Pardubice - Po zhruba měsíci opět míříme do sídla stavebního holdingu enteria. Zde se ale dlouho nezdržíme. Cílem dnešního dne je Pernštýnské náměstí a jeho dominanta - pardubická radnice, kulturní památkový unikát z konce 19. století. Právě zde se totiž od začátku roku 2018 uskutečňuje kompletní kontrola a sanace dřevěných stropů a s tím související rekonstrukce podlah, ale také výměna oken, výměna zastaralé elektroinstalace a oprava sociálních zařízení. Jak ale brzy zjistíme, je toho daleko víc. U radnice se seznamujeme s Ing. Martinem Dvořákem, náměstkem ředitele divize pozemních staveb Chládek a Tintěra, Pardubice, který se nás hned ujímá a jde nám za čilého ruchu ozývajícího se ze všech koutů radnice představit, na čem sdružení firem Chládek a Tintěra, Pardubice a Marhold již téměř deset měsíců pracuje. „Když jsme vyhráli soutěž o rekonstrukci tohoto objektu, byly práce rozdělené na čtyři etapy podle jednotlivých křídel - hlavní křídlo směřující do Pernštýnského náměstí, boční trakty a na konec křídlo severní. Původně se totiž předpokládalo, že by vše probíhalo za provozu. S investorem jsme se ale hned na začátku domluvili, že se z původních čtyř udělají pouze dvě etapy. Pro nás je to tak rozhodně lepší, nemusíme řešit provozní podmínky a podobně. Od začátku ledna tak pracujeme dohromady na původních třech etapách a po novém roce se pustíme do severního křídla. Rekonstruovanou stavbu budeme předávat v červnu 2019,“ popisuje Martin Dvořák, přičemž celá rekonstrukce spočívá především ve výměně stropních trámů a v opravě stávajících dřevěných stropů. „Na Pernštýnském náměstí je velké množství dřevěných budov, zároveň je tady ale také dlouhodobý problém s dřevomorkou a v rámci původních historických průzkumů se zjistilo, že je nutné trámy obnovit. Když se podíváte nad sebe, tak jako laik nemáte šanci poznat, že jsou ty stropy dřevěné, zespodu to vypadá naprosto běžně, ale všude jsou dřevěné stropní trámy, rákos a omítka,“ vysvětluje Martin Dvořák a pokračuje: „Když jsme začali rozkrývat nášlapné vrstvy - podlahy, parkety, koberce, abychom se k těm dřevěným trámům vůbec dostali, zjistili jsme, že napadení dřevomorkou je zhruba pětkrát horší, než se předpokládalo.

S výměnou stropních trámů souvisí také nové nášlapné vrstvy, jako jsou parkety, dlažby, koberce, dále se opravují omítky, dochází ke kompletní elektroinstalaci, opravují se rozvody zdravotechniky, rozvody vytápění, mění se radiátory, renovujeme stávající dveře, restaurujeme kamenné schodiště a mohl bych vyjmenovávat ještě dál.“

To už se ale dostáváme do jedné z chodeb a sledujeme obnovování historických dlažeb. „Budova radnice disponuje v chodbách a společenských prostorech historickou dlažbou, kterou restaurujeme. Řada dlaždiček je za léta používání poškozených, vzor na nich už pořádně není vidět, v horším případě jsou propadlé nebo polámané. Zhruba třetinu je nutné vyměnit,“ říká Martin Dvořák a ukazuje na repliky původních dlaždiček, které nás naprosto ohromily. „Tyhle dlaždičky u nás umí vyrobit pouze jedna firma, v Evropě jsou maximálně další dvě. Je to kompletně ruční práce. Na každou dlaždičku, na každý vzor, je forma, do které se sype různě barevný písek,“ popisuje Martin Dvořák a kolega Ing. Vladimír Berný, hlavní stavbyvedoucí, doplňuje: „Představte si to tak, že sedí paní, má formu a před sebou podle počtu barev také tolik písků. Do jednotlivých ornamentů ten konkrétní písek sype, když formu vytvoří podle původního vzoru, dlaždička míří do trouby. Stačí ale, aby se jí trochu hnula ruka, třeba modrý písek nasypala tam, kde má být zelený, a může začít znovu. Je to nesmírně složitá práce, která vyžaduje trpělivost. Jedna dlaždička zabere zhruba jeden a půl hodiny. A to nemluvím o špatné dostupnosti písků, které ovlivňují barevnost.“ Přestože se jedná o repliku, kterou není možné položit přímo vedle originální dlaždičky, je vidět, že zde se pro zachování původního rázu dělá všechno.

 

PŘEKVAPENÍ SKRYTÉ POD OMÍTKOU

Jak postupujeme samotnou budovou, spatřujeme také nádherně barevné stropy. „Když jsme začali odkrývat bílou omítku, zjistili jsme, že se pod ní nachází původní malba a zdobné stropy, s čímž jsme nepočítali. Celá budova je plná historických maleb, které byly roky schované pod bílým nátěrem. A v tu chvíli vyvstala myšlenka, co s tím. Něco takového by ale byl hřích opět přemalovat. Tato stará budova si zaslouží ponechat původní ráz. Na stropech tak můžete vidět obnovené malby. Nějaké malby se vyskytují i v kancelářích, ale zachovávat je budeme pouze v primátorském patře, ve společenských místnostech, v sálech a v chodbách. Pokud bychom restaurovali všechno, celková částka by se vyšplhala do ohromných výšin. Už takhle musela být vypsaná další soutěž na většinu těchto prací, kterou bude dělat jiná firma.

Naše vysoutěžená cena se pohybovala kolem 55 milionů, dodatek je 13,5 milionů k tomu a v tuto chvíli máme na stole změny za přibližně 3 miliony, takže celkový odhad je kolem 72 milionů,“ doplňuje Martin Dvořák a zakončuje: „Je to krásná práce. Budova radnice je dominantou Pardubic, byla by škoda neobnovit původní fresky nebo dát koberec přes historickou dlažbu. Až to lidé poprvé uvidí, zůstanou koukat.“

 SPOKOJENÝ INVESTOR

Jednotlivé práce na radnici chválí také samotný investor akce. „S průběhem rekonstrukce historické radnice na Pernštýnském náměstí jsem maximálně spokojen. Stavební a montážní práce probíhají podle harmonogramu. Jako stavař oceňuji, jak do sebe práce jednotlivých profesí skvěle zapadají. Podle informací, které mám, se na stavbě řeší problémy obvyklé rekonstrukci tohoto rozsahu. Zhotovitel má mnoho zkušeností a na svém kontě bohatou stavební historii, proto nepředpokládám, že by se objevil neřešitelný problém. Těší mě, že se podaří zachovat historický odkaz této památky i pro další generace. Budova historické radnice a její genius loci jsou naším pardubickým rodinným stříbrem a kulturním dědictvím,“ říká primátor Pardubic Martin Charvát.

 VÝROBNÍ SPOLUPRÁCE JE ZÁKLADNÍ STRATEGIE

„Na rekonstrukci radnice spolupracují ve sdružení naše dvě firmy, Chládek a Tintěra, Pardubice a Marhold,“ popisuje Ing. Martin Havelka, předseda představenstva enteria a.s. Výrobní spolupráce firem v rámci skupiny je základním pilířem holdingové strategie.  Díky neustálému růstu je zde možné najít řadu pracovních příležitostí. „Spolupráce funguje i v oblasti personální. Na prvním místě ve společnosti stojí člověk. Nezastíráme, že nabízíme tvrdou práci pro tvrdé chlapy. Pracovat ve stavebnictví a být v podstatě celou pracovní dobu a celoročně venku není žádný med. Vidíte ale za sebou kus dobré práce a jste součástí fajn party plné férových lidí,“ říká Martin Havelka. Kromě toho ve firmě panuje přátelská podniková kultura, výjimkou nejsou ani benefity, nadprůměrná mzda a další příplatky, které tvoří celkem zajímavé finanční ohodnocení práce.

Díky působení společnosti převážně na východě Čech se s realizovanými stavbami sami každý den setkáváme. V Pardubicích se firmy skupiny enteria podílely mimo jiné na obnově zámku, kompletně rekonstruovaly budovy bývalé reálky na Komenského náměstí, výsledky jejich práce vidíme i na Plaveckém areálu v Jiráskově ulici a také novém letištním terminálu Jana Kašpara. V současnosti kromě již zmíněné rekonstrukce budovy radnice v Pardubicích enteria nezahálí ani u sousedů. Zde dochází k rekonstrukci Východočeské muzea v Hradci Králové a k výstavbě nového mostu ve Svinarech.

Jsme Pardubáci, jsme patrioti a nestydíme se za to. V našem regionu stavíme opravdu hodně, ale snažíme se jej také zpátky podporovat formou sponzorství a partnerství různých projektů. Tuto podporu bereme jako zpětnou vazbu činnosti naší společnosti,“ zakončuje Martin Havelka, přičemž vlajkovou lodí nejen v tomto ohledu je firma Chládek a Tintěra, Pardubice.

 REGIONÁLNÍ PODPORA JAKO ZPĚTNÁ VAZBA

„Dlouhodobě podporujeme různé aktivity v našem regionu. Tady jsme doma a jelikož vůči veřejnému prostoru cítíme určitou zodpovědnost, snažíme se dávat část toho, co vyděláme, regionu zpět. Sponzorujeme nejrůznější kulturní a sportovní akce, kluby a další instituce. Pokud budu hodně stručný, tak například hokej, fotbal, dorostenecký tenis, basketbal, Východočeské divadlo, Městské slavnosti, Zlatou přilbu a mnoho dalších. Vrcholem každé sezony je však pro nás Velká pardubická, která je již dlouhou řadu let naší srdeční záležitostí,“ říká Ing. Martin Kvirenc, předseda představenstva Chládek a Tintěra, Pardubice a pokračuje: „Kromě úvodního dostihu při letošní již 128. Velké pardubické jsme měli i hlavní dostih v srpnové III. kvalifikaci. Naše společnost je s dostihy a koňmi historicky spjata, už mnoho let spolupracujeme s některými osobnostmi z dostihového sportu. Podporujeme například legendu dostihového sportu pana Josefa Váňu a také regionální jezdce. Zároveň máme také ve firmě spoustu lidí, kteří mají koně rádi a třeba i jezdí. Vztah ke koním tady prostě je.“

Chládek a Tintěra, Pardubice je v regionu, ale i mimo něj vidět a lidé jsou na logo s hrochem a na typickou červenou barvu firemních vozů zvyklí. „Lidé nás tu vnímají, již skoro 25 let k Pardubicím patříme a myslím, že můžeme být hrdí na to, jakou práci odvádíme a co je za námi vidět,“ zakončuje Martin Kvirenc.

 Tereza Mrkvičková

 Více informací na internetových stránkách www.enteria.cz