Jakub se stejně jako jeho maminka Eva narodil v Praze a vyrůstal na rozhraní Smíchova a Malé Strany. Přesněji na Újezdě v Mělnické ulici, kde táta s mámou zrekonstruovali nájemní byt. Táta byl tak trochu buřič a přišel do Prahy z Teplic, kde hrál divadlo. Okolo domu bylo někdy živo. Sjížděli se k němu estébácké Volhy i uniformovaní fízlové, ale to bylo Jakubovi dost jedno. Co mu však nebylo jedno, byly jahodové dorty, kterými rodinu zcela zdarma živil vedoucí prodejny pan Jahůdka jako velmi specifickou formu odboje proti režimu.

Jak Jakub rostl a vnímal město, ve kterém dodnes žije, víc a víc jako svůj domov. Začalo to na Kampě, kam chodil nejdříve na prolejzačky a později jako student Malostranského gymnázia Jana Nerudy ochutnávat krabicové víno a pokukovat po spolužačkách. To bylo už ve svobodných devadesátých letech, kdy rostly všude obchody s ruskými čepicemi, ale také rockové kluby. Jakub se ještě na gymplu stěhoval od mámy z Újezdu za tátou do Melantrichovy ulice. Tam žije v nájemním bytě dodnes. Táta Pavel byl často ve Vídni, a tak se Jakub musel naučit v sedmnácti samostatně hospodařit. Za tátou do Vídně občas zajel. Bylo to město Praze v lecčems podobné, ale v něčem dost odlišné. Zatímco Praha bouřlivě privatizovala a spousta bytů zůstávala prázdných, ve Vídni se bydlelo převážně v nájemním. Nájmy byly rozumné a zbývalo dost na peněz na kulturu nebo wienerschnizel. Město Vídeň vlastnilo vodárny a staralo se o budoucí dostatek vody, spíše než o budoucí zisky zahraničních společností, které na vodě vydělají a vyvedou zisky do zahraničí. Jakuba také zaujalo, že i přes parkovací systém bylo možné jet na návštěvu a v trafice koupit papírové hodiny, které umožnily zaparkovat na modré zóně a nemít strach z pokuty. To by nebylo špatné mít v Praze….


Jakub Landovský, Prosek

Během dalších studií, kdy se mladý pan Landovský učil zejména o vodě a právu, si už jako mladý vědec odjel plnit akademické povinnosti k doktorátu do USA. Bydlel se svou budoucí ženou Olinkou, sousedkou z Malé Strany, v maloměstě jménem Corvallis ve státě Oregon. Ve Spojených státech se bez auta nehnete, a přesto měli ve státě Oregon vizi měst s veřejnou městskou hromadnou dopravou. Ve městě Corvallis ji teď zavádějí úplně zdarma. To by bylo skvělé zavést pro Pražáky i v našem městě.

Po návratu z USA vstoupil Jakub Landovský do ČSSD, kde zažil úspěchy i pády a trochu si také zabouřil, když šlo o kritiku nekalých praktik. To ho málem stálo vyloučení ze strany. Jen kibicovat a nepřiložit ruku k dílu ale není fér. Když přišla nabídka postavit se v nelehké době do čela pražské kandidátky plné nových tváří, rozhodl se zabojovat. Roli v tom asi hrálo i to, že se volební klání bude odehrávat právě v Praze, na jeho domácím hřišti. Protože Jakub Landovský své město zná. Ať už jako dobrovolný hasič, když nacvičuje stavbu povodňových hrází, nebo když se jako cyklista proplétá labyrintem pražských ulic. Nebo jako táta tří dětí, který je tahá po koncertech a galeriích, ale také po hřištích a městských parcích.