nožem při vyřezávání otvorů do roušky. Používají se k tomu nejrůznější šablony, na stěně okolo jich visí na pět set druhů – různé tvary a velikosti.

Potěšující zprávu mám i pro případné zájemce o práci v této firmě. Noví zaměstnanci nemusejí mít obavy z toho, že by pracovní postupy nezvládali. K tomu, aby je mohli nacvičit, zde mají tréninkové pracoviště. Na něm získají potřebné základní zkušenosti s lepením, skládáním i s prací s vykružovacím nožem.

Zaměstnanci čerpají četné výhody

O zaměstnance se v havlíčkobrodském závodě vzorně starají. Kromě toho, že zde pracují v příjemném a hygienicky naprosto čistém prostředí, mají všichni nárok na pět týdnů dovolené a na příspěvek na penzijní připojištění. Mezi benefity patří také roční odměny, benefitní karta, možnost nákupu firemních výrobků za zaměstnanecké ceny. Zaměstnancům je vyplácena odměna za doporučení nového zaměstnance, noví zaměstnanci dostávají náborový příspěvek. Příspěvek dostávají také dojíždějící zaměstnanci, zajištěn je svoz pracovníků z Čáslavska. Přímo ve firmě mají zaměstnanci zajištěny obědy, na které jim firma přispívá, na výběr bývá ze tří druhů jídel.

www.pracecomasmysl.cz

O společnosti HARTMANN-RICO:

  • Společnost HARTMANN-RICO je součástí mezinárodní skupiny HARTMANN, která začátek  své činnosti datuje do roku 1818. Letos tedy slaví 200. výročí. Centrála skupiny HARTMANN se nachází ve městě Heidenheim v Německu. Firma je aktivní ve 34 zemích na všech kontinentech. Její výrobky používají zdravotníci i koncoví spotřebitelé ve více než 100 zemích světa. Zaměřuje se na šest obchodních oblastí: dezinfekce, inkontinence, osobní péče o zdraví, prevence infekcí, ošetřování ran, krása a zdraví.

  • V ČR byla společnost založena jako HARTMANN-RICO a. s. v roce 1991, kdy se společnost HARTMANN spojila s tuzemskou společností RICO, jejíž kořeny sahají do roku 1891. Je nejznámějším výrobcem zdravotnických prostředků. Obrat společnosti v roce 2016 realizovaný v ČR dosáhl 1,39 miliardy Kč.

  • V ČR provozuje společnost čtyři výrobní závody (dva ve Veverské Bítýšce, po jednom ve Chvalkovicích a Havlíčkově Brodě) a dvě distribuční centra (v Tuchoměřicích a Rajhradu).

  • Od roku 1954 je centrála společnosti ve Veverské Bítýšce, kde provozuje výrobu ve dvou závodech, které se soustředí především na kompletaci jednorázových operačních roušek a setů.

  • Posláním společnosti je neustálé hledání a využívání cest ke zlepšení kvality, bezpečnosti a dostupnosti zdravotní péče pro všechny jak v odborném, tak v domácím prostředí.