Téměř po roce oprav byl 28. září uveden do provozu Staroměstský orloj. Program před Staroměstskou radnicí začal v zářijový svátek těsně před šestou hodinou večerní. Z oken se v tu chvíli rozezněly fanfáry a v šest hodin si lidé mohli po měsících čekání opět užít orloj tak, jak jej znali - i když v trochu upravené podobě.

Apoštolové dostali od restaurátorů novou povrchovou úpravu a oznamují začátek hodiny z nových vitrážových okének. Před demontováním byla totiž na orloji plechová okénka ze 70. let minulého století a instalací skleněných dvířek se orloj vrací ke své původní podobě před několika staletími.


Foto: Martin Frouz

Ve Staroměstské radnici zároveň začala výstava, která dokumentuje celou rekonstrukci věže radnice. Jedinečnou příležitost nahlédnout prostřednictvím fotografií a historických artefaktů do nejdůležitějších a nejzajímavějších okamžiků rekonstrukce můžete na výstavě ZNOVUZROZENÍ věže až do 28. října. Ta je instalována v Galerii Praesidium ve 2. patře a vstup je po celý měsíc zdarma. Otevřeno je denně od 9.00 do 22.00 hodin; v pondělí od 11.00 do 22.00 hodin.

Na fotografiích uvidíte, co se dělo uvnitř věže i venku na lešení. Podíváte se do ateliérů restaurátorů i na to, co se při rekonstrukci nalezlo. A přímo před vámi budou stát sochy svatých, které byly před opravou sneseny z vnějšího ochozu radniční kaple a byly nahrazeny kopiemi sekanými z kamene. „Fotografie dokumentují pražskou, ale také evropskou historii. Těší mě, že se nám povedlo dokončit opravu Staroměstské radnice právě v době, kdy si budeme připomínat 100 let od založení Československa," říká radní hl. m. Prahy pro kulturu, Jan Wolf.

Orloj se kvůli opravám zastavil letos 8. ledna, kompletně demontován byl poprvé od poválečných let. Po několika měsících náročných prací odborníci zjistili zvláštní anomálii v hmotnosti sochy svatého Tomáše. Ihned tak začali pátrat, proč tomu tak je, a dokonce došlo i na rentgenové snímky. Uvnitř sochy pak nalezli kovové pouzdro se zajímavým vzkazem minulé generace. Obsahovalo zprávu od Vojtěcha Suchardy, který byl po 2. světové válce pověřen vytvořením nových dřevěných plastik apoštolů i dalších figur na orloji.


Foto: Martin Frouz

Ve zprávě popisuje své plány s orlojem, které však nebyly nikdy realizovány a stěžuje si na tehdejší poměry. I přesto, že se mu nepovedlo své plány prosadit, obdivuje dále v textu krásu pražského orloje a jeho historickou hodnotu. Nebyla to však jediná zajímavost, kterou restaurátoři nalezli. V rámci prací se jim povedlo najít také zazděné sochy zvířat z kamene a další prvky. Ty se nacházely v rozích pod kalendáriem za ležícími polopostavami a dostat se k nim nebylo vůbec jednoduché. Po opatrném rozebrání zdiva zde byla objevena například část sloupku s hlavicí, na níž sedí pes odvrácený k divákovi zády. Na opačné levé straně byl dravec se svěšenou hlavou a nad ním stojící sova.

Spuštěním orloje také začaly oslavy 100. výročí vzniku Československa. Ty budou trvat až do 28. října. Oslavy jsou koncipovány jako festival v historických budovách i v ulicích Prahy. Výročí připomínají výstavy, koncerty, divadelní představení či happeningy. Vyvrcholí poslední říjnový víkend vojenskou přehlídkou, otevřením opraveného Národního muzea a tradičním udělováním státních vyznamenání.