Co jsou grain-free krmiva?

Pojem grain-free označuje výrobky, která neobsahují obiloviny. Společně s gluten-free (bezlepkovými) krmivy patří k současným trendům v oblasti výživy zvířat. Jejich obliba stoupá pravděpodobně především proto, že se chovatelé snaží své psy a kočky polidšťovat. Jejich stravování nevyjímaje. Lidi zajímá kvalita surovin i proces výroby potravin tzv. od farmy po vidličku a stejné množství informací se snaží získat o krmivech pro své mazlíčky.

Proč se obiloviny často považují za špatné?

Negativní vnímání obilovin, zejména pšenice, posiluje rostoucí počet osob s celiakií či intolerancí lepku. Díky tomu i lidé, kteří problémy s příjmem lepku netrpí, odmítají pšenici z preventivních důvodů. Přístup pak promítají do stravování svých psů a koček. Přitom pro zdravé jedince bez příznaků intolerance, ať už páníčky, nebo jejich zvířata, příjem pšeničného lepku ani jiných obilných bílkovin zdravotní riziko nepředstavuje. Naopak. Z nutričního hlediska jsou obiloviny velice ceněné pro vysoký obsah energie v podobě komplexních sacharidů a vlákniny.

Pokud pes není alergik, jsou pro něj obiloviny tedy v pořádku, nebo by jej měl majitel krmit raději výrobky bez obilovin?

Bezobilná a bezlepková krmiva patří mezi vysoce kvalitní výrobky, které dodají zvířeti vše, co potřebuje. Majitelům pejsků a kočiček s poruchou trávení tedy řeší zásadní problém při výběru kompletního krmiva. Grain-free a gluten-free výrobky jsou jasnou volbou, jež zažívání mazlíčků nepoškodí. V případě zdravých zvířat však neexistuje důvod, proč by se nemohla stravovat kvalitním krmivem s obsahem obilovin. Zdravý pes tedy obiloviny jíst může.

Jan Andres
Ing. Jan Andres vystudoval na ČZÚ Výživu a dietetiku zvířat. Poté pracoval jako Quality Manager ve firmě Partner in Pet Food s.r.o. a od roku 2013 zde působí na pozici Product Development Manager. Zodpovídá za vývoj veškerých receptur suchého krmiva, a to i výrobků řady Nutrilove. Doma má psa rasy Shiba-inu.

Petra Nenáhlová
Ing. Petra Nenáhlová promovala v roce 2017 na Vysoké škole chemicko-technologické v oboru Kvalita a bezpečnost potravin. Od podzimu 2017 pracuje v oddělení vývoje na pozici PD Manager junior. Chová strakatou kočku domácí.