Co přinesla novela zákona?

Mezi největší novinky patří skutečnost, že půjčky mohou provozovat pouze ty subjekty, které získaly licenci ČNB, což jsme ostatně již zmínili výše. Omezena byla také řada přemrštěných poplatků, které si některé nesolidní společnosti účtovaly. Zakázány byly také předražené telefonní linky. Žadatel má navíc možnost rozhodnout se, zda mu nabídka půjčky vyhovuje v rozmezí 14 dnů. Poskytovatel mu během těchto dvou týdnů garantuje nabídnuté parametry. Žadatel se tak nemusí rozhodovat ve spěchu a pod nátlakem a nabídku může porovnat s konkurencí.

Nová pravidla se netýkají všech půjček

Novela o spotřebitelském zákoně se ale netýká všech půjček. Nová pravidla se týkají pouze půjček podle zákona o spotřebitelském úvěru č. 257/2016 Sb. Sem spatří půjčky účelové i půjčky bez doložení účelu, půjčky před výplatou, úvěry bez nahlížení do registru dlužníků, půjčky ihned i ty bez zástavy. Výjimkou jsou ale podnikatelské úvěry. A této skutečnosti někteří méně poctiví poskytovatele zneužívají. Pokud vás kdokoli tlačí do založení živnosti s příslibem poskytnutí půjčky, nabídky nevyužívejte a raději se poohlédněte po jiném poskytovateli. Na podnikatelské úvěry je totiž zákon krátký a žadatele nechrání, což může být v konečném důsledku problém.

Jak poznat nesolidního poskytovatele půjčky?

V první řadě je potřeba pročíst internetová fóra a diskuze a zjistit si o vybrané firmě maximum informací. Zkušenosti ostatních rozhodně nejsou na škodu. Vodítko, jak poznat nepoctivce spočívá v tom, že poskytovatel půjček navenek prezentuje velmi příznivé úrokové sazby, ale hluboko ve smluvních podmínkách ukrývá enormní pokuty a poplatky. Příkladem těchto nesmyslných poplatků může být třeba poplatek za opožděnou splátku, u níž může dlužník vzápětí dostat další sankci za to, že opoždění nenahlásil dopředu.  Problémem je také umělé navyšování úrokových sazeb. Nejčastěji se tak děje po prvním roce, kdy se úvěr rázem stává nevýhodný a odstoupit od něj není nic jednoduchého.

Když půjčku, tak jedině u ověřené firmy

A jak naopak poznat solidního poskytovatele, který nechce vydělat na cizím neštěstí? Základem je několik pravidel. V první řadě je potřeba vzájemně porovnat nabídky jednotlivých společností. Vodítkem ke srovnání může být hodnota RPSN, která ale nemá u půjček typu mikroúvěru příliš velkou vypovídací schopnost. Od věci také není nahlédnout do zmíněných internetových fór a diskuzí, kde se o vybraném poskytovateli dozvíte mnoho důležitých informací. Mezi solidní poskytovatele patří obecně ti, kteří vám dopředu řeknou, kolik za půjčku ve výsledku zaplatíte, mají stručné a jasné obchodní podmínky a nekomplikované smlouvy. Navíc na vás při jejich podpisu netlačí a nechávají vám lhůtu na rozmyšlenou. Ne nadarmo se také říká, že půjčka je dobrý sluha a špatný pán. Při jejím výběru proto buďte obezřetní a sázejte pouze na známé a ověřené společnosti. S výběrem vám pomohou různé internetové srovnávače půjček, jako jsou pujcky.cz, pujckyhned.cz, coolpujcky.cz a nebo uspory.cz.