Se surovinou se dnes manipuluje po nesrovnatelně delší dobu než dříve. Během dopravy, zpracování a balení se tak kvůli tomu významně zvyšuje nebezpečí kontaminace potravin. Aby se výrobek dostal ke spotřebiteli v bezvadném a bezpečném stavu, je třeba riziko kontaminace co nejvíce snížit.

Kromě využití vhodných technologických postupů je důležitým aspektem také používání vhodných, hygienicky vyhovujících výrobních prostor a jejich vybavení. Mezi ně patří i rychloběžná vrata, přes která proudí veškeré suroviny k dalšímu zpracování a výsledné produkty k zákazníkům. Žádná část výrobního řetězce nesmí být zdrojem kontaminace, která by ohrozila bezpečnost potravin. Nežádoucí jsou především jakákoliv nepřístupná místa a zákoutí, u nichž nelze garantovat možnost opakované a dokonalé čistitelnosti.

Na úspěšné prevenci kontaminace výrobních prostor v potravinářství se podílí také vrata EFA-SRT® EC od firmy EFAFLEX, vyvinutá speciálně pro potravinářský průmysl. Zkratka „EC" v tomto případě znamená „Easy Clean" čili „snadno čistitelné". Jedná se o vrata nekontaktní, snadno omyvatelná a odolná vůči čisticím a dezinfekčním prostředkům i do výrob, které kladou nároky na co nejvyšší účinnost čisticích a dezinfekčních prostředků.

Design vrat EFA-SRT® EC maximálně zohledňuje požadavky na vhodnou geometrii tvarů, čistitelnost a snadnou dostupnost jak vnějších, tak i těch vnitřních povrchů, například díky možnosti snadného uvolnění uzávěrů vík rámů a jejich odklopení. Rám vrat je vyrobený z potravinářské nerezavějící oceli a elastický závěs z tkaniny vhodné pro použití v potravinářském průmyslu. Vrata samotná nejsou zdrojem žádné kontaminace, nehrozí zde ani samovolný únik maziv či jiných náplní.

Vrata EFAFLEX jsou nejrychlejší průmyslová vrata světa a mimořádná rychlost jejich pohybu při otevírání a zavírání je předurčuje k úspěšnému využití i v potravinářství. Díky otevírání vrat jen na nezbytně nutnou dobu se nestačí změnit proudění vzduchu, čímž se minimalizuje nejen případná ztráta tepla (nebo v případě mrazíren chladu), ale především nežádoucí kontaminace bakteriemi a plísněmi. Funkční výhodu vrat EFAFLEX coby hygienické clony lze nalézt především v prostorách s řízenou kvalitou a prouděním vzduchu, kde se má zamezit mísení vzduchu mezi dvěma prostorami s odlišnými hygienickými požadavky (např. mezi hygienickou a nehygienickou zónou).

V neposlední řadě je třeba k benefitům vrat EFAFLEX připočíst možnost volby několika různých způsobů ovládání jejich automatického chodu. Toto slouží k minimalizaci kontaminace (žádné kliky – žádná madla), ale také k eliminaci špatných lidských návyků, jako je nezavírání dveří.

Funkční výhody vrat EFAFLEX pro potravinářské provozy umějí ocenit jak velké potravinářské společnosti MADETA nebo BUDĚJOVICKÝ BUDVAR, tak i menší lokální výrobci, jako je třeba rodinná firma MALÝ VINAŘ. Povedené instalace u úspěšných firem a rostoucí zájem o tato vrata jsou potvrzením, že EFAFLEX zdárně drží krok s novými potravinářskými trendy a s neustále se zpřísňujícími hygienickými požadavky.


Výrobní prostory ve firmě MADETA s rychloběžnými vraty EFAFLEX pro potravinářství.

Velký výběr vrat EFAFLEX

Rychloběžná vrata EFAFLEX se ale vyplatí nejen v potravinářských provozech. Vrata mají celou řadu výhod, které ocení zákazníci ze všech oborů – v aktuální nabídce je nyní 65 typů vrat, ze kterých lze vybírat. Nechte se inspirovat a podívejte se na zajímavé příklady instalací rychloběžných vrat EFAFLEX v různých oborech nebo rovnou zavolejte nebo napište a sdělte své požadavky. O vše ostatní se postará EFAFLEX.

Vrata EFAFLEX jsou rychlá, úsporná a bezpečná. A také velmi spolehlivá. Podívejte se na video, kolik otevíracích cyklů zvládnou.


Desítky rychloběžných vrat EFAFLEX jsou instalovány i v Budějovickém Budvaru na různých místech rozlehlého výrobního areálu.