Pokud si chcete pořídit posuvné dveře do již hotového interiéru, je pro vás ideálním řešením varianta posuvných dveří, které se pohybují v garnýži podél zdi. Tento posuvný systém vyniká svojí univerzálností a originální myšlenkou elegantně ušetřit místo. Posuvné dveře na zeď sice vyžadují volný prostor na stěně vedle dveří, ale místnosti snadno propojíte, aniž by dveřní křídlo jakkoli překáželo.


Posuvné dveře na zeď bez použití obložkové zárubně, model dveří SKLO 4/5 v dekoru palisandr bílý; foto SEPOS spol. s r.o.

Se zárubní, OKZ nebo i bez zárubně

Posuvné dveře, hovorově často nazývané šoupačky, jsou zavěšeny v kolejnici ukryté v garnýži, která je ve stejném dekoru. „Standardní součástí posuvného kompletu pro jednokřídlé dveře je obložková zárubeň s dorazovým hranolem. Díky dorazovému hranolu nezůstává mezi zárubní a dveřním křídlem v zavřené poloze žádná mezera a jednokřídlé posuvné dveře můžete zamykat. I zde je možné vybírat ze zámku dózického, vložkového nebo WC,“ říká Lumír Kozubík, hlavní manažer firmy SEPOS, předního prodejce dveří a zárubní s celorepublikovou sítí vlastních prodejen.

Dalším možným řešením jsou posuvné dveře bez obložkové zárubně, stavební otvor je tedy pouze takzvaně začištěný.

Posuvné dveře je možné instalovat i na stávající kovovou zárubeň. Původní kovové zárubně můžete zakrýt obkladem (tzv. OKZ) ve stejném dekoru jako je garnýž a posuvné dveře. Musíte však počítat s tím, že použitím OKZ se mírně zmenší velikost průchodu.

U širších či vyšších stavebních otvorů je možné řešit realizaci pomocí světlíků, které jsou pevně spojené se zárubní. Výhodou těchto řešení je, že není třeba provádět větší stavební úpravy a celá šířka (případně výška) stavebního otvoru může být prosvětlená.

               

               
Posuvné dveře na zeď  - řešení atypické dispozice interiéru, model dveří PLNÉ v dekoru antracit; foto SEPOS spol. s r.o.

Jednokřídlé, dvoukřídlé,  jakýkoli model a dekor

Vybrat si můžete jak jednokřídlé, tak dvoukřídlé provedení. U obou variant je ve spodní části křídla vyfrézovaná drážka a do podlahy přišroubován vodící trn zajištující přímočarý pohyb křídla. Sladit posuvné dveře s ostatními dveřmi ve vašem interiéru, bude hračka. Možnosti modelů dveřních křídel, stejně jako povrchových úprav, barevných variant a dřevodekorů jsou prakticky neomezené. Stačí navštívit specializovanou prodejnu, kde vám kvalifikovaní odborníci poradí s výběrem designu i volitelných doplňků. „Doporučuji například tichý doraz, který zajistí plynulé a tiché dovření dveří,“ říká L. Kozubík.

Pokud ale stavíte nebo rekonstruujete, zvažte variantu posuvného systému do pouzdra. Budete mile překvapeni, jaké možnosti tento systém nabízí.             

                 
Posuvné dveře na zeď  - řešení s bočním světlíkem, model dveří SKLO 4/5 v dekoru antracit; foto SEPOS spol. s r.o.