Díky svým sálům s kapacitou až 9 300 návštěvníků a špičkové akustice je už několik let pravidelným dějištěm velkých mezinárodních kongresů. Do Kongresového centra Praha (dále KCP) si ovšem v posledních měsících nacházejí cestu i tuzemské firmy a korporace vyhledávající lokalitu pro konference a společenské akce. Centrum prošlo náročnou rekonstrukcí, díky níž je nabízí vyšší uživatelský komfort budovy a servis svým klientům na míru. KCP se tak chce postupně zařadit mezi desítku nejlepších kongresových center Evropy, která následují trend udržitelnosti. V každodenní praxi to znamená úspory energií, zajištění cateringu od domácích dodavatelů či šetrné nakládání s odpady včetně samozřejmého třídění.

 

Rekonstrukce s úsporami

Zásadní přebudování energetického systému centra si vyžádalo investici 126 milionů korun. Rekonstrukce probíhala v letech 2016 – 2017 za plného provozu. „Zvolili jsme EPC, což je metoda, kdy dodavatel řešení přímo ve smlouvě garantuje, že zadavatel do deseti let požadovaných úspor dosáhne,“ říká obchodní a marketingová ředitelka Kongresového centra Lenka Žlebková. Stejná metoda zafungovala v minulosti například u Národního divadla nebo Rudolfina. Její výhodou navíc je, že se investice splácí ze samotných úspor a nemá negativní vliv na cash flow zákazníka. EPC projekt v „Kongresáku“ realizovala firma ENESA, člen ČEZ ESCO. Ta tedy také ručí za úspory KCP, čímž je v roli dodavatele motivována k tomu, aby vše běželo, jak má. Pokud by se požadovaných úspor náhodou v některém roce nedosáhlo, ENESA rozdíl doplatí. A už dnes je jasné, že plánované úspory ve výši 21,9 milionů Kč, byly překročeny a investice do projektu se vrátí do šesti let. Úspor oproti původnímu stavu dosahuje centrum ve vytápění (30%), chlazení (25%), vzduchotechnice (16%) i osvětlení (10%). “ Kongresák“ vedle toho uspoří ročně také tři olympijské bazény vody a své emise skleníkových plynů sníží o více než 7000 tun.

 

Místo, kde je příjemné pobýt

Modernizace se dočkala centrální kotelna, kde ENESA instalovala novou kogenerační jednotku, ze které získává budova další teplo. Zásadními změnami prošel i systém vzduchotechniky, řízený pomocí čidel CO2. Vydýchaný vzduch v sálech chytrý systém automaticky vyměňuje za čerstvý a čistý, jakmile Co2 v interiéru dosáhne stanovené koncentrace. Nové LED osvětlení umožňuje plynulou regulaci intenzity a individuální systém kontroly teploty (IRC) v jednotlivých místnostech. Dohled nad energetickým provozem řídí centrální dispečink.

www.cez.cz