V době silné poptávky po nemovitostech se ukazuje klasický realitní prodej neefektivní. Mnohem lepší strategií prodeje je realitní aukce. Jejím smyslem a cílem je prodej nejvyšší nabídce - za nejvyšší možnou kupní cenu.

Princip realitní aukce je jednoduchý. Realitní kancelář široce prezentuje záměr prodeje, a pokud se ukáže, že je o koupi velký zájem, vyzve všechny zájemce k podání cenové nabídky. Přijaté nabídky pak předloží prodávajícímu, který si může vybrat. Obvykle volí nabídku s nejvyšší kupní cenou. Může však zohlednit i rychlost úhrady kupní ceny nebo to, jestli zájemce nabízí platbu z vlastních zdrojů či úvěrem. S vybraným zájemcem uzavírá prodávající kupní smlouvu.

V době silné poptávky je realitní aukce ideálním způsobem prodeje.

Některé realitní kanceláře jdou v aukčním prodeji ještě dál. Krom nabídkových řízení mají ve svém portfoliu elektronické aukce. To je i případ naší společnosti LICITA.

U některých nemovitostí se lze dostat v aukci s kupní cenou až o třetinu výš, než jaká byla původní představa prodávajícího. Běžnější je navýšení od 10 do 20%, ale i to je pro prodávajícího výhra. Je velký rozdíl, jestli prodáte dům za 3.000.000 Kč nebo za 3.600.000 Kč. Elektronické aukce se osvědčily nejen u bytů a domů. Úspěšné jsou třeba u zemědělské půdy a nemusí jít jen o velké celky. Potvrzuje to i výsledek nedávné aukce pozemků zarostlých náletem u Otročína v Tepelské vrchovině, které se zúčastnilo 5 zájemců a cena se vyšplhala na více než dvojnásobek tržního odhadu.

V RK LICITA se zabýváme aukčním prodejem dlouhodobě. K vyhledání kupce, který nabízí nejvyšší kupní cenu, využíváme nabídková řízení a elektronické aukce. Elektronické aukce provádíme ve vlastním systému na www.licita.cz. Od března 2015 jsme jich uskutečnili přes 130. Díky vlastnímu systému dnes můžeme lidem zprostředkovat prodej v elektronické aukci za ceny od 2,5% do 5% z dosažené kupní ceny, a to se vším všudy, včetně smluv, dokumentace, katastrální agendy.

Ještě zmiňuji jednu podstatnou výhodu realitních aukcí. Například u nás má prodávající možnost výsledek aukce (dosaženou cenu) zcela bez sankcí odmítnout a prodej neuskutečnit. V praxi se tak ale obvykle neděje a drtivá většina aukcí končí úspěšným prodejem.

Více informací: tel. 777 707 310, 777 618 187, e-mail: licita@licita.cz , www.licita.cz