Které projekty máte na mysli?

Je jich skutečně hodně. Přesun nádraží, Janáčkovo kulturní centrum, multifunkční hala pro hokejisty, velodrom, Jalta, atletická hala, rekonstrukce Mendlova náměstí, kreativní centrum na Cejlu, cyklostezka okolo přehrady. To nejsou vzdušné zámky, ale už konkrétní projekty, na nichž už se intenzivně pracuje, nebo jsou krátce před spuštěním.

Co si slibujete od nového nádraží?

V prvé řadě samozřejmě špičkový dopravní uzel pro jedenadvacáté století. Dostatek kapacitních vlaků pro lidi z Brna i okolních regionů a rychlejší spojení s metropolemi. Ale zároveň máme dnes díky podpoře vlády i kraje jedinečnou šanci proměnit celou mrtvou zónu mezi autobusovým nádražím a řekou, a postavit tu zbrusu novou čtvrť s bydlením až pro 10 000 Brňáků nebo zrychlit městskou dopravu kolejovým diametrem.

Jak to vypadá s hokejovou halou, velodromem a atletickou halou?

Začnu atletickou halou, která vyroste v bohunickém univerzitním kampusu. V srpnu jsme podepsali smlouvy se zástupci firem na doprojektování a výstavbu. Počítáme, že by hotovo mělo být v roce 2021 nebo 2022. U velodromu, který se přesune do Komárova, jsme v letošním roce vybrali zpracovatele technické studie. Zhotovitel bude vybrán v prvním čtvrtletí příštího roku, stavba by měla být hotova v roce 2021. Memorandum o multifunkční hale jsme s krajem, výstavištěm i hokejovou Kometa Group podepsali před několika dny. Bude stát na místě původního velodromu na výstavišti, cena by měla být okolo 1,4 miliardy korun a měla by nabídnout 12 000 míst. Jsem přesvědčený, že za čtyři roky bude Brno město se třemi novými špičkovými centry pro sport.

Kdy by se mělo otevřít veřejnosti Janáčkovo kulturní centrum?

Projektanti před několika týdny dokončili finální podobu. Tady čekáme na slíbenou dotaci z Ministerstva kultury. Ve chvíli, kdy dorazí, můžeme začít stavět. Myslím, že reálný termín postavení je konec roku 2022 a od roku 2023 by se v něm mohlo hrát.

Co přestavba Dominikánského náměstí a pasáže Jalta?

Dominikánské náměstí je už před dokončením, v polovině listopadu tu zasadíme ještě deset čtyřmetrových platanů. Pasáž Jalta by se měla otevřít nejspíš na přelomu letošního a příštího roku. Za tento projekt jsem mimořádně rád, protože pasáž považuju za funkcionalistický skvost. Stejně tak mě těší, že se opravuje i hotel Avion.

Co je vaším osobním přáním pro příští čtyři roky?

Už jsem to zmínil i dříve. Mám pocit, že v předchozích čtyřech letech jsme udělali opravdu velký pokrok v atmosféře města. Centrum je dnes živé místo, plné barů, restaurací, kaváren. O Brně se uznale mluví i ve světě - jako o metropoli kávy, vína, piva, koktejlů, studentů i nočního života. Přitom ještě před čtyřmi lety jsme tu potkávali ohyzdné blikající poutače, nonstopy a herny. Pro mladé, aktivní lidi, turisty, je dnes už město opravdu vyladěné. V tomto období bych se proto rád zaměřil i na starší generace. Chci, aby se cítili ve veřejném prostoru města komfortně a bezpečně. Aby tu měli dostatek služeb a kvalitní zázemí. Aby lidé cítili, že o ně město pečuje. Chci Brno, které bude stejně dobré pro všechny generace. S tím jdu i do letošních voleb a věřím, že za čtyři roky uvidíte minimálně stejný posun k lepšímu, jako můžete vidět dnes ve srovnání s rokem 2014.

Co byste vzkázal voličům?

Ať dají najevo, že jim není život v Brně lhostejný. A přijdou k volbám. S oblibou říkám, že město jsou hlavně lidi. Bez vás to nedáme.