Dvanáctistupňový ležák Zubr Gradus je jedním z nejsilnějších piv z produkce přerovského pivovaru a zároveň nejnovějším přírůstkem ve stálém sortimentu pivovaru Zubr. O tom, že má skutečně „grády“ přesvědčil letos i degustátory na soutěži České pivo 2019.

 „Pro Zubr Gradus to byla první účast v soutěži České pivo a hned je z toho vítězství. Velmi si ocenění vážíme a těší nás, že jsme opět mohli ukázat, že poctivá práce a tradiční výroba se vyplácí,“ komentuje úspěch v soutěži Tomáš Pluháček, ředitel pivovaru Zubr.

Zubr Gradus na pódium doprovodila i další piva pivovaru Zubr, která zazářila ve svých kategoriích. Medaili získalo nejprodávanější pivo, jedenáctistupňový čtyřikrát chmelený ležák Zubr Grand, i piva Zubr Classic a Zubr Gold. V jeho případě se letos jednalo už o třetí velký úspěch a právem potvrdil svoji kvalitu i oblíbenost u štamgastů. „Začátkem roku se Zubr Gold stal absolutním vítězem soutěže o Zlatý pohár PIVEX – PIVO 2019, v létě pak celosvětovým vítězem v kategorii Czech Style Pale Lager Beer v mezinárodní soutěži World Beer Awards 2019,“ říká Tomáš Pluháček.

Regionální suroviny a tradiční výroba

A čím přesvědčil degustátory vítěz královské kategorie ležáků Zubr Gradus? „Zubr Gradus je uvařen z několika odrůd českého chmele, zejména z aromatického tršického Žateckého poloraného červeňáku, a z kombinace klasického a speciálního sladu zvaného karapils. Ten pivu dodává vyšší plnost a příjemnou zlatou barvu s jantarovo-medovými odstíny. Vyniká příjemnou hořkostí a silou chuti, která je typická pro naše piva,“ popisuje ležák Nataša Rousková, sládková pivovaru Zubr. Stejně jako další piva z portfolia pivovaru Zubr je Zubr Gradus vyráběn tradičním postupem kvašení v otevřených kvasných kádích a dlouhým zráním v ležáckém sklepě.

Zubr Gradus byl poprvé představen v červnu 2017 na hudebním festivalu Zubrfest v areálu přerovského pivovaru. V čepované podobě je dostupný ve více než 200 restaurací a pivnic zejména na Moravě. V maloobchodní síti, a to v regionu Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje, bude možné Zubr Gradus během podzimu zakoupit ve speciální Sládkově výběrové edici.

Degustační soutěž České pivo 2019

Prestižní odborná soutěž České pivo se letos konala již po devatenácté. Český svaz pivovarů a sladoven vyhlásil letošní vítěze v pěti kategoriích: světlý ležák, 11% světlý ležák, světlé výčepní pivo, tmavé pivo a nealkoholické pivo. Senzorické vlastnosti piv posuzuje degustační komise složená z pivovarníků, pedagogů a odborníků ze středních a vysokých škol, Chmelařského institutu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Odborným garantem je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský. Objektivita hodnocení je zajištěna dvoukolovým hodnocením.