Věděli jste, že vánoční jedličky pěstované v srdci Drahanské vrchoviny se kácí o měsíc později než ty dovážené? Více než půldruhého milionu stromků ze Skandinávie určených pro tuzemský trh začalo padat již v polovině října, aby je tam stihli v pokud možno co největším počtu naskládat do kamionů a včas dopravit po trase dlouhé nějakých 1 500 kilometrů k supermarketům po celé České republice.

Každému stromku se věnuje individuální péče

Bratři Marek a Hynek Maršálovi se o svých více než 70 000 kavkazských jedlí a smrčků pichlavých starají po celý rok a teprve nyní vyřezávají ty nejhezčí kusy a připravují je pro ty z nás, kteří oceníme jejich krásně souměrný vzhled a místní původ. Péče o vánoční stromky vysázené na devíti hektarech v krasové oblasti poblíž Drnovic s jedním z nejčistších ovzduší v zemi zabere každou jejich volnou chvíli.

Hned na začátku před sedmi lety jsme si s bráchou řekli, že když už se do toho pustíme, budeme to dělat pořádně," poznamenává Hynek Maršál a dodává: „Jsme malý rodinný podnik. O každý z těch stromků se staráme individuálně. Některý potřebuje přihnojit, jiný lépe upravit jednotlivá patra, další pak napřímit vršek, takzvaný terminál."

Cesta od semenáčku přes sazenici až po nádherně vzrostlou vánoční jedličku trvá zhruba 13 let. V nabídce bratrů Maršálových jsou i letos stromky vysoké od 1,5 metru až po 3 metry. „Ceny našich vánočních stromků nepočítáme podle centimetrů, ale podle kvality," říká Marek a upřesňuje: „I ze vzhledu těch nejlevnějších stromečků za 299 korun by mělo být zřejmé, že nejde o žádný náhodný kousek z anonymní plantáže."

Využijte možnost nákupu stromku se slevou

V regionu vypěstované, pečlivě tvarované a čerstvě uříznuté vánoční stromky od Marka a Hynka Maršálových si zájemci mohou pořídit osobně u staré hasičky v Drnovicích čp. 369. Pro čtenáře Vyškovského deníku bratři připravili speciální slevu 50 korun na stromek. Stačí když při zakoupení uvedete heslo: Český vánoční stromek.

Stromky si lze vybrat a objednat také on-line prostřednictvím e-shopu https://www.cesky-vanocni-stromek.cz/. V takovém případě půjde 130 korun z každého prodaného kusu na charitativní akci obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius, která se dlouhodobě věnuje péči o onkologické pacienty.

Prodejní doba Drnovice 369: Od pondělí do pátku od 11 do 17 hod. / V sobotu a v neděli od 9 do 17 hod.

Pro více informací se podívejte na www-cesky-vanocni-stromek.cz nebo kontaktujte Hynka Maršála na info@vanocni-stromek.cz nebo telefonicky na čísle +420 602 730 308.