Bosch Group chystá Mechathon 2019

Absolventi technických vysokých škol mají velmi dobré teoretické znalosti. Někdy však chybí praktické zkušenosti, což jim může zkomplikovat situaci při získání vysněného zaměstnání. Praxe je pro studenty technických vysokých škol zcela nezbytná. Z toho důvodu pořádá Bosch Group již druhý ročník soutěže Mechathon. Fanoušci a fanynky robotiky a mechatroniky se během jednoho víkendu sejdou v pražském Startup Marketu, kde mají za úkol sestrojit, naprogramovat a oživit autonomního robota, který se pohybuje po dráze a překonává různé překážky. Vítězové si odnesou dron, brýle pro virtuální realitu nebo 3D pero. Studenti a studentky se do soutěže mohou přihlásit do poloviny února.

Mechathon mi otevřel oči do světa robotiky. U nás na škole je velmi složité získat praktické zkušenosti, proto mi tato soutěž v tomto směru velmi pomohla," říká jeden z vítězů minulého ročníku, který studuje VUT v Brně.

Technika není jen pro kluky

Podle údajů Českého statistického úřadu navštěvuje technické obory až trojnásobně více chlapců než dívek. Bosch Group však dbá na rovnoprávné uplatnění žen, a tak ve svých vzdělávacích projektech cílí i na studentky.

Naším cílem je přilákat více dívek do techniky. Minulého ročníku Mechathonu se zúčastnilo 37 fanoušků robotiky, z toho 5 dívek. V letošním roce chceme tento počet minimálně zdvojnásobit," říká Radek Havel, mentor předchozího ročníku soutěže.

V regionech, kde je Bosch Group předním zaměstnavatelem, pořádá každoročně pro dívky a mládež akce zaměřené na technické vzdělávání a praxi.

Praxe, praxe a zase praxe

Žádná, byť sebelepší přednáška na škole nedokáže nahradit zkušenosti, které lze získat praxí. Proto mnoho technologických firem spolupracuje s vysokými školami. Studenti tak mají dostatek příležitostí, jak získat praktické zkušenosti. Vedle Mechathonu pořádá Bosch Group dny otevřených dveří, kde se studenti seznámí s nejmodernějšími technologiemi nejen ve výrobě, ale i v testování kvality, údržbě nebo logistice, které si posléze mohou vyzkoušet.

Pokud chceme být technologickým lídrem, musí se více podporovat technické a přírodovědné obory," říká Milan Šlachta, generální ředitel Bosch Group. Podpora těchto oborů, třeba i projektem jako je Mechathon, by v budoucnu měla zajistit dostatek zaměstnanců na velmi rychle rozvíjejícím se trhu.

Více informací naleznete na www.mechathon.cz.