Američtí prarodiče s vnoučaty mířící na prázdniny do chladnějších destinací. Tak budou podle výroční zprávy Mezinárodní asociace výletních lodí (CLIA) letos vypadat typičtí hosté výletních lodí. Spolu se všemi ostatními pasažéry vytvoří skupinu 28 milionů lidí, kteří v roce 2018 nastoupí na palubu výletních lodí.

Za pět let o pětinu více pasažérů

Jen mezi lety 2011 a 2016 se počet hostů výletních plavidel zvýšil o 21 %, tedy o celou pětinu, a nepřestává růst. Reakce lodních společností tedy nijak nepřekvapí: 50 nových plavidel (operujících na moři a schopných ubytovat neuvěřitelných 133 tisíc pasažérů), které na moře poprvé vypluly nebo vyplují mezi lety 2016 a 2019 a už teď 15 nových objednávek na léta 2020-24.

Tahounem průmyslu je dlouhodobě především poptávka ze Severní Ameriky – ta se každoročně postará o obsazení více než poloviny kapacity lodí -, kterou však v posledních letech zajímavým způsobem doplňuje poptávka z Evropy. Specifikace nových lodí a jejich budoucí destinace také naznačují, že nejedna lodní společnost vidí potenciál i v Číně a dalších rozvíjejících se asijských trzích.

Průmysl výletních lodí = důležitá součást ekonomiky

Pro další důkaz toho, že průmysl výletních lodí není už dávno jen okrajovou položkou ekonomiky, není potřeba chodit daleko. Jen v roce 2016 se postaral o vytvoření více než milionu pracovních míst a na mzdách a platech vyplatil přes 41 miliard amerických dolarů. Za stejné období jeho celkový výkon činil 126 miliard amerických dolarů.

Z výroby lodí těží Evropa

Hladiny řek, moří a oceánů celého světa dnes brázdí dohromady 450 výletních lodí, ke kterým v následujících několika letech přibydou desítky dalších (jen letos jich bude 27! a z toho 12 zaoceánských). Naprostá většina z nich bude přitom vyrobena v Evropě: k již tradiční Francii, Německu, Itálii a Finsku nově přibydou také chorvatské nebo norské loděnice, které tak do ekonomiky svých zemí přinesou nemalou částku.

Evropský trh má potenciál

I když 35 % kapacity všech lodí bylo v loňském roce nasazeno v Karibiku, celých 21 z padesátky nových zaoceánských lodí z let 2016-19 má být primárně určeno pro obsluhu evropského trhu a do evropských destinací budou své hosty brát i mnohé ze zbylých plavidel. Je tak jasné, že víra v potenciál Evropy ze strany lodních společností je velká. A to nejen proto, že už dávno neplatí, že plují jen ti nejbohatší. V hlavní letní sezóně ceny týdenních plaveb začínají na 13 340 Kč/os, mimo sezónu, v měsících duben a květen, je možné rezervovat plavby již od 10 000 Kč/os.

Čísla, kterými CLIA disponuje, mluví jasně: průmysl výletních lodí je na vzestupu a z kroků, které podnikají lodní společností, není důvod se domnívat, že by tomu v následujících letech mělo být jinak. Právě naopak.

 

Celý článek naleznete na www.pttours.cz