Pokud si chcete pořídit posuvné dveře do již hotového interiéru, je pro vás ideálním řešením varianta posuvných dveří, které se pohybují v garnýži podél zdi. Tento posuvný systém vyniká svojí univerzálností a originální myšlenkou elegantně ušetřit místo. Posuvné dveře na zeď sice vyžadují volný prostor na stěně vedle dveří, ale místnosti snadno propojíte, aniž by dveřní křídlo jakkoli překáželo.

Zdroj: Asset Media
Posuvné dveře na zeď bez použití obložkové zárubně, model dveří SKLO 4/5 v dekoru palisandr bílý; foto SEPOS spol. s r.o.

Se zárubní, OKZ nebo i bez zárubně

Posuvné dveře, hovorově často nazývané šoupačky, jsou zavěšeny v kolejnici ukryté v garnýži, která je ve stejném dekoru. „Standardní součástí posuvného kompletu pro jednokřídlé dveře je obložková zárubeň s dorazovým hranolem. Díky dorazovému hranolu nezůstává mezi zárubní a dveřním křídlem v zavřené poloze žádná mezera a jednokřídlé posuvné dveře můžete zamykat. I zde je možné vybírat ze zámku dózického, vložkového nebo WC,“ říká Lumír Kozubík, hlavní manažer firmy SEPOS, předního prodejce dveří a zárubní s celorepublikovou sítí vlastních prodejen.

Dalším možným řešením jsou posuvné dveře bez obložkové zárubně, stavební otvor je tedy pouze takzvaně začištěný.

Posuvné dveře je možné instalovat i na stávající kovovou zárubeň. Původní kovové zárubně můžete zakrýt obkladem (tzv. OKZ) ve stejném dekoru jako je garnýž a posuvné dveře. Musíte však počítat s tím, že použitím OKZ se mírně zmenší velikost průchodu.

U širších či vyšších stavebních otvorů je možné řešit realizaci pomocí světlíků, které jsou pevně spojené se zárubní. Výhodou těchto řešení je, že není třeba provádět větší stavební úpravy a celá šířka (případně výška) stavebního otvoru může být prosvětlená.

               Zdroj: Asset Media

               Zdroj: Asset Media
Posuvné dveře na zeď  - řešení atypické dispozice interiéru, model dveří PLNÉ v dekoru antracit; foto SEPOS spol. s r.o.

Jednokřídlé, dvoukřídlé,  jakýkoli model a dekor

Vybrat si můžete jak jednokřídlé, tak dvoukřídlé provedení. U obou variant je ve spodní části křídla vyfrézovaná drážka a do podlahy přišroubován vodící trn zajištující přímočarý pohyb křídla. Sladit posuvné dveře s ostatními dveřmi ve vašem interiéru, bude hračka. Možnosti modelů dveřních křídel, stejně jako povrchových úprav, barevných variant a dřevodekorů jsou prakticky neomezené. Stačí navštívit specializovanou prodejnu, kde vám kvalifikovaní odborníci poradí s výběrem designu i volitelných doplňků. „Doporučuji například tichý doraz, který zajistí plynulé a tiché dovření dveří,“ říká L. Kozubík.

Pokud ale stavíte nebo rekonstruujete, zvažte variantu posuvného systému do pouzdra. Budete mile překvapeni, jaké možnosti tento systém nabízí.             

                 Zdroj: Asset Media
Posuvné dveře na zeď  - řešení s bočním světlíkem, model dveří SKLO 4/5 v dekoru antracit; foto SEPOS spol. s r.o.